Olejek z oregano – zastosowanie, przeciwwskazania, dawkowanie
Aktualizacja: 30 kwietnia, 2024
Słysząc nazwę oregano części z nas z pewnością przyjdzie na myśl pizza lub inne włoskie danie. Nic dziwnego – ziele oregano jest powszechnie stosowaną przyprawą w kuchni śródziemnomorskiej. W ostatnim czasie obserwujemy coraz większe zainteresowanie właściwościami oregano. Wskazuje na to choćby rosnąca liczba badań naukowych prezentujących właściwości tej rośliny [1].
Olejek z oregano
Ziele oregano zawiera w swoim składzie do 3% olejku, bogatego w fenole, jak karwakrol i tymol, których ilość może sięgać do 60%. W olejku znaleziono również wiele innych substancji czynnych takich jak katechinę, kwasy fenolowe czy flawonoidy [1]. Dzięki licznym składnikom aktywnym zawartym w olejku z oregano, środek ten wykazuje cenne właściwości lecznicze. Warto się z nimi zapoznać, ponieważ olejek z oregano może być wykorzystywany w walce z licznymi problemami zdrowotnymi.
Zastosowanie olejku z oregano
Ze względu na liczne prozdrowotne właściwości olejek z oregano wykorzystuje się jako wsparcie przy wielu schorzeniach.
Olejek znajduje zastosowanie:
- jako środek rozkurczający mięśnie gładkie oskrzeli, jelit, dróg żółciowych i moczowodów,
- w nieżytach górnych dróg oddechowych, kaszlu, a także utrudnionym odkrztuszaniu,
- przy leczeniu trudno gojących się ran, a także obmywaniu ciała chorych, którzy nie opuszczających łóżka, w celu zapobiegania tworzenia się odleżyn,
- jako środek do płukania w zapaleniu jamy ustnej i gardła,
- pomocniczo przy zaburzeniach czynności wątroby i dróg żółciowych jak również w stanach nieżytowych żołądka i wzdęciach,
- jako składnik maści przeciwbólowych,
- jako środek wiatropędny,
- przy leczeniu przeziębień.
Olejek z oregano posiada również właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Badania potwierdziły jego skuteczność w leczeniu jelitowej infekcji pasożytniczej. Udowodnione zostały również jego grzybobójcze właściwości. Olejek hamuje wzrost grzybów Candida albicans. W badaniach in vitro wykazano jego skuteczność w walce z licznymi bakteriami Gram-dodatnimi oraz Gram-ujemnymi, włączając w to także bakterie oporne na antybiotyki [1].
Walka z bakteriami jest możliwa dzięki licznym substancjom aktywnym zawartym w olejku z oregano. Hamują one wzrost i rozwój wybranych szczepów bakterii [2].
Ze względu na właściwości ograniczające wzrost drobnoustrojów powodujących zatrucia pokarmowe, a także psucie się żywności, olejek z oregano może być stosowany również jako naturalny środek konserwujący żywność [3].
Olejek z oregano – przeciwwskazania
Na stronach producentów olejku znaleźć możemy informację, że produkt nie nadaje się dla osób nadwrażliwych na składniki preparatu, a także dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Osoby ze skłonnościami do uczuleń, przyjmujące preparaty lecznicze oraz mające problemy zdrowotne, przed zastosowaniem preparatu powinny skonsultować się z lekarzem.
Spożywając olejek z oregano powinniśmy pamiętać, że działa on podobnie jak antybiotyki. Oznacza to, że może doprowadzić do zaburzenia działania flory bakteryjnej jelit, dlatego podczas przyjmowania tego preparatu warto jednocześnie przyjmować także probiotyki.
Olejek z oregano – dawkowanie
Niestety, niewiele jest rzetelnych informacji na temat dawkowania olejku z oregano. Dlatego bardzo ważne jest, aby przyjmować olejek w sposób opisany przez producenta preparatu zamieszczony najczęściej na opakowaniu.
Stosowanie się do tych zaleceń jest istotne m.in. dlatego, ponieważ poszczególne preparaty zawierają różne stężenie substancji aktywnych.
Wyniki przeprowadzonych badań dowodzą znacznego zróżnicowania zawartości oraz składu chemicznego olejku w zależności od wielu czynników (m.in. środowiskowych czy genetycznych). Różnice dotyczą zwłaszcza zawartości fenoli: tymolu i karwakrolu. Zwiększony udział tych związków w olejku z oregano jest elementem potęgującym jego aktywność przeciwdrobnoustrojową [4].
Warto wspomnieć również w tym miejscu, iż olejek stosowany może być zarówno zewnętrznie na skórę, jak i doustnie. Dostępny jest najczęściej w formie płynnej, ale na rynku znajdziemy go również w postaci kapsułek.
Spożywając olejek z oregano musimy pamiętać, że większość oferowanych produktów występuje w formie skoncentrowanej. Oznacza to, iż przed wypiciem olejku należy rozcieńczyć go np. w wodzie.
Część producentów w celu uniknięcia dolegliwości żołądkowych, zaleca nie spożywać olejku na czczo.
Olejek z oregano zdobywa coraz większą popularność. Trudno się temu dziwić mając na uwadze jego szeroki zakres oddziaływania na zdrowie. Lista schorzeń, przy leczeniu których możemy się wspierać olejkiem jest długa. Pamiętajmy jednak, że nie jest on panaceum na wszystkie problemy, a jego niewłaściwe stosowanie na pewno nie pozostanie obojętne dla zdrowia. W razie wątpliwości warto zasięgnąć porady lekarskiej, a także zapoznać się z informacjami zawartymi na opakowaniu produktu.
Literatura:
- Oregano – fascynująca przyprawa, ale czy tylko? Możliwe zastosowania, substancje aktywne, właściwości terapeutyczne, Alina Mścisz, Elżbieta Czosnowska, Postępy Fitoterapii 4/2008, s. 233-239, [dostęp on-line http://www.czytelniamedyczna.pl/2623,oregano-fascynujaca-przyprawa-ale-czy-tylko-mozliwe-zastosowania-substancje-akt.html]
- Porównanie działania przeciwdrobnoustrojowego olejków eterycznych z szałwii (Salvia Officinalis L.) i oregano (Origanum Vulgare L.), Elżbieta Hać-Szymańczuk, Edyta Lipińska, Anna Chlebowska-Śmigiel, Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych nr 577, 2014, 53–62, [dostęp on-line http://www.zppnr.sggw.pl/577-06.pdf]
- Ocena aktywności przeciwbakteryjnej oregano (Origanum vulgare L.), Elżbieta Hać-Szymańczuk, Edyta Lipińska, Olga Grzegrzółka., Bromat. Chem. Toksykol.– XLV, 2012, 3, str. 308–314, [dostęp on-line http://www.ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2012/3/308-314.pdf]
- Lebiodka pospolita (Origanum vulgare L.) – dziko rosnąca i uprawiana roślina zielarska, Renata Nurzyńska-Wierdak, Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska Lublin-Polonia, vol. XXII(4), 2012, [dostęp on-line http://wydawnictwo.up.lublin.pl/annales/Horticultura/2012/streszczenia2012_4/01.pdf]
na łyżkę dowolnego oleju – słonecznik, rzepak, oliwki, z orzechów włoskich, pestek dyni dajemy olejek oregano, 2 -5 kropel.
jeśli ktoś jest wrażliwy na smak to można zakupić w aptece kapsułki na leki, wkropic olejek oregano i po zamknięciu polknac
Litosci! Ten olejek nalezy rozcienczyc tylko w innym oleju, np lagodnym lnianym.1 krpola w 1 lyzce oleju lnianego.Dopiero teraz wypic lub dodac do kefiru , jogurtul , soku pomidorowego – jak kto woli. Ja wlewam do porannej kawy.Bo tak lubie.
Olejek z oregano zamawiam tylko i wylacznie na domiuroda. Nie znalazlam jeszcze tanszego i lepszej jakosci olejku na rynku.
Dobry olejek z oregano można kupić w sklepie zielarskim
Pani Agnieszka musi się douczyć! Olejek wypływa na powierzchnię wody i może poparzyć przełyk lub skórę!
Po pierwsze nie ma nic o dawkowaniu i sposobie przyjmowania. Od kiedy olejek rozpuszcza się w wodzie?