Istnieje związek między spożyciem niskotłuszczowego nabiału z chorobą Parkinsona!
Nabiał stanowi doskonałe źródło białka i wapnia. Wśród osób dbających o sylwetką popularny jest nabiał niskotłuszczowy, który nie zwiększa tak bardzo jak pełnotłusty nabiał liczby kalorii w diecie. Rozwiązanie wydaje się idealne. Jednak najnowsze badania ostrzegają!
Nabiał niskotłuszczowy a ryzyko Parkinsona
Według badań wspieranych przez National Institutes of Health and the U.S. Department of Defense niskotłuszczowy nabiał może zwiększać ryzyko choroby Parkinsona nawet o 34–39%! Mowa tu o spożywaniu przynajmniej trzech porcji nabiału niskotłuszczowego na dzień. Może wydawać się to dużo, jednak biorąc pod uwagę wszelkie jogurty, serki, mleko o obniżonej ilości tłuszczu, ilość 3 porcji na dzień nie jest już tak duża.
W badaniu wzięło udział 80 tysięcy kobiet i 40 tysięcy mężczyzn. Prowadzone były na przestrzeni 25 lat. Naukowcy badając jadłospisy i stan zdrowia badanych zauważyli, że u osób, które spożywały 3 porcje niskotłuszczowego nabiału wzrosło ryzyko choroby Parkinsona o 34% w stosunku do osób, które zjadały go mniej niż 1 porcję dziennie. W przypadku niskotłuszczowego mleka ryzyko to wzrasta o 39%!
Niskotłuszczowy nabiał ma swoje wady i zalety. Jednak przy zbyt dużym spożyciu produktów typu fit czy 0% mają jednak więcej wad. Nie dość, że według najnowszych badań mogą zwiększać ryzyko choroby Parkinsona to jeszcze obecne w nabiale witaminy rozpuszczalne w tłuszczach zostaną słabo bądź w ogóle nie przyswojone przez organizm. Nabiał tłusty bądź półtłusty nie zagraża naszej sylwetce i przynosi więcej korzyści dla naszego organizmu niż chudy.
Literatura:
American Academy of Neurology, Does consuming low-fat dairy increase the risk of Parkinson’s disease?, Eurek Alert!, Public Release: 7-JUN-2017, [dostęp on-line] https://www.eurekalert.org/pub_releases/2017-06/aaon-dcl060617.php