Truskawki a karmienie piersią

16 18 20

Czy karmiąc piersią można jeść truskawki? Truskawki a karmienie piersią to dość sprzeczna kwestia. Jeszcze do niedawna, zalecano ich unikać w okresie laktacji. Dziś, truskawki poleca się matkom karmiącym – należy jednak zachować czujność i obserwować dziecko. Owoce te, choć posiadają wartościowe składniki odżywcze, są także silnie alergizujące. Mogą powodować u malucha uczulenie. Na co więc zwrócić uwagę spożywając truskawki podczas karmienia piersią?

Truskawki a karmienie piersią – jaki mają wpływ na dziecko?

Truskawki nie są szkodliwe dla karmiących mam – nie muszą także być szkodliwe dla dziecka. Można spożywać truskawki w czasie karmienia piersią, ale należy wprowadzać je stopniowo i obserwować reakcję maluszka – dlaczego? Ponieważ truskawki, tak jak i pozostałe owoce jagodowe, posiadają białka, na które organizm może silnie reagować. Alergeny te przenikają do mleka matki i w ten sposób mogą powodować alergię u dziecka. Zatem, truskawki a karmienie piersią, to bezpieczne zestawienie, ale przy zachowaniu umiaru i ostrożności. Warto także pamiętać, że spożywane truskawki podczas karmienia piersią dostarczają do organizmu matki cennych składników odżywczych, z których czerpie także maluch

Truskawki w czasie karmienia piersią – wpływ owoców na dziecko

Wiesz już, czy matka karmiąca może jeść truskawki – warto także wiedzieć, jakie reakcje u dziecka mogą one wywołać. Jak w przypadku wielu produktów, spożywanie truskawek może skutkować zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Wada, jaką można wyróżnić spożywając truskawki w czasie karmienia piersią, to wywołana u dziecka alergia. Jej objawami mogą być:

 • ból brzucha,
 • biegunka,
 • wymioty,
 • kolka,
 • zmiany skórne,
 • problemy z oddychaniem,
 • obrzęk języka.

Wystąpienie któregoś z powyższych objawów to znak, że w Twoim przypadku truskawki a karmienie piersią, to niewskazane połączenie. W takiej sytuacji należy wykluczyć truskawki z diety.

Jeśli jednak spożywasz truskawki podczas karmienia piersią, a u maluszka nie pojawią się żadne dolegliwości – nie rezygnuj z nich. Owoce te posiadają witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu matki i dziecka.

Wartości odżywcze truskawek

Truskawki podczas karmienia piersią stanowią jeden z produktów, który dostarcza do organizmu wiele cennych składników odżywczych. Wśród nich znajdują się:

 • witaminy: A, C oraz witaminy z grupy B,
 • minerały: żelazo, wapń,  magnez, mangan, fosfor, potas, karoten,
 • flawonoidy: antocyjany, katechiny, kwercetyna, kemferol,
 • kwas elagowy
 • błonnik,
 • bromelina.

Truskawki w czasie karmienia piersią to dobry wybór przede wszystkim ze względu na zawartość wapnia i żelaza, na które zapotrzebowanie po porodzie wzrasta. Ponadto, zawarte w truskawkach składniki zapobiegają anemii, wspomagają pracę układu immunologicznego, przyspieszają proces przemiany materii, wspierają prawidłową pracę układu nerwowego, a także przyczyniają się do prawidłowego rozwoju dziecka. 

Czy spożywanie truskawek podczas karmienia piersią zawsze jest bezpieczne?

Jeśli masz ochotę na truskawki podczas karmienia piersią, ale obecnie nie ma na nie sezonu – lepiej zrezygnuj z ich zakupu. Truskawki, dostępne w marketach poza sezonem pełne są chemicznych dodatków, których przyjmowanie nie jest wskazane w okresie karmienia piersią. Po owoce te warto sięgać latem, kiedy masz pewność, że nie zawierają sztucznych ulepszaczy.

Pamiętaj także, żeby truskawki w czasie karmienia piersią wprowadzać do diety stopniowo, w małych ilościach.

Truskawki podczas karmienia piersią – wybieraj rozsądnie

Truskawki a karmienie piersią – co jeszcze warto wiedzieć? Pamiętaj, aby zawsze wybierać najlepsze jakościowo produkty, dlatego sięgaj po truskawki w sezonie, a dodatkowo:

 • pytaj skąd pochodzą – warto wybierać owoce z ekologicznej plantacji lub kupować w sprawdzonym miejscu,
 • myj owoce przed zjedzeniem – na truskawkach mogą znajdować się bakterie, pasożyty odzwierzęce, pestycydy, kurz i piasek, powodujące m.in. zatrucia pokarmowe.
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Truskawki a karmienie piersią - 4.5/5. Oddano 2 głosy.
Autor artykułu: