Olejek z oregano na pasożyty i grzybicę. Olej z oregano dla dzieci

16 18 20

Oregano (Origanum vulgare) jest powszechnie używane jako suszona lub świeża przyprawa nadająca wyjątkowy smak potrawom. Tymczasem znajduje również zastosowanie olejek z oregano, który wykazuje potencjalne korzyści zdrowotne. Czy można uznać go skutecznym w zakażeniach pasożytniczych oraz grzybiczych? Kiedy jeszcze można z niego skorzystać?

Olejek z oregano na pasożyty

Zainteresowanie ziołowymi preparatami wspomagającymi leczenie chorób, nie tylko pasożytniczych, wciąż rośnie. W kontekście leczenia pasożytów jelitowych, olejek z oregano wykazywał korzystne działanie hamujące rozwój pasożytów u zwierząt.

W badaniu in vivo na ludziach, przeprowadzonym na grupie 13. pacjentów z pasożytami jelitowymi: Blastocystis hominis, Entamoeba hartmanni i Endolimax nana i dolegliwościami z przewodu pokarmowego, podawano 600 mg zemulgowanego olejku z oregano przez 6 tygodni. U wszystkich osób zaobserwowano eliminację pasożytów (Entamoeba hartmanni cztery przypadki, Endolimax nana jeden przypadek i Blastocystis hominis osiem przypadków). Objawy żołądkowo-jelitowe (m.in. wzdęcia, zmęczenie, naprzemiennie biegunki i zaparcia) uległy poprawie u siedmiu pacjentów. W badaniu nie ingerowano w dietę uczestników ani ich styl życia [1].

Zaobserwowano również, iż olejek z oregano był bardziej skuteczny przeciwko wielu szczepom Giardia lamblia niż zwykły lek przeciwpasożytniczy tinidazol. Mechanizmy działania olejku były podobne do działania przeciwbakteryjnego olejku: rozerwanie błon komórkowych prowadziło do zmian w równowadze osmotycznej, jak również nieodwracalnych uszkodzeń tzw. białek kotwiczących obecnych w jądrach komórek pasożytów.

W badaniu przeprowadzonym przez Santoro i in. zaobserwowano aktywność olejku z oregano przeciwko świdrowcowi (Trypanosoma cruzi), odpowiedzialnemu za występowanie choroby Chagasa.  Sugeruje się, iż tymol może być substancją odpowiedzialną za działanie bójcze na pasożyty [2].

Olejek z oregano na grzybicę

Skuteczność przeciwgrzybicza oleju oregano i jego dwóch głównych składników została udowodniona in vitro i in vivo. W porównaniu do innych przetestowanych olejków eterycznych (mięta, szałwia i lawenda), olej z oregano miał najwyższą aktywność przeciwgrzybiczą i był skuteczny nawet po rozcieńczeniu do jednej dziesiątej stężeń pozostałych olejów. Powodował zmniejszenie liczby aktywnych metabolicznie komórek o 95% w ciągu 6 godzin ekspozycji. Wśród głównych składników olejku znalazł się karwakrol i tymol, które wykazywały najwyższy poziom aktywności przeciwgrzybiczej [3].

Badania wykazały, że olej z oregano jest skuteczny przeciwko Candida albicans, pospolitej infekcji grzybiczej jamy ustnej, przewodu pokarmowego i pochwy [4]. Jego działanie bójcze, podobnie jak w przypadku zakażeń pasożytniczych opierało się na właściwościach obecnego w olejku karwakrolu [5][6]. Substancja ta może być środkiem profilaktycznym w kandydozie pochwy, co sugeruje jej rolę w zapobieganiu powtarzającym się przewlekłym zakażeniom u kobiet podatnych na infekcje.

Olejek z oregano zastosowanie zewnętrzne

Zewnętrznie, olejek z oregano może być stosowany w:

  • grzybicy stóp i paznokci;
  • kandydozie [7];
  • przypadku  ugryzień i swędzącej skóry. Można wcierać kilka kropel olejku z oregano w miejsca objęte procesem chorobotwórczym. Jeśli pojawi się zaczerwienienie lub podrażnienie, należy zaprzestać stosowania olejku;
  • jako dodatek do szamponu w walce z łupieżem. W tym przypadku należy dodać do kosmetyku kilka kropli olejku, dokładnie nanieść na włosy wraz z szamponem, aż do uzyskania piany, pozostawić na skórze głowy i włosach kilka minut, a następnie spłukać;
  • dodatek do mydła w płynie lub żelu pod prysznic. Olejek ma właściwości przeciwbakteryjne, dlatego będzie działał antyseptycznie;
  • pielęgnacji jamy ustnej, jako dodatek do pasty do mycia zębów; bądź wcierając w dziąsła czy też przepłukując jamę ustną rozcieńczonym roztworem olejku.

Olejek z oregano dla dzieci

Olejek z oregano nie powinien być stosowany u małych dzieci. W żadnym przypadku nie należy wlewać go do nosa, gdyż może uszkodzić błonę śluzową. Należy obchodzić się z nim ostrożnie, tak aby nie dostał się do oczu. Trzeba pamiętać, iż olejek ten jest sprzedawany zazwyczaj w dużym stężeniu i przed jego użyciem konieczne jest rozcieńczenie. Kroplę olejku można rozcieńczyć w stosunku do 4 kropel oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia lub oleju kokosowego. Można też zastosować go w formie inhalacji.

Olejek u dzieci powinno stosować się wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Jego dawkowanie mające korzystne działanie nie zostało określone, dlatego specjalista medycyny powinien podjąć decyzję, czy użycie olejku u konkretnej osoby jest wskazane i uzasadnione. Olejku z oregano powinny unikać osoby uczulone na tymianek, miętę i szałwię. Ponadto może  ograniczać wchłanianie żelaza, prowadząc do anemii, dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas jego przyjmowania.

Olejek z oregano posiada właściwości przeciwpasożytnicze i przeciwgrzybicze, prawdopodobnie dzięki obecności substancji takich jak tymol i karwakrol. Zewnętrznie można stosować go w przypadku zmian skórnych, łupieżu, w pielęgnacji zębów oraz jako dodatek do żeli i mydeł pod prysznic, ze względu na właściwości antyseptyczne. Nie zaleca się stosowania olejku z oregano u dzieci, a wszelkie zastosowanie u dorosłych powinno opierać się o rozcieńczone preparaty olejku.

Literatura:

[1] M. Force, W. S. Sparks, and R. A. Ronzio, “Inhibition of enteric parasites by emulsified oil of oregano in vivo.,” Phytother. Res., vol. 14, no. 3, pp. 213–4, May 2000.

[2] G. F. Santoro, M. das Graças Cardoso, L. G. L. Guimarães, A. P. S. P. Salgado, R. F. S. Menna-Barreto, and M. J. Soares, “Effect of oregano (Origanum vulgare L.) and thyme (Thymus vulgaris L.) essential oils on Trypanosoma cruzi (Protozoa: Kinetoplastida) growth and ultrastructure,” Parasitol. Res., vol. 100, no. 4, pp. 783–790, Mar. 2007.

[3] Konstantia Adam, † Afroditi Sivropoulou, ‡ Stella Kokkini, ‡ and Thomas Lanaras, and Minas Arsenakis*, “Antifungal Activities of Origanum vulgare subsp. hirtum, Mentha spicata, Lavandula angustifolia, and Salvia fruticosa Essential Oils against Human Pathogenic Fungi,” 1998.

[4] R. Giordani, P. Regli, J. Kaloustian, C. Mikaïl, L. Abou, and H. Portugal, “Antifungal effect of various essential oils against Candida albicans . Potentiation of antifungal action of amphotericin B by essential oil from Thymus vulgaris,” Phyther. Res., vol. 18, no. 12, pp. 990–995, Dec. 2004.

[5] N. Chami, S. Bennis, F. Chami, A. Aboussekhra, and A. Remmal, “Study of anticandidal activity of carvacrol and eugenol in vitro and in vivo,” Oral Microbiol. Immunol., vol. 20, no. 2, pp. 106–111, Apr. 2005.

[6] F. Chami, N. Chami, S. Bennis, J. Trouillas, and A. Remmal, “Evaluation of carvacrol and eugenol as prophylaxis and treatment of vaginal candidiasis in an immunosuppressed rat model,” J. Antimicrob. Chemother., vol. 54, no. 5, pp. 909–914, Nov. 2004.

[7] Nurzyńska- Wierdak Renata, “Lebiodka pospolita (Origanum vulgare L.) – dziko rosnąca i uprawiana roślina zielarska,” A N N A L E S  U N I V E R S I T A T I S  M A R I A E  C U R I E – S K Ł O D O W S K A  L U B L I N – P O L O N I A, vol. XXII, no. 4, 2012.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Olejek z oregano na pasożyty i grzybicę. Olej z oregano dla dzieci - 4.2/5. Oddano 25 głosy.
Autor artykułu: