Pierzga pszczela – właściwości, pozyskiwanie, dawkowanie i zastosowanie
Aktualizacja: 5 kwietnia, 2024
Produkty wytwarzane przez pszczoły od dawna słyną z wysokiej wartości odżywczej oraz właściwości prozdrowotnych. Zarówno miód, pyłek oraz tytułowa pierzga pszczela są produktami, które zdecydowanie warto mieć w swoim domowym zaciszu, aby stosując je w codziennej diecie, naturalnie wzmacniać swoje zdrowie. Co wartościowego zawiera w sobie pierzga pszczela? Zapraszam do lektury!
Pierzga pszczela
Choć sama nazwa brzmi niecodziennie i jest trudna do zapamiętania, warto wysilić swoją pamięć i podczas wizyty w sklepie ze zdrową żywnością lub u pszczelarza, zapytać o pierzgę pszczelą. Smakiem i wyglądem może nie zachęcać do wypróbowania, ale myślę, że każdemu znane jest powiedzenie „gorzki lek najlepiej leczy”. Pszczoły to bardzo inteligentne owady, których pokarm w dużej mierze stanowi wytwarzana przez nie, wartościowa i łatwo przyswajalna przez organizm pierzga. A jakie posiada właściwości?
Pierzga – właściwości
Pierzga pszczela posiada szereg właściwości prozdrowotnych, które wynikają z bogatej zawartości cennych składników odżywczych, pomagających wypełnić dzienne zapotrzebowanie na poszczególne mikro i makroelementy.
- Pierzga może stanowić dobry element wspomagający terapię leczenia osób niedożywionych, dzięki zawartości łatwo przyswajalnych aminokwasów i peptydów, ich ilość nie będzie wysoka biorąc pod uwagę porcję produktu, ale skład aminokwasowy jest godny podziwu.
- Pierzga pszczela wspomaga procesy trawienne organizmu, ponieważ posiada liczne enzymy.
- Wspomaga organizm podczas przeziębienia, co zawdzięczamy witaminie C oraz łatwo przyswajalnym węglowodanom.
- Korzystnie wpływa na stan skóry, włosów oraz paznokci, wzmacniając i wygładzając ich powierzchnię, gdyż zawiera pierwiastki je budujące – tj. siarkę, krzem oraz witaminę H, czyli biotynę.
- Wzmacnia naczynia krwionośne oraz serce, zapobiega nadciśnieniu tętniczemu krwi dostarczając ważnych dla pracy układu krwionośnego składników: potasu oraz magnezu, czyli pierwiastków obniżających ciśnienie krwi.
- Pierzga jest doskonałym produktem dla osób mających problem z układem nerwowym. Można stosować ją wspomagająco u osób podatnych na stres, z zaburzeniami koncentracji, również u osób z depresją, a dobroczynne działanie możemy przypisać witaminom z grupy B – B1, B2, B6, B12, PP.
- Wzmacnia oczy, wzrok oraz ostrość widzenia, co przypisujemy obecności witaminy A.
- Działa antybakteryjnie i odtruwająco.
- W procesie wytwarzania pierzgi powstaje kwas mlekowy, który wpływa korzystnie na działanie układu pokarmowego, gdyż zawarte w nim bakterie probiotyczne sprzyjają rozwojowi dobrych dla naszego zdrowia szczepów bakterii w jelicie cienkim oraz grubym. To ważne, gdyż zachowana równowaga między symbiotycznymi oraz gnilnymi bakteriami, sprzyja regularności wypróżnień, prawidłowej pracy jelit, rzadziej mamy wzdęcia oraz nieprzyjemne uczucie w nadbrzuszu. Korzystna mikroflora dodatkowo wytwarza witaminy K oraz B2.
Pierzga – pozyskiwanie
Pierzga pszczela wytwarzana jest w ulu przez pszczoły z zebranego pyłku kwiatowego oraz innych składników pochodzenia pszczelego. Pszczoły robotnice zbierają pyłek i przynoszą go do ula, gdzie część wykorzystywana jest na bieżące potrzeby, natomiast pozostała zostaje zmieszana z miodem oraz enzymami wydzielanymi przez owady, a następnie zamknięta w plastrze miodu. Następnie uformowana masa zostaje szczelnie zabezpieczona przed dostępem tlenu za pomocą wosku pszczelego i pozostawiona do dojrzewania. Pod wpływem enzymów, w warunkach beztlenowych zachodzi reakcja fermentacji cukru zawartego w miodzie, w wyniku czego powstaje kwas mlekowy oraz pierzga. Można zatem stwierdzić, że pierzga jest sfermentowanym pyłkiem kwiatowym.
Pierzga – dawkowanie
Pierzgę należy spożywać w ilościach zalecanych przez producenta. Takie informacje znajdziemy na opakowaniu produktu.
Pierzga – zastosowanie
Pierzgę pszczelą możemy spożywać w kilku postaciach, które dają możliwość zachowania największej wartości odżywczej produktu. Możemy swobodnie ssać granulki pierzgi, choć nie każdemu może przypaść do gustu lekko kwaśny smak. Drugą opcją jest rozpuszczenie porcji pierzgi w ciepłej przegotowanej wodzie, co ułatwi rozpuszczenie granulek. Dla poprawy smaku można dodać miodu. Trzecią opcją jest wymieszanie pierzgi z miodem. Jest to najbardziej korzystna możliwość z kilku powodów: kompozycja charakteryzuje się najlepszym smakiem, a połączenie miodu z pierzgą zwiększa przyswajanie składników zawartych w sfermentowanym pyłku.
Zdrowie organizmu uzależnione jest w dużej mierze od jakości i składu naszej codziennej diety. Im mniej przetworzonej żywności wybieramy, tym więcej spożywamy produktów naturalnego pochodzenia, które charakteryzują się większą biodostępnością, a przede wszystkim wyższą zawartością składników odżywczych, bez których nasz organizm nie funkcjonuje prawidłowo.
Literatura:
Kędzia B., Hołderna-Kędzia E., Właściwości biologiczne i działanie lecznicze pyłku kwiatowego zbieranego przez pszczoły, „Postępy Fitoterapii” 2005, nr 3-4, s. 103-108, http://www.czytelniamedyczna.pl/2583,wlasciwosci-biologiczne-i-dzialanie-lecznicze-pylku-kwiatowego-zbieranego-przez.html [dostęp 10.12.2017].
Ja przyjmuje pierzge w naturalnej postaci od niemal trzech lat.codziennie.Zadnym problemem jest zalanie wieczorem łyżki stołowej pierzgi woda.Robie to już automatycznie.Jedna łyżkę dla siebie,druga dla córki.A skutki przyjmowania są niesamowite:od 2,5 roku żadna z nas nie miała nawet kataru.Mam więcej energii,zaczęłam nawet chodzić na regularne treningi,lepiej śpię,ustaly bóle głowy,zaparcia,na twarzy praktycznie zniknęły przebarwienia…Gorąco polecam.TO PRODUKT WART KAZDEJ CENY
Ewa brawo jako jedyna walnełas prawde,jak mozna brac pierzge w tabletkach idioci
Normalnie… Na rękę i do prosto ust i nie czuję się idiotą – rezerwuję to określenie dla kogoś kto nie dopuszcza do siebie, że świat idzie naprzód 🙂
Szkoda,ze tylko trolle koncernu farmaceutycznego napisały tu komentarze
Ja osobiście stosuję koncentrat pierzgi pszczelej w kapsułkach, który jest dużo mocniejszy w działaniu niż taka sucha pierzga a dodatkowo jest w wygodnych kapsułkach, więc nie muszę bawić się w rozpuszczanie w wodzie 🙂
Ja już od dawna stosuję pierzgę pszczelą 🙂 Dziadek dawał mi ją od małego. Znalazłam ostatnio w zielarskim koncentrat pierzgi pszczelej w kapsułkach, który jest jej mocniejszą formą a co najważniejsze dla mnie – wygodną! Nie muszę już jej rozpuszczać bo taka zawsze kupowałam. Polecam popatrzeć w zielarskich
Czy można stosować pierzgę w początkach ciąży. ?
Wszystko ok ale pierzga do rozpuszczania w wodzie albo przyjmowana w miodzie to dla mnie koszmar, szczególnie jak rano lubię pospać a do pracy prawie biegnę. Pół roku temu znalazłam koncentrat pierzgi pszczelej w kapsułkach i łykam ją w biurze 😀 jedna tabletka dziennie a odpowiada większej ilości pierzgi w zwykłym stanie!
Warto wypróbować ten produkt ze względu na bardzo wysoką wartość prozdrowotną! Cieszę się, że artykuł pozwolił Ci się upewnić w przekonaniu, że jest to produkt warty do wprowadzenia do diety, np w postaci tabletek 🙂
jak usłyszałem ile pierzga ma właściwości to az sie za głowe chwyciłem. poleciła mi ją znajoma dietetyczka, a dokładnie mówiąc tabletki, które mają w składzie koncentrat z pierzgi i nie mają zadnej chemi. to ile witamin ma ta mala kapsulka to az trudno pojac.
Jeśli pierzga to tylko od pszczelarza!
Unikajcie pośredników na bazarach. Uczciwy pszczelarz pokaże wam w jaki sposób pozyskuje miód, pyłek pierzgę i propolis. Gdzie takiego znaleźć? porozglądajcie sie w waszej okolicy gdzie stoją ule. Powtarzam uczciwy pszczelarz nie będzie robił żadnych tajemnic, pseudopszczelarzyna będzie ściemniać i kręcić – łatwo poznać.
Witam
Czy moze pan sie podzielic nazwa [email protected]