Korzeń mniszka lekarskiego – właściwości, herbata, lek na raka

16 18 20

Mniszek lekarski, popularnie nazywany mleczem (lecz błędnie!), przez niektórych postrzegany jest jako niepotrzebny chwast. Jak się okazuje roślina ta niesie w sobie moc właściwości leczniczych. Sprawdź jakich!

Mniszek lekarski lub pospolity (łac. Taraxacum officinale) dobrze wszystkim znany mlecz, a wiosną dmuchawiec, rośnie dziko na obszarze prawie całej Europy. Żółte mniszki możemy także spotkać na terenie Azji oraz Afryki północnej. Jego właściwości lecznicze znalazły zastosowanie w praktyce medycyny naturalnej. Związki zawarte w korzeniu i liściach rośliny wspomagają pracę wątroby, wykazują właściwości przeciwcukrzycowe, moczopędne, a nawet przeciwnowotworowe.

Korzeń z mniszka lekarskiego

Ze wszystkich elementów rośliny mniszka lekarskiego, to właśnie korzeń zasługuje na największą uwagę. Zbiorów dokonuje się jesienią, a następnie korzenie poddaje się suszeniu. Uzyskany w ten sposób surowiec może zostać wykorzystany w celach terapeutycznych. Zawarte w korzeniu garbniki, inulina, flawonoidy, magnez, potas czy krzem działają korzystnie na procesy trawienne, a w tym prawidłowe funkcjonowanie pęcherzyka żółciowego.

Właściwości korzenia mniszka

Jak się okazuje pospolita roślina rosnąca dziko w naszych ogrodach posiada szereg prozdrowotnych właściwości. Wyciąg z korzenia mniszka lekarskiego reguluje funkcjonowanie wątroby zwiększając ilość wydzielanej żółci. Z tego też powodu napary z korzenia zalecane są osobom z problemami trawiennymi. Dodatkowo związki zawarte w roślinie ułatwiają przepływ żółci z pęcherzyka do obszaru dwunastnicy przeciwdziałając zastojom. Wskazaniem do stosowania mniszka lekarskiego mogą być schorzenia dróg żółciowych oraz kamica żółciowa. Roślina może być też pomocna w walce z problemami trawiennymi, powiązanymi ze zbyt skąpym wydzielaniem żółci np. po przebyciu wirusowego zapalenia wątroby.

Oprócz poprawy funkcjonowania wątroby, związki zawarte w korzeniu mniszka lekarskiego wykazują działanie moczopędne, które skutecznie wykorzystywane jest wśród pacjentów z obrzękami.

Stosowanie odwaru z korzenia we wczesnych stadiach cukrzycy obniża poziom glukozy we krwi, dlatego wskazuje się też na jego działanie przeciwcukrzycowe. Inulina zawarta w korzeniu mniszka, pozytywnie wpływa na gospodarkę węglowodanową poprzez spowolnienie wchłaniania cukrów prostych z układu pokarmowego.

Herbata z mniszka lekarskiego

Do przygotowania odwaru z korzenia wystarczą ok. 2 łyżki surowca, które zalewamy 0,5 l wody, a następnie gotujemy ok. 10 minut. Uzyskany napój odstawiamy na następne 10 minut, po czym, po przecedzeniu, odwar jest gotowy do spożycia. Zaleca się spożywanie odwaru 23 razy dziennie przed posiłkiem, jednak należy zachować umiar i nie przekraczać zalecanych porcji. Tak przygotowany napój wykazuje właściwości żółciopędne, reguluje procesy trawienne, a także działa moczopędnie i przeciwzapalnie.

Korzeń mniszka lekarskiego lekiem na raka

W świetle niektórych badań związki zawarte w mniszku pospolitym wykazują działanie przeciwnowotworowe. Regularne spożywanie wyciągu z korzenia mniszka lekarskiego zwiększa odporność. Co więcej korzeń mniszka lekarskiego może skutecznie wspomagać terapię chorych na białaczkę, zaś jedno z badań potwierdziło skuteczność rośliny w zwalczaniu komórek rakowych piersi i prostaty. Należy jednak pamiętać, że ilość badań potwierdzających skuteczność działania mniszka lekarskiego jest niewielka i tego typu terapia nie może zastąpić tradycyjnych metod leczenia. Nie ulega jednak wątpliwości, że warto zwrócić uwagę na skuteczność działania tej rośliny w terapii chorób nowotworowych.

Jak się okazuje pospolita roślina, którą możemy spotkać w prawie każdym ogrodzie, posiada szereg właściwości korzystnie oddziaływujących na nasze zdrowie. Mniszek lekarski wspomaga wydzielanie żółci, a tym samym poprawia funkcjonowanie naszego układu trawiennego, dlatego warto wprowadzić do naszej diety odwar z korzenia tej rośliny i cieszyć się jego prozdrowotnymi właściwościami na co dzień.

 

Literatura:

  1. Chatterjee SJ, Ovadje P, Mousa M. The efficacy of dandelion root extract in inducing apoptosis in drug-resistant human melanoma cells. Evid Based Complement Alternat Med. 2011;2011:129045.
  2. Ziołolecznictwo. Poradnik dla lekarzy. Aleksander Ożarowski (red.). Wyd. 3. Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1982, s. 257-259.
  3. http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0030604 [dostęp: 2.09.2017]
  4. Włodzimierz Tymrakiewicz: Atlas chwastów. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1962, s. 332.

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Korzeń mniszka lekarskiego – właściwości, herbata, lek na raka - 3.9/5. Oddano 90 głosy.
Autor artykułu:
Ewa Świndryk
, Dyplomowany dietetyk. Głównym obszarem jej zainteresowań jest dietoterapia w chorobach autoimmunologicznych i nutrigenomika.