Olej z czarnuszki, jego zastosowanie i cudowne właściwości. Nie uwierzysz, że…
Aktualizacja: 15 kwietnia, 2024
Czarnuszka siewna to roślina pochodząca z Iraku i Turcji, jednak obecnie uprawiana jest w wielu innych krajach świata. Występuje w dwóch postaciach: nasion – ze względu na ostry smak może służyć jako zamiennik pieprzu (nie zakwasza organizmu) oraz oleju z nasion, który może być stosowany zarówno do picia, jak i zewnętrznie w przypadku problemów ze skórą. Posiada wiele cennych składników odżywczych, dlatego kiedyś mówiono o niej, że może wyleczyć każde schorzenie. W większości składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych, zawiera witaminy, mikroelementy oraz przeciwutleniacze, które są ważne w walce z chorobami. Dodatkowo ma również działanie przeciwgrzybicze – w tym również na Candida Albicans.
Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki siewnej uzyskujemy w wyniku tłoczenia nasion tej rośliny. Ok. 40% nasion czarnuszki stanowi tłuszcz. Dodatkowo w składzie znajdziemy liczne związki o specyficznym działaniu, takie jak olejki eteryczne i garbniki. Substancje te wykazują korzystny wpływ na nasze zdrowie. Olej charakteryzuje się gorzkawym smakiem oraz korzennym zapachem. W składzie znajdziemy nienasycone kwasy tłuszczowe (linolowy, linolenowy), a także witaminy E, biotynę, beta-karoten oraz mikroelementy i przeciwutleniacze. Stanowi doskonały dodatek do dań. Olej znajduje też zastosowanie w kosmetologii.
Olej z czarnuszki – właściwości
W świetle licznych badań, olej z czarnuszki wykazuje szerokie spektrum działania i znajduje zastosowanie w terapii niektórych jednostek chorobowych. Główne znaczenie terapeutyczne odgrywa tutaj aktywność antyoksydacyjna związków znajdujących się w dużej ilości w nasionach czarnuszki i oleju z nich pozyskiwanym. Mowa tutaj o tymochinonie, stanowiącym główny składnik olejków eterycznych. Związek ten oprócz działania antyoksydacyjnego, wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Podłożem wielu chorób jest stres oksydacyjny. Działanie antyoksydacyjne oleju polega na eliminacji z ustroju nadmiaru wolnych rodników, stwarzających doskonałe środowisko do rozwoju wszelkiego rodzaju chorób.
Medycyna tradycyjna często wykorzystywała właściwości oleju w leczeniu schorzeń o charakterze zapalnym, w tym chorobach reumatycznych. Dodatkowo warto też wspomnieć, że olej działa ochronnie na naszą wątrobę, chroniąc ją przed zwłóknieniem oraz marskością.
Olej z czarnuszki wykazuje także szeroką aktywność przeciwdrobnoustrojową. Liczne badania potwierdzają działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwpasożytnicze olejku eterycznego zawartego w nasionach czarnuszki siewnej. Olej z czarnuszki znajduje też zastosowanie u chorych z cukrzycą. Badania wskazują, że działanie związków aktywnych nasion wpływa na polepszenie tolerancji glukozy. Fakt ten nie tylko sprawdza się u chorych z cukrzycą, ależ też pomaga w walce z nadmierną masą ciała.
Wspomniany szereg prozdrowotnych właściwości oleju, w tym działanie antyoksydacyjne, doskonale sprawdza się w kosmetyce. Olej może być stosowany do olejowania włosów. Pozostawiony na głowie przez ok. 30 minut może okazać się skutecznym sposobem na walkę z wypadającymi włosami. Stosowany na skórę, spowalnia proces starzenia i przyspiesza proces gojenia zmian skórnych.
Olej z czarnuszki – zastosowanie
Olej możemy stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Dla zachowania jak największej ilości wartości odżywczych należy przechowywać go w chłodnym miejscu np. lodówce. Pamiętajmy, aby nie podgrzewać oleju! W kuchni może być stosowany jako dodatek do chłodnych dań i sałatek, dzięki czemu potrawy uzyskają charakterystyczny, korzenny smak. Równie dobrze możemy spożywać go bezpośrednio, w ilości ok. 1 łyżeczki 2 razy w ciągu dnia. Taką porcję oleju najlepiej spożyć bezpośrednio przed posiłkiem. Zastosowanie zewnętrzne jest równie popularne. Olej możemy stosować na włosy, skórę i paznokcie, dzięki czemu utrzymamy je w dobrej kondycji.
Olej z czarnuszki na trądzik
W olej z czarnuszki powinny zaopatrzyć się również osoby młode, które zmagają się z trądzikiem i nie widzą postępów w leczeniu, mimo stosowania się do rad dermatologa. Przy stanach zapalnych skóry najlepiej stosować ją zewnętrznie, naparem z czarnuszki można przecierać twarz, a olej wcierać w skórę i zostawiać na całą noc. Działanie antybakteryjnie będzie zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się trądziku oraz przyspieszy leczenie powstałych wyprysków. Roślina ta sprawdzi się również przy atopowym zapaleniu skóry oraz przy grzybicach (ze względu na właściwości antyseptyczne i przeciwgrzybiczne).
Olej z czarnuszki na alergię
Olej z czarnuszki wykazuje działanie antyhistaminowe, dlatego będzie również świetnym rozwiązaniem dla alergików. Dzięki swoim właściwościom wspiera walkę z katarem, reakcjami skórnymi, astmą alergiczną (minimalizuje świszczący oddech, poprawia wydolność płuc) oraz łzawieniem oczu. Zmniejszając objawy alergii oraz częstotliwość ich występowania olej z czarnuszki przyczynia się również do poprawy samopoczucia.
Olej z czarnuszki na zmarszczki
Olej z czarnuszki nazywany jest eliksirem młodości, a to za sprawą jego udowodnionych właściwości przeciwzmarszczkowych, przeciwzapalnych i odmładzających. Posiada działanie antyoksydacyjne, czyli niszczy wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się komórek. Stosuje się go bezpośrednio na skórę, dzięki czemu staje się ona zdrowsza, odżywiona i bardziej elastyczna.
Olej z czarnuszki na łysienie
Ze względu na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych czarnuszka wpływa również na zdrowie włosów i paznokci. Warto co jakiś czas wcierać olej z czarnuszki w skórę głowy, przy nasadzie włosów, gdyż pomaga w walce z łupieżem oraz zmniejsza ich wypadanie. Dodatkowo wpływa na szybszy ich porost pobudzając cebulki. Badania kliniczne wskazują również na to, iż czarnuszka zapobiega efektom ubocznym przy radioterapii.
Olej z czarnuszki – skutki uboczne
Większość źródeł wychwala działanie oleju z czarnuszki i nie wskazuje na znaczące zagrożenie płynące z faktu jego stosowania. W takim razie czy olej może nam zaszkodzić? Każdy preparat stosowany w nadmiarze może być szkodliwy, a nawet stanowić zagrożenie dla życia!
Olej z czarnuszki, spożyty w nadmiarze, może prowadzić do niedociśnienia, a to z kolei do bólów głowy, zawrotów i omdleń. Dodatkowe objawy, takie jak ból brzucha, świąd, problemy z oddawaniem moczu mogą wynikać z zaburzenia prawidłowego funkcjonowania nerek i wątroby. Zaleca się ścisłe przestrzeganie zaleceń dotyczących dawkowania oleju. Informację tego typu zazwyczaj możemy znaleźć na opakowaniu. Olej nie jest zalecany też kobietom w ciąży i na ten okres zaleca się wykluczenie go z diety. Stosowanie zewnętrzne oleju może skutkować reakcją alergiczną (świądem, wysuszeniem, zaczerwienieniem). Koniecznie przed użyciem preparatu na duży obszar ciała, przeprowadź test na małym fragmencie skóry, tak jak robi się to w przypadku farb do włosów.
Olej z czarnuszki to warty polecenia produkt, który ze względu na swoje właściwości powinien znaleźć się w diecie każdej osoby. Będzie pomocny zarówno w alergiach, wrzodach żołądka, jak i w walce z nowotworem. Nie udowodniono żadnych skutków ubocznych, dlatego czarnuszka uchodzi za całkowicie bezpieczną roślinę. Należy jednak pamiętać, że przed zastosowaniem go u dzieci lub kobiet w ciąży, powinno się skonsultować to ze swoim lekarzem prowadzącym.
Literatura:
- Wielgosz T., Wielka księga ziół polskich, Publicat SA, Poznań 2008.
- Szafer W, Kulczyński S, Pawłowski B., Rośliny polskie, cz. I. PWN, Warszawa 1988, s. 165.
- Burits M., Bucar F., Antioxidant activity of Nigella sativa essential oil. Phytother Res Aug 2000; 14(5):323-8, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10925395 [dostęp 7.12.2017].
- Adamska A, Ochocka R., Nigella sativa źródłem związków bioaktywnych. Borgis – Postępy Fitoterapii 2/2016, s. 97-105.
- Mathur M. L., Gaur J., Antidiabetic Properties of a Spice Plant Nigella sativa, „Journal of Endocrinology and Metabolism” 2011, vol. 1, nr 1, s. 1-8, https://www.jofem.org/index.php/jofem/article/viewArticle/15/15 [dostęp 7.12.2017]
- Alshatwi A. A., Bioactivity-guided identification to delineate the immunomodulatory effects of methanolic extract of Nigella sativa seed on human peripheral blood mononuclear cells, „Chin J Integr Med” 2014, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24584754 [dostęp 7.12.2017]
- Emeka L., Emeka P., Khan T., Antimicrobial activity of Nigella sativa L. seed oil against multi-drug resistant Staphylococcus aureus isolated from diabetic wounds, „Pak J Pharm Sci” 2015, nr 28(6), s. 1985-90, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26639493[dostęp 7.12.2017].
- Kanter M., Demir H., Karakaya C., Ozbek H., Gastroprotective activity of Nigella sativa L oil and its constituent, thymoquinone against acute alcohol-induced gastric mucosal injury in rats, „World J Gastroenterol” 2005, nr 14;11(42) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16425361 [dostęp 07.12.2017].
- Dakhakhny M., Barakat M., El-Halim M.A., Aly S.M., Effects of Nigella sativa oil on gastric secretion and ethanol induced ulcer in rats, „J Ethnopharmacol” 2000 nr 72(1-2), s. 299-304, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10967486 [dostęp 7.12.2017].
- Mohtashami R., Huseini H.F., Heydari M., Amini M., Sadeqhi Z., Ghaznavi H., Mehrzadi S., Efficacy and safety of honey based formulation of Nigella sativa seed oil in functional dyspepsia: A double blind randomized controlled clinical trial, „J Ethnopharmacol” 2015 nr 4;175, s. 147-52, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26386381 [dostęp 7.12.2017]
- Ahmad S., Beg Z.H., Elucidation of mechanisms of actions of thymoquinone-enriched methanolic and volatile oil extracts from Nigella sativa against cardiovascular risk parameters in experimental hyperlipidemia, „Lipids Health Dis” 2013, nr 13;12, s. 86, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23758650 [dostęp 7.12.2017].
- Sahebkar A., Soranna D., Liu X., Thomopoulos C., Simental-Mendia L.E., Derosa G., Maffioli P., Parati G., A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials investigating the effects of supplementation with Nigella sativa (black seed) on blood pressure, „J Hypertens” 2016 nr 34(11), s. 2127-35, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27512971 [dostęp 7.12.2017].
- Sultan M.T., Butt M.S., Karim R., Iqbal S.Z., i in., Effect of Nigella sativa fixed and essential oils on antioxidant status, hepatic enzymes, and immunity in streptozotocin induced diabetes mellitus, „BMC Complement Altern Med” 2014 nr 17;14, s. 193, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24939518 [dostęp 7.12.2017].
- Meral I., Kanter M., Effects of Nigella sativa L. and Urtica dioica L. on selected mineral status and hematological values in CCl4-treated rats, „Biol Trace Elem Res” 2003, nr 96(1-3), s. 263-70, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14716106 [dostęp 7.12.2017].
Czy kobiety karmiące piersią też mogą pić olej z czarnuszki?
Witam, mam pytanie czy w oleju z czarnuszki znajduja sie alergeny a jezeli tak to jakie. Stanislaw
Mam problemy ze skóra i grzybicą paznokci. Co ja już brałam od 3 miesięcy swędzi mnie skóra na dłoniach rąk i między palcami nóg, bardzo cierpię czeka mnie badanie szpitalne skąd ta przypadłość nigdy nie brałam żadnych leków przypuszczam,że zaraziłam się w samolocie bo po powrocie 9 godz lotu a po tygodniu powrocie do domu zaczęła się nagła infekcja.Czarnuszkę piję od tygodnia a dziś przeczytałam,że można smarować również ciało. Napiszę czy pomaga. Bardzo serdecznie pozdrawiam wszystkich zainteresowanych tym cudownym olejkiem i dziękuję za porady internautów ..
Moj tata choruje na przewlekla chorobe pluc i astme.Czy olej z czarnuszki pomoze choc troche?
Luki19.06.2019, 3:43 Moj tata choruje na przewlekla chorobe pluc i astme.Czy olej z czarnuszki pomoze choc troche? Odpowiedz
na pewno pomoże
Stosujemy czarnuszkę jako przyprawę do zup,sałatek i kanapek.Wsypujemy do młynka aby była miałka ,używamy tak samo jak sól i pieprz od kilku lat.Znikła bezpowrotnie opryszczka.Olejekiem z czarnuszki smaruję twarz przed snem,efekty widoczne,jeśli jest się systematycznym.
Pierwszy raz w życiu wypiłam małą łyżeczkę , smak nie do opisania , już miałam wrzucić to do odpadów bo odbija mi się nim jakbym paliwa popiła . Skoro ma takie działanie jak piszecie zwracam mu honor i spróbuję pić dziennie tylko łyżeczkę .
Witam a może ktoś stosował olej z czarnuszki na chorobę skóry tzw łuszczycę czy też działa
Choruje na twardzine,astme i serce,twardzina jest to choroba z grupy RZS,ciagle bole stawow,sztywnienie dlatego zazywa sie twardzina,zero odpornosci przy tej chorobie i nie ma na to zadnych lekow.W cięższych stanach wlewy.Przypadkiem dowiedziałam się o oleju z czrnuszki zaczęłam pic i wiecie co,niesamowita zmiana,fakt dopiero po 2 tygodniach,odzyskalam siłę,nie mam dusznosci,mniej bolą stawy.Ciagle mialam zapalenie oskrzeli,od roku nawet kataru nie mam.Mialam przesuszona blone sluzowa gardła od wziewek,tracilam głos,dzisiaj mogę spiewac!Zadne leki,nic nie pomagalo ten cudowny olej dal mi nowe zycie.Jestem przeszczesliwa.Naprawdę polecam on działa cuda!!
A jak stosować u dziecka 12lat- ile.
Czy olej w kapsulkach ma takze tak dobre dzialanie jak płynny, bo jednak dzieci są oporne w piciu oleju.
mam chora tarczyce, I jak zaczelam pic ten olej to czulam jak mi przestaje bic serce !! co za koszmarne uczucie, szkoda bo jest swietna.
Olej i zmielone nasiona czarnuszki stosuję zamiennie od 2 miesięcy,ponieważ miałam helicobacter pylori i dolegliwości ze strony układu pokarmowego.Wisiała nade mną antybiotykoterapia ,której chciałam uniknąć.Piszę „miałam” ponieważ kontrolny test po 2 miesiącach na HP jest ujemny! Zmniejszę dawkę,ale nadal czarnuszkę będę stosować.Dotąd spożywałam 2x 5ml oleju lub 2x 1 łyżeczkę zmielonych nasion po śniadaniu i kolacji.Smak oleju jest okropny ale trzeba się przełamać , dla mnie najważniejszy jest efekt bakteriobójczy czarnuszki. Byłam sceptycznie nastawiona przed kuracją ale teraz chylę czoła i jestem zaskoczona jak te małe czarne nasionka działają.Polecam wszystkim poszukającym alternatywy dla antybiotyków , chociaż może nie u każdego tak zadziała.Warto jednak spróbować.Muszę dodać,że jedynym wiarygodnym testem na helicobacter pylori jest badanie kału.
Mam problem z wypadaniem włosów, stosowałam już różne wcierki i witaminy,nic nie pomaga na dłużej. W ciągu dwóch tygodni cztery razy zastosowałam olej na skórę głowy i zaczęła swędzieć :/ oczywiście wcześniej sprawdziłam skórę czy nie ma reakcji alergicznej.. Czy olej mógł ją tak wysuszyć?
To, co napisaliście:” Wykorzystujmy więc lepiej olejek z czarnuszki i jego dobroczynne substancje dla naszej skóry i ciała od zewnątrz, gdyż wtedy uzyskamy najlepsze efekty.” jest największą bzdurą. Człowiek nie składa się ze skóry, którą widać na zewnątrz. Dostarczanie substancji odżywczych do organizmu powinno być wewnętrzne i wtedy najlepsze efekty daje.Włosy czy skóra nie zaczynają na zewnątrz, tylko wewnątrz – to tam zaczyna się wzrost i odbudowa. To, co na zewnątrz się dzieje jest tylko odbiciem tego,co jest w środku,z czego się człowiek składa. Poza tym olej z czarnuszki powinien być przede wszystkim do picia. Stosowanie go do włosów jest marnotrawstwem. Ten olej jest drogi bo ma mnóstwo cennych właściwości na wiele schorzeń.
Olejek z czarnuszki stosowany bezpośrednio na skórę lub włosy daje szybsze efekty. Nie wyklucza to jednak dobroczynnego działania olejku spożywanego razem w codziennymi potrawami.
Czy w wieku 16 lat też można go stosować?
mam grzybice limfatyczna i czesto mam paznokiec u nog zolty ,jak zaczne smarowac olejem z czarnuszki to po kilku dniach mi znika-to wogole olej z czarnuszki mam do grzybicy nog bardzo czeto dostaje poniewaz mam obrzek limfatyczny.Olej stosuje prawie 2 lata mam go do picia i smarowania
duzo slyszalam na temat ol.z czarnuszki..kupilam w eko sklepie z ziolami….pekajami dłonie…palce….zobaczymy efekt…w co wierze..do tej pory pije olej konopny…jest ok….
Od dzisiaj zaczęłam stosować olej z czarnuszkipestek na włosy. Wcześniej swedziała mnie skóra głowy i miałam lekki łupież. Nalozylam na jakąś godzinę przed mycie. Po umyciu głową szwedzka mnie jeszcze bardziej. Co to oznacza? Co robić????
czarnuszka (podobnie jak kolendra, seler, kmin i pietruszka) zawiera neurotoksyczny karwon – jest naturalnym pestycydem zabijającym robaki. W tym kontekście jest opisana w księdze Izajasza – czarnuszka siana na skraju pól uprawnych chroniła uprawy przed robactwem – zabijając je. podawanie dziecku selerowatych (kolendra, czarnuszka, seler, pietruszka) to recepta na pozbawienie dziecka inteligencji i zdrowia. Faraonowie byli zabijani czarnuszką – dzbany z czarnuszką są tego symbolem. o ile zabijanie złych faraonów w walce politycznej można uznać za sensowne – o tyle zabijanie dzieci i wywoływanie u nich chorób to zbrodnia – jakich wiele dokonuje dziś farmacja na ludziach.
pomyśl trochę jak piszesz.Sól w dużej dawce też jest toksyczna , woda w dużej ilosci wypłukuje potas i może zabić ..wszystko to dawka
Faraonowie niestety przez swoje marosci sami sie zabijali….umierali w mlodym wieku ….z pewnoscia nie przez pietruszke…seler czu czarnuszke…..
Zaczelam pic olej z czrnuszkii od niedawna. Mieszam lyzeczks oleju z lyzeczka miodu. No i coz. Czuje sie lepiej. Mialam problemy z trawieniem. Polecam olej!
Zaczęłam od niedawna używać oleju z czarnuszki ale o właściwościach słyszałam sporo wcześniej.
Zauważyłam bardzo szybko poprawę w wyglądzie skóry,spłycone zmarszczki.
Piję go również , czuję się rewelacyjnie.
UZYWAM OLEJU KUPIONEGO W EGIPCIE. WCIERAM W TWARZ WIECZOREM RANO EFEKT – ZERO ZMARSZCZEK
Ja zaczelam jesc nasiona czarnuszki zobaczymy czy beda jakies efekty.
Dopiero zacznę go stosować!
Olej z czarnuszki używam od wielu wielu lat – podejrzewam, że tylko dzięki niemu jako jedyna z rodziny unikam poważnych schorzeń. Warto inwestować w zdrowie i zdrową wartościową dietę. Kiedyś nie było konserwantów, nie było suplementów diety i ludzie byli zdrowsi. Nasze babki też piły olej z nasion czarnuszki – podobnie jak używały oleju konopnego, który był bardzo popularny, a większość ludzi myśli, że dopiero teraz został wynaleziony…bzdura. Polecam olej z czarnuszki – zainwestujcie 🙂
Fryzjerka spaliła mi włosy. Łamią się na wysokości 1 – 2 cm od nasady. nie musze chyba pisać jaka jestem załamana. Próbowałam już naprawdę prawie wszystkiego. Dowiedziałem się ze olej z czarnuszki działa cuda. Wiadomo spróbuję. Za chwilę nie będzie już czego ratować. Dramat. Proszę mi poradzić który konkretnie nabyć. Pomocy.
Proszę wystąpić o odszkodowanie. Piszę poważnie.
Wyczytalam ,ze swietna jest maseczka z nasion czarnuszki na wlosy : troche nasion namoczyc w szkalance wody ,zostawic na noc do napecznienia . Rano zgniesc je na papke i nalozyc na glowe (skore i wlosy ) zostawic na 40 min. potem umyc normalnie wlosy. Polecam myc wlosy szamponem dla dzieci
Olej z czarnuszki idealny na brodę, ciagle miałem problem z opryszczą, a leki ktore kupowałem w aptece mi nie pomogly
Prawda jest taka, że w normalnym sklepie ciężko jest dostać olej z czarnuszki rzadko też się zdarza, żeby ekspedientki o nim słyszały dlatego ja zamawiam w internecie. Z racji, że mam syna bezglutenowca to łatwiej mi robić zakupy online, ostatnio zaczęłam właśnie korzystać z ekopiramidy – mają bardzo duży wybór w produktach no i mają mój ukochany olej z czarnuszki, który nie ma zjałczałego smaku tylko korzenny!!
Olej z czarnuszki jest rewelacyjny!!! Pomógł mi w walce z trądzikiem, teraz stosuje go na co dzień, w celu oczyszczenia organizmu. Trzeba tylko znaleźć odpowiednią firmę, bo dużo tak jak wspomniały wcześniej koleżanki jest produktów złej jakości.
Jestem w trakcie leczenia chemią. Zasugerowano mi spożywanie oleju z czarnuszki na odporność. Czy ktoś z Państwa ma jakieś rady dla mnie? Bardzo proszę!.
U mnie – jestem przekonana, że to dzięki czarnuszce – brak porannych wzdęć, uregulowana miesiączka ( wcześniej przedłużała się nawet do kilkunastu dni + plemienia miedzy miesiączkami), cholesterol wreszcie w normie, lepsze samopoczucie. U mojej córeczki – z chronicznymi zaparciami – wyregulowany tryb wypróżnień
Ja stosuję olej z czarnuszki jakoś 8 m-cy. Co zauważyłam? 2 razy próbowała mi wyskoczyć opryszczka, zawsze pojawiała się szybko i obficie tak że mam ją na pół wargi a tymczasem te 2 razy ostatnie tylko pojawiło się początkowe zgrubienie i to wszystko. Po 2 dniach nie było śladu, opryszczka nie rozwija się dalej. Druga rzecz to morfologia. Nigdy nie miałam jakiejś wybitnie złej ale zawsze jakiś parametr odbiegał od normy. Ostatnio wyszły w normie wszystkie parametry. Nie mam 100% pewności że to działanie czarnuszki ale jest to wielce prawdopodobne, zwłaszcza ta opryszczka mnie o tym przekonuje
Mam lokalny wyprysk na skórze karku i barku najprawdopodobniej „odkorzonkowy”. Wcierałem olejek ok. miesiąca. Efekt zerowy. Natomiast dodaję go do potraw po trochu. Ma cenny skład, więc może być uzupełnieniem diety.
olej z czarnuszki jest REWELKA !!!! mąż mój czekał na operacje no i kraksa na m-c przed operacja ropne zapalenie gardła.miała takie czopy ze szok! a że stosuje wziewniki na astme to opóźniało sie leczenie wyczytałam wtedy o czarnuszce i zaczął brać nawet3 razy dziennie po łyżeczce.czopy i zpalenie znikło poprawiła sie wydolność oddechowa bo działa też na astme a do tego morfologia też lepsza!!!!
Czy jest skuteczny na liszaj płaski błon śluzowych jamy ustnej?
Mam helikobakterie ,podobno czarnuszka pomaga ,kupiłam olej z czarnuszki w aptece zielarskiej. ile mogę go pić by pomoglo ?
Na helikobakter jedz codziennie przez 2-3 miesiące brokuł krótko gotowany na parze – ok.10 minut, nie solony. Rano na czczo. Jak mały brokuł, to cały lub połówkę większego.
Sama długo cierpiałam z powodu tej uciążliwej bakterii. Szczerze polecam, bardzo pomogło. Barbara.
2 razy dziennie po łyżeczce minimum pół roku
Łyżka stołowa dwa razy dziennie skutecznie zatrzyma opryszczkę w początkowej fazie (jeszcze zanim wyskoczy pęcherz). Stosowany w późniejszym czasie znacznie szybciej paskudztwo znika. Próbowałam leki przepisane przez lekarza, ale nie mają po pierwsze takiej skuteczności, a po drugie , nie oszukujmy się, zjadanie przez pół swojego życia chemii odbija się na zdrowiu. Po pewnej jesieni gdy przechodziłam taką kurację przepisaną przez lekarza, może częstotliwość zimna się zmniejszyła, ale czułam jak mnie wnętrzności bolą …… zdecydowanie wolę olej z czarnuszki. W okresie jesienno-zimowym zawsze mam go w lodówce. Nawet na grypę działa :).
Na opryszczkę zdecydowanie polecam Olejek z drzewa herbacianego!W pozątkowej fazie posmarować chore miejsce olejkiem ok.3 razy dziennie. U dziecka któremu opryszczka wracała bardzo często(kilka razy w roku) Przechodzi po 3 dniach i od roku zero nawrotów mimo sezonów grypowych tak że polecam.A czarnuszka jest wspaniała zwłaszcza do wypieku pieczywa lub sałatek,nasionka też działają:
Czy przy zmarszczkach i cerze to trzeba tym olejem smarować ywarz?
Nie, narządy płciowe.
TY USIA co ty taka mądra.
Pijemy olej z zarnuszki juz od 2 lat.Poprawił mi sie choresterol i wygląd skóry na twarzy /koloryt/ Zrobilismy przerwę w zimie i nie pilismy olejku przez 1 m-c. na wiosne tego roku żle sie czulismy i teraz gdy od kwietnia znowu pijemy- to mąz stwierdił /ja tez/ że lepiej sie jakoś czuje. / po wypiciu ok. 250 ml. na 2 osoby – to tak wystarcza na 2 m-ce. /mamy po. 70 lat/
Wychodzi że pijecie państwo po 2 ml na dzień na isobę. Przy takiej ilości to raczej nic się nie zmieni więc proszę nie pisać bzdur że się lepiej czujecie. To raczej efekt placebo.
ja piję po łyżeczce (nawet takiej sporej ok 7ml) rano i wieczorem,ale naprawdę systematycznie od dwóch miesięcy i stwierdzam że 2kg schudłam,regularnie się wypróżniam i poprawił mi się koloryt skóry i ogólnie mam lepsze samopoczucie
Piję olej z czarnuszki 2 łyżeczki dziennie od miesiąca i jak na razie nie widzę kompletnie żadnych rezultatów. Olej kupiłam w sklepie ze zdrowa żywnością, nie jakiś podrabiany czy rozwodniony. No ale czekam. Może wulkan wybuchnie ?
Oleju nie da się rozwodnić.Pozdrawiam.
Stosowanie naturalnych preparatów roślinnych ma to do siebie, że efekty mogą przyjść nieco później, a zmiany są stopniowe przez to mało zauważalne. Najważniejsza jest regularność stosowania i obserwacja swojego organizmu.
Witam .kapsułki z czarnuszki biorę od czterech tygodni napewno pomaga na trawienie i zaparcia. Poprawił mi się wzrok i stan skóry oraz łagodzi stany grypę szczerze polecam.
Dziękujemy za opinię 🙂
czyli myjesz wlosy wieczorem przed nalozeniem oleju i rano znow, zeby go zmyc?
tylko rano:)
Co tzn.odpowiednią porcje oleju wetrzeć we włosy?czy po olejowaniu rano nalezy umyć włosy?odczekać jedno,dwa mycia,czyli chodzic z tłustymi włosami,bo uważam,że po olejowaniu takie będą.
Oczywiście należy rano umyć włosy, bo będą one bardzo tłuste:)
Umyć najlepiej szamponem bez SLS 🙂
Pozdrawiam
Kupilem olej z czarnuszki w zielarskim sklepie,ale jest taki niedobry w smaku jak zjelczaly, czy ktos to potwierdza, czy kupilem zespsuty?
Leczniczy jest tylko olel z czarnuszki z Maroka / Musi bye podane na opakowaniu / i naturalnie ” BIO ” .
nie,olej z czarnuszki ma wyrazisty,lekko ostrawy smak,pycha
Masz racje . jakbym rope pila. Masakra nie do przelkniecia
Nie powinien miec smaku zjelczanego tluszczu, raczej rzeski, swiezy, aromatyczny jakby korzenny, nie jest smaczny ale ja na lyzeczke oleju daje troche no pare kropel soku z cytryny, lub mozna zmieszac z miodem
Dziękujemy za rady 🙂