Karmienie piersią a okres

16 18 20

Karmienie piersią a okres to zależność kształtująca się indywidualnie. Czas oczekiwania na pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie zależy zarówno od organizmu kobiety karmiącej, a także długości i częstości karmień. Nie sposób jednoznacznie określić, kiedy okres powróci, można jednak założyć pewne przedziały czasowe. A zatem – okres a karmienie piersią – przekonaj się, co warto wiedzieć.

Jaki związek ma karmienie piersią i okres?

Jaka właściwie jest zależność na linii miesiączka a karmienie piersią? Rozpoczęcie się laktacji jest równoznaczne z wysokim poziomem prolaktyny w organizmie kobiety. To hormon odpowiedzialny za pojawienie się mleka w sutkach, a także wpływający na zahamowanie owulacji – w wyniku jego działania miesiączkowanie zostaje przerwane. Nie oznacza to jednak, że okres podczas karmienia piersią jest niemożliwy – może się on pojawić w dowolnej chwili. 

Świeżo upieczona mama może spodziewać się miesiączki zarówno po okresie połogu, czyli po 6-8 tygodniach od porodu, jak i dopiero po zakończeniu karmienia piersią, czyli po 14 miesiącach. Zakłada się, że kobiety karmiące dzieci piersią, a dodatkowo mlekiem modyfikowanym lub decydujące się tylko na drugie rozwiązanie, mogą zacząć miesiączkować wcześniej – między 5 a 8 tygodniem od rozwiązania. Dzieje się tak, ponieważ kiedy dziecko nie ssie piersi matki, poziom prolaktyny spada, a zgodnie z zależnością karmienie piersią a okres – ten pojawia się szybciej.

Warto także wiedzieć że pojawienie się okresu a karmienie piersią nie jest w żaden sposób zależne od tego, czy poród był naturalny czy było to cesarskie cięcie.

Karmienie piersią – jak wygląda podczas miesiączki?

Okres a karmienie piersią – czy jego pojawienie się ma wpływ na laktację? Okres podczas karmienia piersią nie wpływa ani na ilość, ani na jakość mleka. Choć mamy zauważają, że na początku pokarmu jest nieco mniej i maluszki mniej chętnie go przyjmują, stan ten mija po 2-3 dniach miesiączki. Jest to spowodowane zmianą smaku mleka, wywołaną przez hormony.

A jak przebiega okres przy karmieniu piersią? Pierwsza miesiączka może nie dawać o sobie znać, a mogą także pojawić się objawy charakterystyczne dla PMS. Drażliwości, niepokojowi i bólom głowy, może towarzyszyć także tkliwość sutków, przez co karmienie piersią podczas miesiączki może być dla kobiety nieco mniej komfortowe. Okres podczas karmienia piersią może być także nieregularny i przebiegać inaczej niż przed ciążą.

Miesiączka a karmienie piersią – okiem specjalisty

Czyli miesiączka a karmienie piersią – co warto wiedzieć zdaniem eksperta:

  • zrezygnuj z tamponów (jeśli poród był naturalny) – lepszym wyborem pod względem higieny i bezpieczeństwa są podpaski, szczególnie na początku, kiedy tampony mogą powodować podrażnienia,
  • nie martw się suchością pochwy – minie ona z czasem,
  • powrót okresu nawet podczas karmienia piersią, równoznaczny jest z powrotem płodności – specjaliści odradzają przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej. Najczęściej polecają minipigułkę, zawierającą tylko progestynę – można ją przyjmować po 6 tygodniu od porodu. Tabletki z estrogenem wprowadza się po 6 miesiącach.

Dobre rady dla mamy

W kwestii miesiączki i karmienia piersią pamiętaj także, aby:

  • nie podawać dziecku innych płynów oraz smoczka – dzięki temu przyzwyczajone będzie do ssania Twojej piersi i będzie robiło to chętnie,
  • karmienie piersią odbywało się co najmniej 6 razy na dobę, zachowując maksymalnie 4 godziny przerwy w dzień i 6 godzin w nocy,
  • pamiętaj, że łączny, optymalny czas karmienia w ciągu doby to 100 minut.

W ten sposób możesz zadbać o opóźnienie pojawienia się okresu – regularne karmienia pozwolą podtrzymać wysoki poziom prolaktyny. Pamiętaj jednak, że nie jest to złoty środek, a zachowanie każdego organizmu to ściśle indywidualna kwestia.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Autor artykułu: