Smaczne i zdrowe zamienniki słodyczy
Aktualizacja: 26 marca, 2024
Chyba każdy z nas obiecywał sobie, że przez jakiś czas nie zje słodyczy. Nie wszystkim się jednak udaje, najczęściej sięgamy po przekąskę już następnego dnia. Taki niepohamowany apetyt może świadczyć o nagłym wzroście glukozy we krwi, po którym następuje nie mniej gwałtowny spadek, wtedy właśnie odczuwamy chęć, by umilić sobie czas w towarzystwie tabliczki czekolady, ulubionego batonika, najpyszniejszego ciasta babci czy rozpływających się w ustach lodów.
Trzeba pamiętać, że słodycze dostarczają nam tak zwanych „pustych kalorii”. Oznacza to tyle, że jedząc naszą ulubioną słodkość nie dostarczamy organizmowi żadnych cennych składników odżywczych. Pozwalają jedynie na odkładanie tkanki tłuszczowej. Jednak chcąc utrzymać szczupłą sylwetkę, ładną cerę i dobre samopoczucie powinnyśmy je ograniczyć. Pomóc nam w tym mogą liczne zamienniki, o których nie pamiętamy na co dzień, kuszeni licznymi reklamami znanych marek słodkich produktów. Poniżej znajdziecie kilka przykładów produktów, które są słodkie, ale przede wszystkim zdrowe.
Owoce i warzywa
Znane i oklepane? Bardzo dobrze, może to pomoże, by po nie sięgnąć. Każdy wie, bądź słyszał, jak owoce i warzywa są zdrowe, ponadto pozwalają one zwalczyć wilczy głód umożliwiając wytrwanie do następnego posiłku bez burczącego brzucha. Niezależnie gdzie jesteś, owoce czy warzywa możesz zabrać ze sobą – do pracy, szkoły, na uczelnię – zmieszczą się do każdej torebki w dowolnej postaci, jako całe, pokrojone w kostkę, paski, w zależności jak lubisz, by nie było nudy i monotonii. Najbardziej polecane są te z niewielką ilością cukru, a więc jabłka – działają antyrakowo!, pomarańcze i wszelkie cytrusy. Mają dużo błonnika polepszającego pracę jelit . W przypadku warzyw nie ma takich ograniczeń, można jeść co kto lubi i są na pewno bombą witaminową. Na przykład marchew, która bogata w witaminę A polepsza nam wzrok i koloryt skóry.
Orzechy i owoce suszone
Bogate w wiele witamin: witaminę E, niacynę, selen, tiaminę i białko pomagają zwalczyć głód. Orzechy takie jak migdały są bogate w zdrowe tłuszcze nienasycone pozwalające zwalczać zły cholesterol. Zawierają dużo błonnika (najwięcej pistacje!), który wpływa na trawienie oraz witaminę B; chronią przed rakiem jelit. Można także dodać prażone pestki dyni czy słonecznika tak bogate w kwasy omega – 6, magnez czy cynk, który działa na nas uspokajająco i polepsza koncentrację. Suszone owoce – śliwki, morele i jabłka zawierają pektynę sprzyjającą pracy układu pokarmowego. Polecane podczas nauki i spędzania wolnego czasu, są świetną alternatywą dla popcornu, pizzy czy chipsów. Z kolei te pakowane w torebki można spokojnie ze sobą zabierać wszędzie tam, gdzie mamy ochotę. Trzeba pamiętać, ze zarówno orzechy, jak i suszone owoce są kaloryczne. Wystarczy ich więc garść, by zaspokoić głód, ale i także zapotrzebowanie organizmu na cenne składniki.
Musli
Powyższe propozycje można ze sobą połączyć i dodać do całości płatki owsiane, mleko, jogurt naturalny czy miód, w zależności od preferencji smakowych. Zapewni to zaspokojenie głodu, wzbogaci nas o sporą dawkę energii i może stanowić nie tylko zamiennik znanych przekąsek, ale także być propozycją na śniadanie. Warto w coraz zimniejsze dni wprowadzić do jadłospisu przyprawy takie jak cynamon czy imbir, które oprócz walorów smakowych nas rozgrzeją.
Koktajle owocowe i soki
Jeśli chcemy oczyścić organizm powinniśmy zrezygnować ze słodkich produktów i zdecydować się na bardzo szybkie i smaczne w przyrządzeniu koktajle i soki. Możemy mieszać owoce i warzywa szukając swoich ulubionych smaków. Tutaj panuje zupełna dowolność, a ograniczyć może nas tylko własna wyobraźnia. Koktajle i soki to źródła witamin, błonnika, białka. Mogą stanowić uzupełnienie składników odżywczych w naszej diecie.
Wafle ryżowe
Zastępują tradycyjne pieczywo, mogą stanowić zarówno przekąskę podczas oglądania telewizji, jak i świetną alternatywę dla zwykłych kromek na śniadanie. Oczywiście należy wybierać te nie oblane czekoladą czy karmelem. Bogate są w błonnik i magnez.
Tak naprawdę nie powinniśmy rezygnować ze słodkich rzeczy, jednak puste kalorie zastępujmy pełnowartościowym jedzeniem. Mamy w zanadrzu zarówno owoce, warzywa, jak i orzechy. Możemy z nich tworzyć w dowolny sposób ciekawe przekąski. Dodając jogurt naturalny czy miód otrzymamy pożywne musli, a krojąc owoce i warzywa na kawałki przygotujemy pyszną sałatkę z dużą dawką witamin. Możemy je także wrzucić do blendera i po chwili cieszyć się pysznym i zdrowym koktajlem czy sokiem. Jeśli lubimy galaretki możemy także po nie sięgnąć. Mają niską kaloryczność – w 100 gramach jest 50 kcal. Największe łasuchy, jeśli nie potrafią zrezygnować z czekolady niech wybierają gorzką i tylko dwie kostki. Wystarczą, by zaspokoić zapotrzebowanie na magnez i nie odbiją się negatywnie na sylwetce.
Ja od pewnego czasu mam postanowienie, że nie zjem nic słodkiego, w zamian za to mam zawsze przy sobie jakąś zdrową przekąskę typu jabłko, banan, marchew oraz garść bakalii i orzechów. Powoli zapasy mi się kończą więc muszę uzupełnić je w sklepie , żeby przypadkiem nie naszło mnie znowu na słodkie 🙂
Najgorsze są te kupne batony muesli, myślałam, że są zdrowe, dopóki koleżanka nie uświadomiła mi, z czego są robione :/ To tak, jak ze słodzonymi płatkami dla dzieci, potem maluchom zęby wypadają. Albo batonami dla sportowców – cukru tam, że ho, ho! Chociaż nie uogólniam, kupiłam ostatnio białkowe batony i mają dobry skład, są smaczne, ale to wyjątek jeden na milion… :/