Jumping fitness – zasady, efekty i przeciwwskazania
Aktualizacja: 29 marca, 2019
Jumping fitness to nowy rodzaj ćwiczeń, który zyskuje coraz większą popularność. W skrócie jumping fitness polega na skakaniu na mini trampolinie. W rzeczywistości jednak nie jest to takie proste, jak z początku się wydaje.
Jumping fitness
Pierwsza mini trampolina została zaprojektowana przez Eda Russella w 1938 roku, a opatentowana w 1975 roku przez Victora Greena. Szybko zyskała popularność wśród Amerykanów. Prezydent USA Ronald Reagan w wieku 70 lat powiedział:
Kiedy jestem na ranczo, ścinam drzewa. Ale tu, w Waszyngtonie ludzie krzywo patrzą na prezydenta, który ścina drzewa. Ze względów bezpieczeństwa musiałem zacząć ćwiczyć w pomieszczeniach zamkniętych. Mam małą trampolinę, której używam do ćwiczeń. Jeśli więc zobaczycie kogoś skaczącego w górę i w dół na drugim piętrze Białego Domu, będę to ja.
W Polsce ćwiczenia na trampolinie, czyli jumping fitness, dopiero stają się modne. Coraz więcej klubów fitness wprowadza do swojej oferty tego rodzaju zajęcia.
Jumping fitness – zasady
Jumping fitness to trening kardio, polegający na ćwiczeniach na jednoosobowej trampolinie wykonywanych w rytm muzyki. Ćwiczenia mogą być bardzo spokojne, polegające na lekkim kołysaniu się na trampolinie, bez wybijania się do góry lub podnoszące tętno (bieg w miejscu albo taniec). Mogą również polegać na skakaniu (obie stopy odrywają się od trampoliny), podczas którego wzmacniają się mięśnie brzucha, pośladków i nóg. Dzięki możliwościom zastosowania wielu ruchów oraz technik jumping fitness zapewnia wszechstronny trening całego ciała (zmuszając mięśnie, zwłaszcza głębokie, do szybkich skurczów), a miękka powierzchnia trampoliny zapewnia amortyzację (w odróżnieniu od twardej ziemi), dlatego nie obciąża stawów.
Sama trampolina powinna być wytrzymała i stabilna, firma Jumping Frog oferuje trampoliny w kształcie sześciokąta foremnego o przekątnej 133 cm, całość waży do 12 kg i jest w stanie utrzymać obciążenie do 120 kg. Dodatkowo do trampoliny mocowana jest rączka, pozwalająca utrzymać równowagę.
Jumping fitness – efekty i zalety
Regularne treningi na mini trampolinie:
- wspomagają krążenie limfatyczne poprzez stymulowanie zastawek tego układu,
- dotleniają tkanki oraz zwiększają pojemność płuc,
- poprawiają prace układu krążenia, zmniejszają ciśnienie krwi, a także mogą pomóc osobom, które wymagają rehabilitacji po problemach z mięśniem sercowym,
- zmniejszają obrzęki,
- zwiększają aktywność funkcjonalną czerwonego szpiku i stymulują go do produkcji czerwonych krwinek,
- przyspieszają przemianę materii, stymulują trawienie oraz przyczyniają się do uwalniania toksyn z organizmu,
- wzmacniają mięśnie (zwiększają liczbę mitochondriów w komórkach mięśniowych),
- poprawiają koordynację ruchową oraz równowagę,
- zwiększają wydolność organizmu,
- nie obciążają stawów ani kręgosłupa,
- obniżają stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi,
- zwiększa wytrzymałość układu mięśniowo-szkieletowego,
- modelują sylwetkę i pozwalają spalić do 1000 kcal na godzinę.
Badania przeprowadzone przez University of Northern Parana pokazują również, że ćwiczenia na mini trampolinie są odpowiednie dla osób starszych, mających problemy z równowagą. Inne badanie przeprowadzone przez greckich naukowców na dzieciach, mających problemy z poruszaniem się (dyspraksje) wykazują pozytywny wpływ ćwiczeń na mini trampolinie, polegający na zwiększaniu ich możliwości ruchowych. Jednak najczęściej przywoływanym badaniem na temat wpływu ćwiczeń na trampolinie jest badanie przeprowadzone w 1980 roku przez NASA. Wykazało ono, że obciążenie, jakie wywołuje skakanie na trampolinie jest takie samo zarówno na kostkach, plecach oraz czole, gdzie było mierzone (i znacznie poniżej progu, w którym kości mogą ulec uszkodzeniu), a w trakcie biegania kostki są obciążone prawie dwa razy bardziej od reszty ciała. Podczas skakania na trampolinie stosunek zużycia tlenu w porównaniu do zapotrzebowania był czasem większy niż podczas biegania na bieżni. Przy takim samym poborze tlenu, musimy wykonać o 68% większy wysiłek w przypadku biegania niż skakania na trampolinie.
Jumping fitness – przeciwwskazania
W każdym klubie fitness, w którym organizowane są zajęcia z jumping fitnessu, powinna być dostępna informacja o przeciwwskazaniach. Przede wszystkim należy unikać tego rodzaju ćwiczeń w przypadku:
- dyskopatii,
- ciąży,
- ogólnego złego stanu zdrowia,
- chorób stawu skokowego i kolanowego,
- chorób układu krążenia (nadciśnienie tętnicze),
- osteoporozy,
- endoprotez,
- zaburzeń koordynacji lub równowagi,
- świeżych urazów,
- nadwagi,
- chorób układu oddechowego (astma).
Ćwiczenia na trampolinie to zdecydowanie bardzo ciekawa alternatywa dla tych, którym znudziły się zwykłe treningi i chcieliby przy okazji aktywności fizycznej dobrze się bawić. Jumping fitness ma wiele zalet, jednak należy pamiętać, że badania dotyczące wpływu tego typu ćwiczeń na nasz organizm wciąż trwają. Dużym minusem jest fakt, że na razie niewiele klubów fitness oferuje tego typu treningi, a jeśli już gdzieś się pojawią to są stosunkowo drogie. Ponadto raczej nie mamy możliwości ćwiczyć na trampolinie w domu, ze względu na brak miejsca, cena samego sprzętu również nie jest mała, bo jest to wydatek ok. 300 zł. Mimo licznych pozytywów, które możemy przeczytać na stronach internetowych czy w książkach powinniśmy podchodzić do tego z dystansem (tak jak do każdych ćwiczeń) i sami sprawdzić czy jest to dla nas odpowiedni sport czy jednak nie. Może się okazać, że jumping fitness to wymarzony trening i sposób na spędzanie wolnego czasu, a może pozostać to tylko ciekawostką wśród oferowanych przez kluby fitness propozycji.
Literatura:
- Walker M., Jumping for Health, w: Townsend Letter for Doctors, 1995.
- Bhattacharya A., McCutcheon E.P., Shvartz E., Greenleaf J.E., Body acceleration distribution and O2 uptake in humans during running and jumping, „J Appl Physiol Respir Environ Exerc Physiol.” 1980, nr 49(5), s. 881-7, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7429911 [dostęp 09.11.2018].
- Giagazoglou, Sidiropoulou, Mitsiou, Arabatzi, Kellis, Can balance trampoline training promote motor coordination and balance performance in children with developmental coordination disorder?, „Res Dev Disabil.” 2015, nr 36, s. 13-9, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25280002 [dostęp 09.11.2018].
- de Oliveira , da Silva, Dascal, Teixeira, Effect of different types of exercise on postural balance in elderly women: a randomized controlled trial, „Arch Gerontol Geriatr.” 2014, nr 59(3), s. 506-14, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25239512 [dostęp 09.11.2018].
Gdy czytam przeciwskazania to w większości nie podają nadwagi i tak mnie to zastanawia czy zeczywiscie osoby z nadwagą czy otyłością nie powinny skakać!? Piszą że nie obciąża ona stawow a wręcz przeciwnie, więc czemu jest napisane że Otyli nie mogą skakać?
Byłam raz, podobało mi się i ja mam właśnie problem z plecami. Mam bardzo spięte mięśnie od stania czy siedzenie i nie wiem czy to miało wpływ ale po trampolinie miałam tak rozluźnione plecy przez cały tydzień, że czułam się po prostu wspaniale. Czy to mogło być właśnie po skakaniu?
Mam 10kg nadwagi czy mogę zacząć skakać na trampolinoe? Był już rower ale zero efektu (jestem po dwóch porodach )
Ja ważyłam 102 jak zaczynałam na trampolinie 5tygodni temu teraz wazę 95 i wszystko ćwiczę na trampolinie Ty tez możesz
Ja już skaczę od kilku miesięcy 🙂 Bardzo mi się podoba, chyba moja ulubiona dziedzina sportu 😀 Może tylko nie podoba mi się, że piersi się rozciągają, ale na to to tylko dobry stanik (ja mam sportowy i jest super). Zajęcia w Łodzi bardzo sobie chwalę :)))))
Szkoda że nie dowiedziałem się o żadnych zasadach ćwiczeń na trampolinie…
Po jakim czasie, mozna slodziewac sie efektów skaczac na trampolinach?
hej chodzę na fit frog od miesiąca bardzo mi się podoba ale niestety pojawił się ból kolan podczas wchodzenia i schodzenia ze schodów obawiam się że niestety będę musiała zrezygnować ze skakania. Czy ktoś wie czy te bóle to mogą być z nadwyrężenia ze złego skakania czy po prostu minie mi po czasie?????czy też muszę iść do lekarza???
Trampoliny to super sprawa! Chodzę na zajęcia z przyjaciółkami i jest super, miałam trochę problemów na początku z biustem, bo od skakania strasznie się rozciągnął.. Dlatego jak się skacze trzeba pamiętać o dobrym staniku. A tak poza tym trzeba jeszcze uważać na poprawność wykonywania ćwiczeń, bo można niezłej kontuzji dostać, dlatego dobrze jest słuchać trenera 😀
A nadciśnienie przy regularnym braniu leków wyklucza z tego typu ćwiczeń?
Witam mam pytanie jestem od 5miesiecy od operacji kolana czy moge skakac na trampolinie?miałam zespoł fałdu błony maziowej
Od jakiegoś czasu staram się o dziecko czy skoki na trampolinach maja jakiś na to wpływ
Byłam dzis i bardzo fajne aczkolwiek pod koniec ciemno przed oczami mi sie zrobilo za tydzień się jeszcze raz sprawdzę czy tym razem bedzie lepiej.
Byłam i bardzo mi się spodobało. ….jednak pojawił się następnego dnia straszny ból kręgosłupa i chyba musze odpuścić ten rodzaj zajęć
Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym to prawdopodobnie wynik użyci prostownika czyli mięśnia pośladkowego. długo nie używany, po treningu może objawiać się właśnie bólem w okolicach lędźwi – to są zakwasy tyłka 😉
Pani Majko wlasnie planuje kupic sobie do domu trampoline z mysla o pozbyciu sie cellulitu na udach a nie moge sie zmusic na cwiczenia poza domem. Martwi mnie bardzo informacja o Pani kregoslupie poniewaz mnie czasem wlasnie boli caly kregoslup (nie wiem z jakiego powodu bo zdjecia nic nie wykazaly), zdarza sie to sporadycznie ale… I teraz pytanie – caly czas po trampolinie ten kregoslup Pania bolal czy to kwestia przyzwyczajenia sie do takich cwiczen?
Dlaczego przeciwwskazaniem jest nadwaga? Myślałam, ze właśnie o to chodzi, że jest to trening, by tej nadwagi się pozbyć??
Przeciwwskazaniem do skakania na trampolinie może być nadwaga w przypadku, gdy mówimy o sporej nadwyżce masy ciała. Nadmiar kilogramów stanowi zagrożenie dla naszych stawów i tyczy się to każdego typu ćwiczeń. Ponadto osoby z nadwagą czy otyłością często cierpią na nadciśnienie, a to również stanowi przeciwwskazanie do uprawiania jumping fitnessu. Dlatego na początku należy zdecydować się na mniej obciążający ruch, np. basen, aby nie zrobić sobie krzywdy.
Ja również zaczęłam ćwiczyć na trampolinie i nawet zdecydowałam się zamówić do domu 🙂
Życzymy zatem powodzenia w treningach 🙂
Ja również od ponad roku chodzę na zajęcia na trampolinie. Jestem bardzo zadowolona schudłam ponad 10 liko! Najlepszy trening cardio jaki mozna sobie wyobrazić!
Dużo śmiechu i utrata zbędnych kilogramów.
Chodze od roku.12 kg mniej i smukłe nogi, jakich nigdy w życiu nie miałam BEZ CELLULITU.Polecam!!!!!
Super gratulacje!!! od jutra zaczynam jeeeeeeeeeeee!!!
byłam 6 czy 7 razy jest bardzo efektywnie jestem bardzo zadowolona 🙂 za każdym razem pot leci po czole czyli działa
Zgadzamy się z opinią Małgosi, dobry trening wylewa z nas siódme poty. 🙂