Jak zwiększyć płodność?
Aktualizacja: 11 lipca, 2024
Nie od dziś wiadomo, że to co jemy ma wpływ na nasze zdrowie i funkcjonowanie organizmu. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, że dokonywane przez nas wybory żywieniowe mogą decydować także o naszej płodności? Jakie składniki powinny znaleźć się zatem w naszej codziennej diecie?
Jesteśmy tym co jemy- to prawda znana od dawna, w tym jednak przypadku nabiera szerszego znaczenia. Prowadzonych jest mnóstwo badań naukowych dotyczących wpływu naszej diety na płodność, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Odkrycia jakich dokonano mogą okazać się przełomowe. Wiele młodych par, które mają problemy z poczęciem dziecka nie stać na stosowanie drogich terapii leczenia niepłodności. Dlatego też prawidłowo zbilansowana dieta może okazać się opłacalna ze względów ekonomicznych, a to tylko jedna z zalet. Wniosek jest jeden- prawidłowa dieta jest dobra na wszystko.
Jaki wpływ płodność ma dieta?
Europejskie Towarzystwo Ludzkiego Rozrodu i Embriologii ESHRE wydało pismo, na łamach którego opublikowano wyniki badań wpływu diety na płodność. Badania te wydają się być niezwykle miarodajne, gdyż przeprowadzono je na grupie ponad 70 tysięcy amerykańskich pielęgniarek, które obserwowano przez 12 lat. Badacze doszli do wniosku, że dieta, a zwłaszcza ilość i rodzaj spożywanych tłuszczów trans, może mieć duże znaczenie w rozwoju endometriozy ( kobiecej choroby powodującej trudności w zajściu w ciążę). Prawdopodobieństwo zachorowania uczestniczek badania, które nie zwracały uwagi na ilość spożywanego tłuszczu trans było dwukrotnie wyższe, w porównaniu ze zdrowo odżywiającymi się kobietami.
Warto wspomnieć również o badaniach przeprowadzonych w 2010 roku przez Dr Regine Steegers-Theunissen z Erasmus University Medical Center w Rotterdamie. Dokonano ich na 160 parach zamieszkujących w Holandii, u których stosowano techniki wspomaganego rozrodu in vitro lub ICSI (najczęściej stosuje się ją u par, u których problem niepłodności wynika głównie ze złej jakości nasienia mężczyzny). Wyniki sprowadziły się do stwierdzenia, że pary, które podczas leczenia wprowadziły do swojej diety odpowiednie ilości tłuszczów roślinnych, rośliny, warzywa oraz ryby miały o 40% większą szansę na wydanie potomstwa.
Co w takim razie jeść, a czego zdecydowanie unikać?
Jak we wszystkim, także w diecie należy zachować równowagę – w zakresie składników odżywczych, ilości pożywienia oraz jego zróżnicowania.
Składnikiem szczególnie potrzebnym mężczyznom jest Kwas Omega 3. Zatem Panowie pamiętać powinni o tym, aby w ich jadłospisie znalazły się ryby, orzechy oraz oleje roślinne. Ale nie tylko. Cenne mogą okazać się również produkty bogate w witaminę A, cynk i selen, takie jak marchew, brokuł, szpinak, dynia, kapusta, słodkie ziemniaki oraz produkty pełnoziarniste. Istotną rolę odgrywa też witamina E.
Kobiety natomiast powinny szukać produktów bogatych w witaminę B, C, E, żelazo oraz kwas foliowy. Ich cennym źródłem są oleje roślinne, zwłaszcza słonecznikowy, margaryny wzbogacane, zarodki pszenicy, orzechy laskowe, żółtka jaj, warzywa liściaste (np. sałata, szpinak- zobacz jakie jeszcze ma właściwości), natka pietruszki, drożdże, kasza gryczana, jabłka, banany, produkty pełnoziarniste czy fasola.
Źródła tłuszczów, których należy unikać, to przede wszystkim dania typu fast-food, wyroby cukiernicze zawierające w składzie utwardzony olej roślinny lub tłuszcz cukierniczy, a także wszelkie gotowe słone i słodkie przekąski takie, jak: krakersy, chipsy itp.