Ryż do risotto Arborio

16 18 20
Kalorie: 349 kcal Białko: 7 g Tłuszcze: 0.5 g Węglowodany: 79 g

Ryż to jedna z najbardziej popularnych roślin spożywanych na świecie. Szczególne znaczenie ma w kuchni krajów azjatyckich. Ze względu na swoje różnorodne zastosowanie, stworzono aż 40 tysięcy odmian ryżu. Jedną z nich jest ryż włoski o małych ziarnach. Ryż arborio to jego specjalna odmiana charakteryzująca się niewielką wielkością i wyraźnie zaokrąglonymi czubkami ziarenka. Jego kolor jest delikatnie przezroczysty. Doskonale wchłania on smak potrawy, różnorodne przyprawy i sosy. Dzięki temu jest przeznaczony do przygotowywania risotto.

Właściwości odżywcze ryżu do risotto – witaminy i minerały

Ryż arborio zawiera w sobie wiele skrobi, która uwalnia się podczas gotowania, dzięki czemu risotto przygotowywane na jego bazie posiada kleistą konsystencję. To zasługa amylopektyny, głównego składnika skrobi, który po kontakcie z wodą ulega pęcznieniu

Ryż to dobre źródło węglowodanów złożonych, podstawowego źródła energii dla naszego organizmu. Znaleźć w nim można wiele potasu, odpowiedzialnego za prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową. Potas wyrównuje ciśnienie krwi, chroniąc serce przed chorobami cywilizacyjnymi. W ryżu arborio znajduje się pewna ilość witaminy E, która pozytywnie oddziałuje na zewnętrzny wygląd ciała. Zwana jest witaminą młodości, ponieważ zatrzymuje działanie wolnych rodników, a tym samym zapobiega na przykład wiotczeniu skóry.

W tym włoskim ryżu nie znajduje się wiele białka, ale nawet taka ilość jest wartościowa, ponieważ są to aminokwasy egzogenne, których organizm nie  jest w stanie wyprodukować samodzielnie. Nie ma w nim glutenu, więc po ten produkt sięgać mogą chorzy na celiakię. Błonnik, który występuje w ziarenkach ryżu, wpływa na poprawę procesów trawiennych, ponadto jest to produkt lekkostrawny. Kaloryczność risotto przygotowanego z ryżu arborio tak naprawdę zależna jest od kaloryczności dodanych do niego składników. W tłustym sosie nie będzie szczególnie dietetyczny, ale zestawiony z sezonowymi warzywami jest wartościowym daniem obiadowym.

Czytaj też: Różne gatunki ryżu – który najlepszy?

Odpowiednio przyrządzony ryż reguluje poziom cukru we krwi. Wspomaga trawienie, więc arborio powinny jeść osoby z problemami ze strony układu pokarmowego. Pomaga on sportowcom wykazującym bardzo wysoką aktywność fizyczną, ponieważ produkt ten doskonale uzupełnia węglowodany w organizmie.

Kalorie – ile kalorii ma ryż do risotto?

100 g ryżu do risotto dostarcza 349 kcal. Ponadto zawiera 7 g białka, 0,5 g tłuszczów, 79 g węglowodanów.   

Zastosowanie ryżu arborio do risotto

Ryż arborio to podstawowy produkt używany w kuchni włoskiej. Służy do przygotowania jednego z typowych dań – risotto. Potrawa ta występuje z różnymi dodatkami, zarówno mięsnymi, jak i warzywnymi, na przykład szparagami czy grzybami. Ten rodzaj ryżu ma delikatnie słodkawy smak. Pod wpływem działania sosu, na przykład oliwy czy bulionu, pęcznieje, zwiększając kilkukrotnie swoją objętość. Można go zastosować również w formie farszu do dań zapiekanych, na przykład papryki. Po ugotowaniu ryż nabiera gładkości i kremowości, pojedyncze ziarna nie są wyczuwalne.

Zobacz również:
Oceń mnie
2.0/5. Oddano 1 głosy.
ponad miesiąc temu