(Nie)zdrowe ciemne pieczywo
Aktualizacja: 15 maja, 2024
Popularność pieczywa razowego, pełnoziarnistego stale rośnie. W porównaniu do wypieków z białej mąki cechuje się wyższą wartością odżywczą, zawiera więcej witamin oraz cennego w diecie błonnika. Często w społeczeństwie pieczywo pełnoziarniste/razowe funkcjonuje pod nazwą pieczywo ciemne. Jednak nie zawsze możemy postawić między nimi znak równości.
Chleb to podstawowy składnik diety większości ludzi w Polsce. Statystyki pokazują, że średnio w ciągu roku spożywamy go ponad 50 kg. Producenci zasypują więc sklepy, coraz to nowszym, „ulepszonym” pieczywem i próbują nas przekonać, że im jest ciemniejsze tym zdrowsze…
Pieczywo ciemne czy pełnoziarniste?
To, o jakich walorach zdrowotnych otrzymamy chleb, zależy od tego, jakiej użyjemy mąki. Pieczywo pełnoziarniste powstaje z mąki z pełnego przemiału ziarna, czyli wszystkich jego części. Taka mąka, więc także chleb, charakteryzuje się wysoką zawartością włókna pokarmowego oraz witamin z grupy B. Pieczywo z mąki oczyszczonej, czyli wyprodukowanej z części ziarna, pozbawione jest w znacznym stopniu błonnika oraz witamin i minerałów.
Powszechnie uważa się, że chleb ciemny = chleb razowy, jednak jest to mylące stwierdzenie. Producenci pieczywa stosują różne ”sztuczki” wprowadzające konsumentów w błąd. Ciemną barwę pieczywa uzyskują np. dodatkiem karmelu, słodu lub cykorii, dzięki czemu chleb z białej mąki może przypominać ten razowy.
5 kroków, aby rozpoznać prawdziwe pieczywo pełnoziarniste:
- Przeczytaj etykietę zamieszczoną na pieczywie – sprawdź skład: rodzaj mąki (proporcje), dodatkowe składniki (E 150 – karmel). Dobry chleb powinien składać się jedynie z mąki i wody.
- Sprawdź barwę – pieczywo pełnoziarniste ma barwę szaro-brązową, kolor ciemnobrązowy może oznaczać, że mamy do czynienia z zabarwieniem pieczywa.
- Sprawdź masę pieczywa – pełnoziarniste powinno być ciężkie (uwzględniając objętość).
- Zwróć uwagę na przekrój (jeśli masz taką możliwość przed zakupem) – miękisz powinien mieć zbitą konsystencję, niewielkie pory.
- Zbadaj sprężystość – po naciśnięciu powinien wrócić do pierwotnego stanu.
Dla kogo pieczywo pełnoziarniste jest przeciwwskazane?
Osoby cierpiące na refluks żołądkowo-przełykowy, wrzody żołądka lub dwunastnicy oraz nadkwaśny nieżyt żołądka, powinny zrezygnować z pieczywa pełnoziarnistego na korzyść jasnego, pszennego. Wynika to z tego powodu, iż u tych osób w diecie ograniczyć należy spożycie błonnika pokarmowego, który w sposób mechaniczny może drażnić uszkodzoną śluzówkę żołądka lub dwunastnicy.
Chcesz mieć 100% pewności, co znajduje się w chlebie, który jesz?
Jedyną metodą, która pozwoli ci mieć pewność, z czego i w jaki sposób powstał chleb, jest upieczenie go samodzielnie w domu. Może się to wydawać trudnym i czasochłonnym zadaniem, ale w rzeczywistości tak nie jest, poza tym, jakość przewyższa nasz wysiłek! Jeśli chcesz na chwilę zamienić się w piekarza, najpierw musisz zaopatrzyć się w dobrą mąkę, najlepiej w tym celu udać się do młyna. Gdy już będziesz w posiadaniu głównego składnika, możesz zacząć działać.
Przepis na zdrowy chleb
Najpierw należy sporządzić zakwas, w tym celu:
- do czystego słoika dodajemy 5 łyżek mąki razowej żytniej oraz tyle samo letniej wody przegotowanej lub butelkowanej;
- składniki mieszamy ze sobą, mieszanina powinna mieć konsystencję gęstej śmietany;
- słoik przykrywamy gazą lub płócienną ściereczką i odkładamy w ciepłe miejsce (temperatura min. 24oC, max. 28oC);
- przez 5 kolejnych dni dokarmiamy nasz zakwas taką samą ilością wody i mąki co pierwotnie;
- następnie przygotowany zakwas używamy do wyrobienia chleba, pozostawiamy jedynie ok. 100 g jako zaczątek do następnych wypieków.
Składniki na ciasto:
- zakwas żytni – 150 g
- mąka pszenna pełnoziarnista – 250 g
- mąka żytnia – 150 g
- woda o temp. pokojowej – 350 ml
- sól – 1 łyżeczka
- pół szklanki ziaren np. słonecznika, dyni, siemienia lnianego
Wykonanie:
Przesiać mąkę, sól, dolać wodę i wymieszać drewniana łyżką. Dodać zakwas oraz ziarna. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na około 50 minut. Formę wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie przełożyć do niej masę. Piec w temperaturze 1800C przez ok. 1–1,5 h.
Najważniejsza zasada na zdrowe zakupy to czytanie etykiet produktów! Jeśli kierujesz się wartością odżywczą i chcesz kupić zdrowy chleb pełnoziarnisty przeczytaj jego skład, oceń go wizualnie i pamiętaj, nie kieruj się tym, że im ciemniejsze pieczywo tym zdrowsze, gdyż jest to bardzo mylące podejście.
Pieczywo to słyszałam, że często jest barwione karmelem np. Moja kosmetolog radziła mi nawet zwracać na to uwagę bo to wypływa na moje niedoskonałości na twarzy, a to efekt, którego nie chciałabym mieć po zjedzeniu pieczywa.
Dodałbym jeszcze jedno przeciwwskazanie dla pieczywa pełnoziarnistego – problemy z wątrobą. Z tego, co pamiętam przy diecie wątrobowej zaleca się pieczywo pszenne, przy czym dopuszczalne jest orkiszowe (także rodzaj pszenicy), mające wyższą od „tradycyjnego” zawartość białka; pozdrawiam