Olej arachidowy – właściwości lecznicze i zastosowanie w kosmetyce
Aktualizacja: 7 maja, 2024
Olej arachidowy to produkt niezwykle aromatyczny i szeroko stosowany w kuchni azjatyckiej. Produkowany jest z orzechów ziemnych, które zwykle podjadane są podczas wieczorków filmowych czy w barach przy piwie. Nie każdy wie, jakie korzyści przynieść może stosowanie oleju wytworzonego właśnie z tych surowców i jak zdrowy może być to produkt! Koniecznie przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.
Olej arachidowy
Olej arachidowy jest produktem pozyskiwanym z orzeszków ziemnych. Co ciekawe nie są one orzechami a nasionami rośliny strączkowej, która rośnie w ziemi. Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej. W tym miejscu uprawiana była już 2–3 tysiące lat p.n.e. przez Inków. Właśnie stamtąd dotarła do Europy dzięki hiszpańskim konkwistadorom w XVI w. Niezwykłą popularnością cieszy się w Azji, Chinach, Indiach, Wietnamie czy Kambodży, gdzie stanowi dodatek do większości potraw. Olej arachidowy możemy dostać w kilku postaciach:
- tłoczony na zimno – cechuje go wyraźnie orzechowy smak oraz żółta barwa,
- rafinowany – jasny i bezsmakowy,
- prażony – charakteryzujący się niezwykle wyrazistym smakiem orzechów, zwykle stosowany w celach aromatycznych.
Oczywiście najlepszym wyborem, będzie zakup tego tłoczonego na zimno, gdyż cechować się on będzie największą zawartością składników aktywnych, odpowiedzialnych za właściwości lecznicze. Jego zastosowanie w kuchni ogranicza się zwykle do smażenia oraz jako aromatyzujący składnik sosów do sałatek. W Indiach stosowany jest do wyrobu wegańskiej formy masła ghee (klarowanego) – vanaspati. Cechuje się obecnością zróżnicowanych kwasów tłuszczowych: jednonienasyconych – 52%; wielonienasyconych – 32%; oraz nasyconych – 16%. Stanowi ubogie źródło kwasów omega-3, dlatego powinien być łączony podczas przygotowywania dań właśnie z produktami w nie bogatymi, w innym przypadku nadmierne spożycie może nasilić procesy zapalne w organizmie. Dodatkowo bogaty jest w witaminy i antyoksydanty – witaminę E, kwas kumarowy czy skwalen. Co ciekawe zawiera w sobie również sterole, które są niezwykle skuteczne w walce z nadwyżką cholesterolu LDL. Właśnie te związki są składnikami popularnych i równie drogich margaryn wspomagających walkę z owym problemem.
Pamiętajmy jednak, że orzeszki są jednym z produktów, które nie tylko najczęściej wywołują alergię, ale także powodują najcięższe jej objawy. Z tego również względu o wiele częściej niż inne surowce wywoływać może wstrząs anafilaktyczny. Zatem spożywające go osoby, szczególnie cierpiące na alergie pokarmowe, powinny zachować szczególną ostrożność.
Olej arachidowy – właściwości lecznicze
Analizując skład omawianego produktu, łatwo można zauważyć, że cechuje się on szeregiem właściwości leczniczych. Wśród nich wymienić można oczywiście niezwykle pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Dodatkowo wpływa on na redukcję stężenia trójglicerydów oraz cholesterolu frakcji LDL we krwi, jednocześnie zmniejszając jego oksydację, a tym samym ryzyko rozwoju schorzeń serca. Ponadto badania przeprowadzone na szczurach udowodniły, iż olej arachidowy zwiększa produkcję insuliny przez trzustkę i równocześnie hamuje prozapalne działanie cytokin. Co więcej, reguluje gospodarkę węglowodanową poprzez obniżanie poziomu glukozy we krwi, a także hemoglobiny glikowanej (jeden z parametrów wskazujących na cukrzycę), co również wiąże się ze zmniejszaniem częstości występowania cukrzycy typu II.
W związku z występowaniem antyoksydantów wykazuje działanie przeciwnowotworowe, a także chroni przed rozwojem chorób neurodegeneracyjnych, jak choroba Alzheimera. Co ciekawe jego wcieranie w skórę łagodzi dolegliwości bólowe w zapaleniu stawów, a nawet zapobiega zaparciom poprzez pobudzanie ruchów perystaltycznych i zmiękczenie stolca.
Olej arachidowy – zastosowanie w kosmetyce
Olej arachidowy cechuje się wielorakimi właściwościami zdrowotnymi, lecz jego na tym się nie kończą! Swoje zastosowanie znajduje także w kosmetyce. Okazuje się, że jego wcieranie w skórę zapewnia odpowiednie nawilżenie w problemach z egzemą czy przesuszoną skórą. Podobne działanie wykazuje w odnowie suchych ust oraz opóźnia procesy starzenia. Niektóre źródła mówią nawet, że świetnie łagodzi problemy z cerą trądzikową. W tym celu wystarczy kilka kropel oleju zmieszać z 2–3 kroplami soku z limonki. Ponadto wraz z olejkiem z drzewa herbacianego zalecany jest także podczas zmagania się z łupieżem. Idealnie nada się, jako dodatek do kąpieli czy masek do włosów. Cechuje się on własnościami odżywiającymi włosy oraz wspomagającymi ich regenerację. Jego stosowanie jest coraz bardziej rozpowszechnione również, jako naturalny balsam do ciała.
Podsumowując, olej arachidowy jest produktem, który może niezwykle wzbogacić smak naszych potraw serwowanych na zimno. Dodatkowo jego spożycie dostarcza cennych składników oraz zapewnia korzyści zdrowotne np. ochronę przed rozwojem wielu chorób, w tym układu sercowo-naczyniowego czy cukrzycy. Niezwykłych efektów można spodziewać się także stosując go w celach kosmetycznych. Ostrożność powinny jednak zachować osoby uczulone, gdyż może wywoływać objawy alergii, a nawet wstrząs anafilaktyczny.
Literatura:
Łoźna K., Kita A., Styczyńska M., Biernat J.: „Skład kwasów tłuszczowych olejów zalecanych w profilaktyce chorób cywilizacyjnych.”, Probl. Hig. Epidemiol., 2012, 94(4)/871-875.
Pokorny J., Sakurai H.: „Nowe oleje roślinne o zmodyfikowanym składzie i specjalnym przeznaczeniu.”, Przemysł Spożywczy, 2000, 54(11)/50-51.
Wroniak M., Cenkier J.: „Porównanie cech sensorycznych, fizyko-chemicznych i stabilności oksydatywnej wybranych olejów tłoczonych na zimno.”, Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 2015, 581/123-133.
Wroniak M., Kwiatkowska M., Krygier K.: „Charakterystyka wybranych olejów tłoczonych na zimno.”, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość., 2006, 2(47)/46-58.