Nutridrink – dla cukrzyków, dla dzieci. Nutridrink bez laktozy

16 18 20

Nutridrinki to stosunkowo nowe preparaty do żywienia medycznego, które opanowały apteki i szpitale, gdyż często znajdują zastosowanie wśród pacjentów leżących czy cierpiących na przypadłości utrudniające spożywanie tradycyjnej żywności, czy wywołującej skutki uboczne, m.in. utratę apetytu. Nie każdy wie, że są to produkty niezwykle istotne dla osób o szczególnych wymaganiach żywieniowych i często umożliwiają szybszy powrót do zdrowia, ze względu na usprawniony proces prawidłowego odżywienia organizmu.

Nutridrink

Nutridrink jest preparatem odżywczym do żywienia medycznego. Środek ten jest wysokoenergetyczną i wysokobiałkową substancją odżywczą w formie napoju, dzięki czemu są łatwe do spożycia. Jest to szczególnie istotne w przypadku ciężkich schorzeń utrudniających spożywanie odpowiedniej ilości żywności, czy też niwelujących łaknienie i chęć na spożycie pokarmu. Schorzeniami takimi są np. nowotwory, gdzie występują liczne efekty uboczne terapii jak nudności, wymioty, trudności w połykaniu. W takim właśnie przypadku produkt płynny, zawierający skoncentrowaną dawkę energii i makroelementów jest sposobem na uniknięcie niedożywienia. Preparaty te zawierają wszelkie niezbędne składniki odżywcze, co oznacza, że oprócz białek, tłuszczów i węglowodanów, bogate są również we wszelkie witaminy i składniki mineralne. Najczęściej spożywa się je między posiłkami, jako produkty uzupełniające, jednak w razie potrzeby mogą służyć jako zamiennik całych posiłków, a nawet całodzienne wyżywienie.

Nutridrink dla cukrzyków

W ostatnim czasie pojawiły się na rynku także preparaty przeznaczone dla osób cierpiących na cukrzycę i hiperglikemię. Charakteryzuje się zawartością składników odżywczych, w odpowiednich proporcjach, w szczególności białek, tłuszczów i węglowodanów, ale także komplet składników mineralnych i witamin. Zalecany jest najczęściej u pacjentów, których dotyka niedożywienie, głównie związane z chorobą. Zwykłe preparaty mogą zawierać składniki, które zwiększają indeks glikemiczny produktu, co może być bardzo niebezpieczne dla diabetyków, stąd specjalnie przygotowane mieszanki, właśnie dla tych osób, by mogły w sposób bezpieczny zastosować płyn, wspomagający powrót do prawidłowego odżywienia i tradycyjnego żywienia.

Nutridrink dla dzieci

Ze względu na zapotrzebowanie dostępna jest także specjalna linia preparatów przeznaczona dla dzieci. Są to specjalnie opracowane mieszanki odżywcze, służące najczęściej jako wsparcie żywieniowe w okresie choroby i rekonwalescencji oraz w stanie niedożywienia, by wspomóc jak najszybszy powrót do prawidłowego odżywienia. Dodatkowo polecane są w przypadku braku apetytu u naszych pociech. Podobnie jak inne produkty są to płyny o niewielkiej objętości i skoncentrowanej dawce energii, jak również wszelkich niezbędnych składników odżywczych i elektrolitów oraz niekiedy także błonnika, a nawet pierwiastków śladowych. W przypadku stosowania zwykłych nutridrinków, bez specjalnego przeznaczenia dla dzieci należy pamiętać iż należy zachować szczególną ostrożność u dzieci w wieku od 3 do 6 lat, natomiast u dzieci poniżej 3. roku życia, stosowanie takich mieszanek jest całkowicie zabronione.

Nutridrink bez laktozy

W związku z coraz częściej występującą nietolerancją laktozy, koncerny farmaceutyczne nie próżnują, dzięki czemu nawet osoby o specjalnych potrzebach żywieniowych mogą skorzystać z nutridrinków. Podobnie jak wcześniej wspomniane produkty i ten w niewielkiej objętości zawiera dużą dawkę energii i skoncentrowany kompleks witamin i składników mineralnych, ale dodatkowo nie zawiera laktozy, czyli cukru, który u niektórych wywołuje niekorzystne objawy zdrowotne. Może służyć jako mieszanka uzupełniająca tradycyjne żywienie w przypadku niedożywienia czy też chorób, a także problemów z gryzieniem czy połykaniem. Ciekawe jest to, że niektóre preparaty nie zawierają glutenu, więc mogą być stosowane również przez pacjentów cierpiących na celiakię.

Podsumowując nutridrinki są skoncentrowaną dawką energii i wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Przeznaczone są dla osób o szczególnych wymaganiach żywieniowych, jednocześnie wspomagając powrót do zdrowia i prawidłowe odżywienie organizmu. Mieszanki te są szczególnie istotne wśród pacjentów onkologicznych, gdyż bardzo często to właśnie oni, ze względu na niekorzystne skutki uboczne terapii, cierpią na trudności w spożywaniu tradycyjnych pokarmów oraz braku apetytu. Produkty te, ze względu na płynną konsystencję i skoncentrowane składniki odżywcze oraz energię umożliwia uczucie sytości i utrzymanie odżywienia właśnie tych trudnych pacjentów.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Nutridrink – dla cukrzyków, dla dzieci. Nutridrink bez laktozy - 4.5/5. Oddano 19 głosy.
Autor artykułu:
, Dietetyk z zamiłowaniem do zawodu. Szczególnym zainteresowaniem darzy dietetykę kliniczną, której różne koncepcje i nowości na bieżąco weryfikuje z aktualnymi i rzetelnymi badaniami naukowymi.

Opinie

 • Ewa 16.11.2020, 12:39

  Dzien dobry.
  Dlaczego pisze się ze jest to produkt bez laktozy a na opakowaniu widnieje ze jakis procent tej laktozy jednak jest?
  Moja mama nie toleruje laktozy wiec…..nie wiem czy moge mamie ten produkt podac?

  Odpowiedz
  • Pp 19.02.2021, 12:49

   Proszę pytać o vez laktozy w aptekach. To nowy produkt ich jest.

   Odpowiedz
 • Maryla 15.12.2021, 5:40

  Nutridrinki wywołują biegunkę. Nie nadają się dla osób, które mają alergię na białko mleka krowiego lub laktozę.
  Producent o tym nie wspomina, ale wiele osób na oddziale onkologicznym ma ten problem po ich spożyciu.

  Odpowiedz
 • Bożena 08.05.2022, 9:31

  Dlaczego tak dużo pacjentów onkologicznych ma po tym produkcie biegunkę i złe samopoczucie nawet w produkcie bez laktozy.

  Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone