Mleko krowie budzi wiele kontrowersji. Poznajmy jego właściwości i skład chemiczny
Aktualizacja: 28 marca, 2024
Mleko krowie jest tematem dość kontrowersyjnym, podobnie jak masło czy margaryna. Ma ono zarówno swoich zwolenników i przeciwników. Zatem przyjrzyjmy się uważniej jego składowi i właściwościom.
Mleko krowie
Na temat picia mleka krowiego są różne zdania. Zwolennicy mleka mówią o bardzo dobrym składzie, szczególnie o ilości zawartego w nim białka czy wapnia. Natomiast przeciwnicy przytaczają takie argumenty jak alergia czy nietolerancja pokarmowa.
Obecnie picie mleka jest zalecane przez Instytut Żywności i Żywienia. Na ten temat prowadzone były różne kampanie społeczne zachęcające do spożywania mleka przede wszystkim przez dzieci. Każdy z nas chyba pamięta akcję „Pij mleko, będziesz wielki”.
Mleko krowie – właściwości
Mleko krowie jest dość częstym powodem alergii, zwłaszcza u małych dzieci. Wywołuje ono zaburzenia ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty, a także zmiany skórne, świąd czy pokrzywkę. Jednak dziecko najczęściej wyrasta z takiej alergii.
Drugim powodem, dla którego ludzie nie mogą spożywać mleka jest nietolerancja laktozy – cukru zawartego w mleku. Organizm nie wytwarza enzymu laktazy, który trawi właśnie ten cukier. Dochodzi wtedy do wzdęć, bólów brzucha oraz biegunek. Niestety osoby z nietolerancją laktozy nie mogą spożywać dużych ilości mleka, dlatego składniki odżywcze w nim zawarte muszą pobierać z innych źródeł. Najlepszym wyborem są produkty mleczne, takie jak, np. kefir, jogurt czy ser, ponieważ w nich laktoza została już rozłożona.
Jednak nie można zaprzeczyć, że jest ważnym źródłem wapnia. Aby był on dobrze przyswajalny przez nasz organizm, muszą mu towarzyszyć takie związki jak laktoza, niektóre aminokwasy i oligosacharydy. Istotna jest także obecność fosforu i magnezu. W mleku te wszystkie składniki są w odpowiednich proporcjach. Warunkiem, który musimy spełnić, aby mleko stało się naszym źródłem wapnia jest dostarczenie witaminy D. To ona zapewnia odpowiednią przyswajalność tego pierwiastka przez organizm.
Mleko krowie – skład
Mleko krowie 2% zawiera w jednej szklance:
- wartość energetyczna ok.130 kcal
- tłuszcz 5g
- białko ok. 8,5 g
- węglowodany 12g
- wapń 330mg
Szacunkowo pokrywa to zapotrzebowanie osoby dorosłej na:
- wartość energetyczną w ok. 7%
- tłuszcz ok. 3-7%
- białko w 14%
- węglowodany w 1%
- wapń w 33%
Jak widać, aby spożyć odpowiednią ilość wapnia trzeba codziennie spożywać po 3 szklanki mleka. Większość z nas tego nie robi, ale na szczęście dostarczamy sobie także wapnia z innych źródeł, warzyw, roślin strączkowych czy pieczywa.
Najlepiej jest pić mleko 2%, ponieważ nie powinniśmy spożywać zbyt dużej ilości tłuszczów zwierzęcych, nasyconych, a co za tym idzie również cholesterolu. Mleko 0% również nie jest najlepszym wyborem, bowiem zawarte w nim witaminy A,E,K potrzebują tłuszczu, aby rozłożyć się w naszym organizmie.
Mleko krowie pomimo wielu sprzeciwów, zawiera wiele cennych dla człowieka witamin i minerałów. Jest bogatym źródłem wapnia i białka, tak ważnych dla prawidłowego rozwoju dzieci. Jeśli tylko nie ma żadnych przeciwwskazań warto uzupełnić swoją dietę o codzienna szklankę mleka krowiego.
Polecam mleko pic a jesli wystapia wzdecia to zmienic na inne lub na wyroby kefiry jogurty… kazdy inaczej toleruje i przyswaja mleko
Cholesterol jest zły, czy stany zapalne?? Nie nalezy obniżać cholesterolu!!! Likwidujmy stany zapalne. Nie ma zlego i dobrego cholesterolu. Jest jeden tylko. Pamietajmy, ze mózg sklada sie z cholesterolu. Plytka miażdżycowa?? Z czego sie sklada? Wapnia?
ikobum zgoda nalezy dodac ze witamina d3 odpowiedzialna za wiele chorob tworzy sie w organizmie z …cholesterolu!!!! oczywiscie przy wspoludziale promieni wiec jak widac cholesterol to cos waznego czego w zadnym przypadku nie nalezy sztucznie obnizac,z nadmiaru nikt nie umarl z niedoborow niestety tak!a te wiesci gminne o szkodliwosci nasyconych kwasow tluszczowych mozna pomiedzy bajki wsadzic,skoro mozg to trojgliceryd czyli tluszcz to najgorsza rzecza ktora mozna wyrzadzic organizmowi to go pozbawic na korzysc gorszych biochemicznie wiec reasumujac smalec maslo zdrowsze niz oliwa z oliwek czy jakakolowiek margaryna
No własnie z nadmiaru ludzie umierają XDDDDD
To przykre, że w dzisiejszych czasach nadal wierzy się w to, że spożywany cholesterol ma wpływ na poziom cholesterolu we krwi., podobnie jak to, że kwasy tłuszczowe nasycone, pochodzenia naturalnego są dla nas szkodliwe. Wypadałoby podreperować swoją wiedzę odrobinę 😉
Polecamy zapoznać się z wynikami konferencji z kwietnia 2014 roku zorganizowanej przy Szkole Zdrowia Publicznego na Harvardzie. Stanowią oficjalny raport z dotychczasowych badań i stanu wiedzy na temat negatywnego wpływu nasyconych kwasów tłuszczowych pochodzenia naturalnego na organizm człowieka. Znajduje się tam również wzmianka o wpływie spożywanego cholesterolu na poziom cholesterolu we krwi. Choć wpływ ten jest mały, nie można go całkowicie wykluczyć. W przypadku osób szczególnie wrażliwych na poziom cholesterolu może wywołać duże i negatywne dla zdrowia skutki. Biorą pod uwagę wszystkie okoliczności, informacje zawarte w naszym artykule nie odbiegają od prawdy.