Nowinki ze świata medycyny. Bądź na bieżąco!

16 18 20

Wbrew popularnym opiniom rozwój medycyny jest bardzo szybki. Nie każde osiągnięcie w tej dziedzinie jest rozpowszechnione dla szerokiej publiczności. Dlatego zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje ze świata medycyny. Z nich dowiecie się więcej o najnowszych badaniach i osiągnięciach polskich lekarzy i zagranicznych.

Sztuczna nerka ratuje życie

15-tygodniowy wcześniak, który przyszedł na świat w jednym z legnickich szpitali ważył zaledwie 820 g. Niewydolność nerek jest jednym z najpoważniejszych powikłań wcześniactwa. Organizm sam nie potrafi usuwać toksycznych produktów przemiany materii i w szybkim tempie ulega zatruciu.

Polscy lekarze uratowali życie wcześniaka dzięki zastosowaniu urządzenia imitującego pracę nerki. Jest to prawdopodobnie pierwszy przypadek uratowania życia noworodka na świecie właśnie dzięki pracy sztucznej nerki.

Nowoczesne rozwiązania w rozwoju medycyny i kosmetologii

Najnowsze osiągnięcie francuskich naukowców z Uniwersytetu w Lyonie – organożel to zżelowane nanocząsteczki o bardzo dużej trwałości i wytrzymałości.

Po wielu testach i badaniach, okazało się, że cząsteczki wykazują znacznie większą odporność na promieniowanie UVB i na działanie wody.

W poszukiwaniu nowych rozwiązań bezpiecznej i efektywnej aplikacji leków, substancji leczniczych czy substancji aktywnych stosowanych w kosmetyce, naprzeciw wychodzi nowy wynalazek – organogel, który nadaje niezwykłą stabilność nanocząsteczkom. Daje to możliwość opracowywania nowych środków dermatologicznych i preparatów kosmetycznych, które po zastosowaniu zżelowanych nanocząsteczek, mogą stanowić o przyszłości dermatologii i kosmetologii.

Nowoczesne terapie wad wzroku

Nowoczesna technologia pozwala na laserową korekcję wzroku, używając różnych rodzajów lasera, w zależności od stwierdzonej wady. Istnieje także metoda intraCor, w której rogówka oka poddawana jest działaniu wiązki lasera, który wykonuje 5 kolistych nacięć. Działanie lasera oraz ciśnienie wewnątrzgałkowe powoduje, że rogówka w centralnej części uwypukla się i przybiera pożądany, prawidłowy kształt, co skutkuje poprawą ostrości widzenia z bliska.

Wielu pacjentów przyzwyczajonych do tradycyjnych metod, obawia się nowości. Jednak niepotrzebnie. Zabiegi są bezbolesne i przeprowadzane pod okiem specjalisty. Nowoczesne metody poprawy wzroku wykorzystujące laser są coraz szerzej stosowane na całym świecie.

Stentowa rewolucja

Choroby sercowo-naczyniowe stanowią cywilizacyjny problem. Niekiedy rozwiązaniem jest wstawienie stentów –  małych rurek, które utrzymują prawidłowy przepływ krwi i uwalniają leki w naczyniach wieńcowych osób chorych. Wszczepiane stentów może jednak wiązać się z groźnymi powikłaniami, jak późna zakrzepica w stencie.

Rozwiązaniem mają być nowoczesne materiały, z których powstają stenty. Badania opierają się na analizie interakcji pomiędzy powłokami stentów, a krwinkami czerwonymi. Alternatywne powierzchnie stentów w początkowych badaniach dały bardzo dobre wyniki.

Ponadto naukowcy postanowili powlec powierzchnię stentów swoistymi dla pacjenta przeciwciałami, które nie będą wywoływać reakcji zapalnych na obce ciało wprowadzone do organizmu. Badania zapewne potrwają parę lat, jednak już teraz pierwsze wyniki są bardzo obiecujące.

Nożyczki RNA

Nowe odkrycie polskich naukowców, może przyczynić się do opracowania innowacyjnych metod diagnostycznych!

Badacze z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie wykazali dotąd nieodkrytą aktywność enzymu MiniIII z bakterii Bacillus subtilis, który jest w stanie przecinać dwuniciową cząsteczkę RNA w specyficznym miejscu.

Badania dotyczące RNA mogą nadać tempa w eksperymentach wyciszania ekspresji wybranych genów i nie tylko. Dzięki odkryciu polskich naukowców, będzie możliwe badanie cząsteczek RNA za pomocą enzymów restrykcyjnych, które tną cząsteczki w określonych miejscach, rozpoznając specyficzne sekwencje. Badanie takie prowadzi się już od dawna nad DNA.

Ciepłe t-shirty z nanocząsteczek srebra

Bardzo popularne w nanotechnologii są nanocząsteczki srebra, które wykorzystywane są w wielu dziedzinach. Okazuje się, że mogą stanowić również świetny materiał bawełnianych t-shirtów. Taka koszulka zanurzona w roztworze nanocząsteczek srebra, powleka się specjalną siecią. Co ciekawe, taka konstrukcja podkoszulków zapewnia niebywałe zatrzymanie ciepła, które wytwarza nasz organizm. Dużym plusem jest także to, że skóra nie poci się pod tego rodzaju materiałem.

Biomarkery nieswoistych zapaleń jelit

Wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie nieswoistych zapaleń jelit jest ważnym etapem leczenia. Jednak obecnie wielu chorych trafia stosunkowo późno do lekarza, kiedy zmiany strukturalne jelit są bardzo poważne.

Naukowcy zajmują się odkryciem swoistych biomarkerów, które wykryte u pacjenta będą świadczyły o stanie chorobowym.W tym celu naukowcy badają cały genom, skupiając się na zmianach w genach oraz szeregu zmian biochemicznych odpowiedzialnych za wywoływanie choroby.

Biomarkery mogą dawać informację o chorobie, a także pokazywać jej progresję, a wykrycie zmian na wczesnym etapie, przyczyni się do lepszych rokowań pacjentów z IBD.

Sposób na białaczkę?

Nowe odkrycia naukowców z warszawskiego Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego mogą pozwolić na skuteczniejszą terapię białaczki szpikowej.

Komórki wytwarzające prawidłowe białko BRCA1 mają możliwość naprawy uszkodzeń DNA lub uczestniczyć w aktywacji procesu eliminacji komórek zawierających dużą liczbę uszkodzeń.

W ostrej fazie białaczki występują niedobory białka BRCA1 wynikające z mutacji genu kodującego BRCA1. Naukowcy odkryli, że w tym procesie ważne są także inne aspekty. Komórki nowotworowe adaptując się do organizmu ludzkiego blokują syntezy białka BRCA1. Obecnie pacjentów diagnozuje się na podstawie mutacji w genie BRCA1. Obserwacja syntezy  białka w przyszłości może być podstawą wprowadzenia nowych i skutecznych terapii przeciwbiałaczkowych.

Komórki macierzyste w leczeniu cukrzycy

Najnowsze badania nad zastosowaniem komórek macierzystych pokazują, że ich potencjał regeneracyjny może być zastosowany w leczeniu cukrzycy.

Podawanie pacjentom z cukrzycą mezenchymalnych komórek macierzystych nie tylko może poprawiać ich stan i pozwalać na kontrolę hiperglikemii, ale także kontrolować sam proces metabolizowania w organizmie glukozy oraz łagodzić powikłania związane z cukrzycą.

Terapia komórkami macierzystymi pozwala na poprawę funkcji nerek oraz przyspiesza gojenie się ran. W badaniach przeprowadzonych na myszach potwierdzono przypuszczenia o niwelowaniu skutków retinopatii oraz lepszym ukrwieniu siatkówki oka. Ponadto mezenchymalne komórki macierzyste wykazują działanie immunomodulacyjne.

Nowoczesne leki przeciw wirusowi HIV

Zdolność do bardzo szybkiej mutacji wirusa HIV, powoduje, że leki na wywoływaną przez niego chorobą AIDS są nieskuteczne.

Nowe leki przeciwretrowirusowe mają być ukierunkowane konkretnie na interakcję pomiędzy wirusem, a jego nosicielem. Kofaktory enzymu mają silnie hamować namnażanie się wirusa HIV w zakażonych komórkach przez zakłócenie jego prawidłowej replikacji.

Badania są w trakcie realizacji, a sam projekt na razie poddawany jest wnikliwym analizom. Pierwszym zhumanizowanym modelem do badań są myszy, ale ich wyniki są bardzo obiecujące.

Naturalne sposoby regeneracji złamanych kości

Obszerne i poważne złamania kości są obecnie poddawane operacjom chirurgicznym przy zastosowaniu metalowych płytek, śrub czy drutów.

Naukowcy inspirowani naturalnymi procesami wytwarzania przez organizmy morskie substancji o charakterze klejów, poszukują nowych metod na spojenie złamanych kości. Okazuje się, że biokrzemionka pozyskiwana z organizmów morskich tworzy swoisty hydrożel, który scala złamane komponenty. Jest bardzo wytrzymała, łatwa w produkcji i użyciu oraz nietoksyczna dla organizmu.

Obecnie nadal trwają badania nad użyciem naturalnej substancji o charakterze specyficznego kleju. Nowoczesna substancja spajająca może przynieść niebagatelne korzyści pacjentom i popchnąć do przodu dziedzinę biomedycyny.

Naturalny suplement wspomagający odchudzanie

Szwedzcy naukowcy dowodzą w badaniach klinicznych, że olej z owsa podawany grupie osób powodował zmożone wydzielanie hormonów sytości (PYY, GLP-1, CCK). A zatem spożywanie oleju z owsa, zwiększa uczucie sytości i obniża spożycie pokarmów.

Oprócz stymulacji wydzielania hormonów sytości, zaobserwowano zwiększoną produkcję hormonu GLP-2, który wpływa na regulację stężenia glukozy we krwi oraz poziom wolnych kwasów tłuszczowych.

Olej owsiany produkowany nowoczesną metodą i wzbogacany o tłuszcze polarne, może posłużyć w przyszłości jako naturalny suplement diety wspomagający proces odchudzania.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Nowinki ze świata medycyny. Bądź na bieżąco! - 4.1/5. Oddano 40 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk i biotechnolog. Swoje badania koncentruje na temacie komórek macierzystych i terapii z ich wykorzystaniem, dietetyki klinicznej i bioinżynierii komórek.