Motywacja do odchudzania. Jak się zmotywować do odchudzania?
Aktualizacja: 30 stycznia, 2019
Od poniedziałku, od Nowego Roku, od nowego miesiąca… Ile razy tak właśnie zaczynał się kolejny proces odchudzania? I ile razy kończył się już pierwszego dnia, gdy coś w pracy nie poszło i czekolada była jedyną radością? Jak to jest z motywacją do rozpoczęcia odchudzania i wytrwania w zdrowym odżywianiu na lata?
Motywacja do odchudzania
Jak wskazują badania największą motywacją do odchudzania jest chęć poprawy wyglądu i redukcja nadmiernej masy ciała [1]. Ok. 1/5 osób deklaruje, iż próby podjęte zostały ze względu na poprawę stanu zdrowia, co wskazuje na to, iż bardzo często skłonni jesteśmy wprowadzić nieracjonalną dietę, by efekt nastąpił szybciej, niezależnie od tego, jaka będzie późniejsza reakcja organizmu i zdrowotne konsekwencje. Niemniej większość respondentów w/w badania określiła, że nie wierzyła w powodzenie kolejnej terapii i w utrzymanie długotrwałych efektów. Czym to jest spowodowane? Otóż obserwacje naukowców z Uniwersytetu Medycznego z Lublina [2] jednoznacznie zwracają uwagę na fakt, iż procesowi podejmowania zmian towarzyszą bardzo często lęk, poczucie rozdrażnienia, a także niepokój i depresja. Zmotywowanie osoby podejmującej próbę zmiany diety na zdrowszą przez jej rodzinę i najbliższych według naukowców wiąże się z występowaniem niższego spektrum tego zjawiska.
Ważnym aspektem motywującym do osiągnięcia celu jest określenie go sobie w sposób realny i miarodajny, a także zastosowanie metody małych kroków, dzięki czemu widzimy już małe efekty, które wpływają dodatkowo na plus dla podejmowanych wyzwań. Badania [1] wskazują bowiem, że ponad połowa z nas nie określając sobie celu działania, nie jest w stanie przezwyciężyć trudności i poddaje się już na początku drogi.
Kolejnym motywatorem mogą być sukcesy innych. Gdy widzimy efekt pracy np. na zdjęciu, zyskujemy wiarę w to, że również w naszym przypadku może się to zakończyć powodzeniem. Zdecydowanie najmniej, jednak jest to na szczęście z roku na rok coraz bardziej zmienne zjawisko, motywuje nas zły stan zdrowia. Złe samopoczucie, zmęczenie, jednostki chorobowe, nie są to póki co jeszcze w wielu przypadkach alarmujące stany, dzięki którym moglibyśmy przejść na dietę i zmienić na trwałe swój tryb życia na zdrowszy.
Jak zmotywować się do odchudzania?
Najlepsza będzie motywacja małych kroków:
- Określ mierzalny i przedstawiony w czasie cel działania.
- Staraj się podjąć próbę zmiany nawyków żywieniowych nie na chwilę, lecz już na zawsze. Pozwalaj sobie na cheat meale (posiłki wolne), podczas których możesz zjeść coś bardziej kalorycznego, jednak w sposób rzadki i kontrolowany.
- Zaangażuj bliskie osoby. Motywacją jest niewątpliwe podejmowanie walki o siebie z małżonkiem/dziećmi/przyjaciółką. Stwórz drużynę wsparcia, a żadne wyzwanie nie będzie Ci straszne!
- Znajdź zdjęcie z okresu, kiedy wyglądałeś/aś tak, jak teraz chciałbyś/abyś wyglądać. Wizualne przedstawienie i określenie celu zmotywuje do działania.
- Staraj się nie myśleć ciągle o tym, że jesteś na diecie. Nie bądź więźniem jedzenia, a Panem swojego menu. Dzięki temu poczujesz, że jest to trwały proces zmiany na zawsze, a nie kolejna chwilowo podejmowana dieta.
- Zacznij od teraz! Nie czekaj do Nowego Roku, czy początku kolejnego miesiąca, tylko podejmij wyzwanie już od tej chwili.
- Ciesz się z każdego sukcesu, nie karaj się za niepowodzenia, ale wyciągaj wnioski.
- Próbuj zmieniać swoje życie na zdrowsze małymi krokami, żywieniowa rewolucja może bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku i zakończyć się efektem jo-jo.
Najważniejsze jest znalezienie czynnika, który motywuje nas najbardziej. Dla jednych będzie to idealna sylwetka, dla innych dobre samopoczucie, jeszcze inni będą szczęśliwi, gdy w ich jednostkach chorobowych uda się „okiełznać” organizm. Jeśli go znajdziemy, każda próba zakończy się sukcesem!
Literatura:
- Zegan M., Michota- Katulska E., Jagodzińska E., Sińska B. Motywacja do odchudzania u osób z nadwagą i otyłością. www.endokrynologia.viamedica.pl.
- Makara- Studzińska M., Podstawka D., Królik L. Wsparcie emocjonalne a poziom lęku i depresji wśród młodych kobiet stosujących diety odchudzające. Hygeia Public Health 2013, 48(3): 340- 345.