Orzechy nerkowca – wartości odżywcze i właściwości najzdrowszej przekąski świata
Aktualizacja: 28 marca, 2024
Nie od dziś wiadomo, jak ważne i cenne są orzechy w naszej diecie. Jednak ich faktura i twardość czasem sprawia, że nie każdy może cieszyć się smakiem i właściwościami orzechów. Nerkowce są stosunkowo miękkie i łatwe do pogryzienia.
Wywodzące się z Ameryki Południowej, orzechy nerkowca są delikatne, kruche i bardzo smaczne, a walory odżywcze znacznie przekraczają doznania kubków smakowych w trakcie konsumpcji.
Orzechy nerkowca
Orzechy nerkowca są nasionami drzewa o nazwie Nanercz zachodni, często nazywane orzechami Cashew. Nerkowce są krewnymi znanej pistacji i mango. Odmiana brazylijska charakteryzuje się większym rozmiarem i słodkim smakiem, natomiast te pochodzące z upraw indyjskich są mniejsze, bardziej chrupkie i mniej słodkie.
Nazwa tych delikatnych, białych i kruchych orzeszków, wzięła się od ich kształtu przypominającego nerkę. Wyróżniają się białą, łuskaną powierzchnią oraz cennymi właściwościami.
Orzechy nerkowca – wartości odżywcze
Orzechy nerkowca to bogate źródło jedno i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które korzystnie wpływają na zdrowie człowieka. Kwas gamma-linolenowy pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu krążenia i pracę serca. Bogactwo składników przeciwutleniających chroni przed rozwojem wielu chorób oraz odgrywa znaczącą rolę w profilaktyce antynowotworowej.
Nerkowce zawierają sporą ilość pożądanego w diecie białka oraz całą masę witamin i minerałów: witamina A, D, E, wapń, fosfor, miedź, potas, żelazo oraz sód to ważne elementy pożywienia, warunkujące prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Orzechy nerkowca – właściwości
Zawarte w orzechach nerkowca kwasy tłuszczowe posiadają właściwości regulowania poziomu cholesterolu we krwi, a także odznaczają się działaniem protekcyjnym na układ krążenia, zapobiegając chorobom serca oraz miażdżycy.
Minerały i witaminy uzupełniają dzienną dawkę potrzebnych składników odżywczych. Zawartość magnezu szczególnie ważna jest w regulacji napięcia mięśni, pierwiastek ten odgrywa także istotną rolę w gospodarce wapniowej.
Składniki mineralne zawarte w orzechach nerkowych wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, chronią przed niedokrwistością oraz wzmacniają naturalną barierę ochronną organizmu.
Istotną rolę odgrywają przeciwutleniacze, które ostatnio są bardzo popularnym tematem, gdyż hamują negatywne działanie wolnych rodników, uszkadzających zdrowe komórki ciała.
Nerkowce nie tylko dbają o nasze zdrowie, ale także wpływają na piękny wygląd skóry, włosów i paznokci.
Najlepiej wybierać orzechy nieprzetworzone, bez dodatku przypraw. Naturalne są najzdrowsze i posiadają najwięcej walorów odżywczych. Świetnie nadają się do spożywania jako zdrowa przekąska, ale także dodatek do sałatek czy jogurtu. Są smaczne i pożywne, a właściwości odżywcze czynią je skoncentrowanym źródłem zdrowia i witalności.