Mniszek lekarski – działanie. Miód, herbata, nalewka, wino z mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski przyjmuje ciekawe nazwy w różnych językach. Ze względu na swoje właściwości moczopędne bywa określany jako pissabeds (od „pee the bed”). Łacińska nazwa z kolei – Taraxacum oznacza „remedium na chorobę”. Już same określenia nadawane tej roślinie mówią wiele o jej znaczeniu w tradycyjnej medycynie naturalnej właściwie wszystkich kontynentów. Jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych ziół na świecie.
Działanie mniszka lekarskiego
Mniszek lekarski to element tradycyjnej medycyny naturalnej Meksykańczyków. Przypisywano mu wiele właściwości leczniczych, w tym działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, wzmagające apetyt, diuretyczne, przeczyszczające, a nawet przeciwnowotworowe. Roślina rzeczywiście ma potencjał łagodzący stan zapalny, np. ekstrakt z korzenia może hamować produkcję związków prozapalnych, w tym interleukiny-6, czy czynnika martwicy nowotworów (TNF). Ciekawą właściwością jest także prewencja ponownych zakażeń układu moczowego u kobiet.
Mniszek lekarski może także wspomóc proces redukcji masy ciała. Po raz kolejny opieramy się na badaniach na szczurach – ekstrakt z liści mniszka lekarskiego wspomógł utratę tkanki tłuszczowej. Prawdopodobny mechanizm działania polega na hamowaniu działania lipazy trzustkowej – enzymu odpowiedzialnego za trawienie tłuszczu. Jeżeli efekt ten rzeczywiście ma miejsce, mniej tłuszczu z pożywienia zostaje wchłonięte w obecności mniszka lekarskiego.
Korzenie mniszka lekarskiego są bogate w inulinę – prebiotyk, polisacharyd wspierający naturalną mikroflorę ludzkiego jelita.
Mniszek lekarski, podobnie jak większość produktów, może uczulać. Szczególnie zwracajmy uwagę na specyfiki doustne, w skład których wchodzi pyłek mniszka. Kontakt ekstraktu ze skórą także może wywołać reakcję alergiczną u osób predysponowanych. Szczególną ostrożnością powinny wykazać się osoby uczulone na inne rośliny z rodziny Asteraceae (Astrowatych), np. ostropest, nagietek, cykoria.
Miód z mniszka lekarskiego
Miód z mniszka lekarskiego cechuje wiele właściwości (więcej o właściwościach miodu z mniszka) prozdrowotnych związanych z wysoką zawartością witamin i minerałów. Ma zastosowanie jako dodatek w kuchni (jest bardzo słodki), jako dodatek do diety wspomagający rekonwalescencję, w stanach zapalnych błony śluzowej żołądka. Niestety miód mniszkowy jest dość drogi, a cena wynika z ograniczonych możliwości jego produkcji.
Herbata z mniszka lekarskiego
Herbata z mniszka lekarskiego może okazać się pomocna w stanach zapalnych gardła, ma działanie moczopędne, może także być pomocna dla niejadków pobudzając apetyt. Korzenie mniszka mają prawdopodobnie zdolność do pobudzania wytwarzania żółci i ułatwiania jej przepływu do dwunastnicy, dzięki czemu mają zastosowanie w np. niestrawności po tłustym posiłku. Korzenie mniszka zbiera się w końcu lata i jesienią (szukając wybierajmy te o grubości co najmniej 10 mm). Korzenie należy zawsze dobrze umyć i pokroić wzdłuż w cienkie pasma, a następnie wysuszyć.
Łyżkę korzeni wraz z łyżką kwiatów należy zalać dwoma szklankami wody, gotować 5–20 minut. Przecedzić i pić po pół szklanki dwa do trzech razy dziennie.
Nalewka z mniszka lekarskiego
Nalewka z kwiatów mniszka
Jest banalnie prosta w przygotowaniu. 30 kwiatów należy zalać 1 litrem wódki i odstawić na tydzień. Po upływie tego czasu przecedzić. Kwiatów nie należy przed zalaniem alkoholem płukać, aby nie utraciły cennego pyłku.
Nalewka z korzeni mniszka
50 g suszonych korzeni należy zalać 750 ml wytrawnego białego wina i odstawić w ciemne miejsce na 2 tygodnie, po czym odcedzić.
Wino z mniszka lekarskiego
Składniki:
- 4 szklanki kwiatów mniszka
- 4 litry wody
- 2 pomarańcze
- 2 cytryny
- 1 kg miodu
- 15g drożdży winnych
Przygotowanie: kwiaty oczyścić, zalać przegotowaną wodą. Dodać pozostałe składniki (owoce wcześniej pokroić w ćwiartki). Mieszankę należy przechowywać przez 3 tygodnie w ciemnym pomieszczeniu w temperaturze pokojowej, aby doszło do fermentacji. Co 2–3 dni należy miksturę przemieszać. Po upływie wskazanego czasu należy przecedzić wino przez czystą ściereczkę, rozlać do butelek i pozostawić je leżakujące przez 9 miesięcy.
Z mniszkiem lekarskim należy postępować ostrożnie. Zgodnie z zasadą „dmuchać na zimne” zaleca się unikania stosowania wszelkich ziół w trakcie farmakoterapii. Jednym z leków, które z całą pewnością wchodzą w interakcje z preparatami na bazie mniszka jest cyprofloksacyna – lek przeciwbakteryjny, stosowany m.in. w przypadkach zakażeń dróg oddechowych. Ponadto mniszek zawiera sporo potasu (ok. 297 mg na 100 g liści), więc nie należy przyjmować go jednocześnie z diuretynami oszczędzającymi potas (np. spironolakton, amiloryd, triamteren ) – może to doprowadzić do hiperkaliemii, czyli podwyższonego stężenia potasu we krwi. Mniszek lekarski przez Amerykańską Food and Drug Administration został uznany jako bezpieczny. W German Commission E Monographs rekomendowana dobowa dawka mniszka to 3–4 g korzenia dwa razy dziennie lub 10–15 kropli nalewki 3 razy dziennie.
Literatura:
- http://pracownianalewek.blogspot.com
- Rodriguez-Fragoso L, Reyes-Esparza J, Burchiel S, Herrera-Ruiz D, Torres E. Risks and Benefits of Commonly used Herbal Medicines in México. Toxicology and applied pharmacology. 2008;227(1):125-135. doi:10.1016/j.taap.2007.10.005.
- Gamboa-Gómez CI, Rocha-Guzmán NE, Gallegos-Infante JA, Moreno-Jiménez MR, Vázquez-Cabral BD, González-Laredo RF. Plants with potential use on obesity and its complications. EXCLI Journal. 2015;14:809-831. doi:10.17179/excli2015-186.
- Eric Yarnell, ND, RH (AHG), and Kathy Abascal, JD, RH (AHG); Dandelion (Taraxacum officinale and T mongolicum); Integrative Medicine • Vol. 8, No. 2 • Apr/May 2009
Czy znamy wszystkie właściwości miodu mniszkowego? czytaj więcej
Opinie
Napisz swoją opinię
wyłącz pisanie odpowiedziTwoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !
Dzięki za cenne informacje dot. mniszka lekarskiego. Internet jest zalany potokiem wszelkich informacji, te oceniam pozytywnie, opierają się na rzetelnej wiedzy. Chętnie z nich skorzystam. Pozdrawiam.
Podpisuję się pod opinia Pana Andrzeja. Pozdrawiam Małgorzata