Odchudzanie przez wykluczenie mięsa z diety

16 18 20

Czy dieta wegetariańska jest dobrym sposobem na odchudzanie? W końcu jej podstawą są warzywa i owoce, które mają mniejszą kaloryczność od dań mięsnych. Tak się wydaje z początku, jednak sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana.

Wegetarianie zawsze szczupli

Osoby, które sięgają po dietę wegetariańską w celu odchudzania po drodze popełniają mnóstwo błędów. Dieta wegetariańska wymaga ogromnej wiedzy, aby móc zastąpić produktami roślinnymi wszystkie składniki odżywcze zawarte w mięsie. Osoby, które tego nie robią, zazwyczaj narażają się na ogromne niedobory ważnych witamin i składników odżywczych.

Dieta dr Ornisha jest dietą dla osób odchudzających się. Opiera się na niskotłuszczowych daniach wegetariańskich. Choć wydaje się jedną ze zdrowszych diet, pełną produktów bogatych w cenne dla zdrowia składniki odżywcze, niestety nie pozbawiona jest wad.

  1. Brak mięsa naraża nas na niedobory witaminy B12, która odpowiedzialna jest za szereg ważnych funkcji w organizmie.
  2. Ponadto wykluczenie mięsa może spowodować utrudnienie podaży wapnia i żelaza.
  3. Minimalizacja tłuszczów w diecie utrudnia wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, m.in. witaminy A, D, E, K.
  4. Niskotłuszczowe dania mogą także spowodować zachwianie gospodarki hormonalnej.
  5. W zamian wysoka ilość węglowodanów może prowadzić do rozwoju insulinooporności i cukrzycy typu II.

Pamiętajmy również, że rośliny strączkowe, które w dietach wegetariańskich mają być głównym źródłem białka, zawierają dużo substancji antyodżywczych. Powodują one zaburzenie wchłaniania wielu ważnych dla organizmu składników odżywczych.

Sprawdź swoje zapotrzebowanie kaloryczne

Darmowy kalkulator online

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Odchudzanie przez wykluczenie mięsa z diety - 2.5/5. Oddano 2 głosy.
Autor artykułu: