Kukurydza konserwowa – właściwości odżywcze
Kukurydza to bardzo cenne warzywo o różnorodnym zastosowaniu. Należy do grona jednego z najwcześniej uprawianych przez człowieka na szeroką skalę. Kukurydza służy do uzyskania mąki kukurydzianej, jej ziarna są jedzone po ugotowaniu, prażone dają pop-corn. Tłoczy się z niej olej. Jest ważnym elementem wielu regionalnych kuchni, zwłaszcza meksykańskiej. W celu ułatwienia dostępności i przedłużenia trwałości ziaren kukurydzy, konserwuje się ją poprzez umieszczenie w puszce. W takiej formie jest bardzo chętnie wykorzystywana w Polsce.
Właściwości odżywcze kukurydzy w puszce – witaminy i minerały
Kukurydza to warzywo o wielu składnikach odżywczych. Za sprawą swojej konserwacji, przetworzona kukurydza jest części z nich pozbawiona, ale nadal wykazuje pozytywne właściwości dla zdrowia organizmu.
Kukurydza to dobre źródło selenu, który poprawia odporność organizmu. Ten pierwiastek wpływa na jakość męskiego nasienia. Jego niedobory to jedna z przyczyn bezpłodności. Oprócz tego, znaleźć w jej ziarnach można karotenoidy. Są to antyoksydanty wiążące wolne rodniki, a tym samym wpływające na poprawę wyglądu ciała, ale także zapobiegające rozwojowi nowotworów. Wymienić trzeba szczególnie beta-karoten, luteinę i zeaksantynę.
Kukurydza konserwowa zawiera wiele składników mineralnych. Wśród nich warto wymienić szczególnie potas, sód, wapń i magnez. Ten bilans jest jeszcze bardziej rozbudowany, co sprawia, że kukurydza jest ważnym produktem w codziennej diecie mieszkańców różnych stron świata.
Kukurydza zawiera węglowodany złożone. Z tego powodu zajmuje miejsce na samym spodzie piramidy żywieniowej, co jasno wskazuje, że tego typu produkty powinny przeważać w codziennej diecie osób chcących odżywiać się racjonalnie.
Kalorie – ile kalorii ma kukurydza konserwowa?
100 g kukurydzy konserwowej zawiera w swoim składzie 102 kilokalorii. Jej ziarna są sycące, ale nie bardzo tuczące, dlatego kukurydza powinna znaleźć się w jadłospisie osób w trakcie przeprowadzania diety odchudzającej. Ponadto dostarcza 2,9 g białka, 1,2 g tłuszczów, 19,7 g węglowodanów i 3,9 g błonnika.
Zastosowanie kukurydzy konserwowej
Kukurydza konserwowa jest chętnie używana jako dodatek do sałatek. Szybkość jej wykorzystania, gdy wystarczy jedynie otwarcie puszki i przepłukanie ziaren pod bieżącą wodą, jest doceniane. Taka kukurydza nie wymaga jakiejkolwiek obróbki termicznej, chociaż oczywiście można ją zastosować. Wówczas kukurydza konserwowa jest używana do zup i sosów.
Kukurydza konserwowa dostępna jest w sklepach w formie puszkowej i słoikowej. Jest to produkt niedrogi. Można ją także przygotować samodzielnie. Wystarczy ugotować obraną kukurydzę w wodzie z solą i cukrem. Pojedynczo rozdzielone ziarna wkłada się do słoika i zalewa wodą z solą i cukrem. Po zagotowaniu słoika z zawartością, taki produkt można przechowywać przez dłuższy czas. Pamiętać należy, że ze względu na wysoką zawartość białka, proces gotowania jest dość długi.