Mięso w diecie dziecka – rodzaje, przepisy. Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść mięsa?
Aktualizacja: 8 kwietnia, 2024
Mięso zwierzęce stanowi ważny element w żywieniu dzieci i powinien zostać wprowadzony do diety niemowlęcia stosunkowo wcześnie. Mięso charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą, ponieważ stanowi źródło pełnowartościowego białka, które dostarcza wszystkich niezbędnych aminokwasów, zawiera witaminy z grupy B (B1, B2, PP i B12), cynk, żelazo kwas arachidonowy oraz karnitynę. Jakiego rodzaju mięso powinno znaleźć się w diecie dziecka, a jakie podawać dziecku sporadycznie?
Mięso w diecie dziecka
Mięso w diecie dziecka zajmuje istotne znaczenie z uwagi na źródło pełnowartościowego białka, witamin oraz składników mineralnych i karnityny. Zalecanymi rodzajami mięs w diecie najmłodszych są chude, nieporośnięte i nieprzerośnięte tłuszczem kawałki mięsa drobiowego, wołowego, cielęcego, jagnięcego oraz króliczego. Wymienione gatunki mięs są stosunkowo łatwostrawne oraz nie dostarczają nadmiernej ilości tłuszczów nasyconych.
W diecie dziecka należy ograniczyć/zrezygnować z podawania mięsa wieprzowego, gdyż w przeciwieństwie do wyżej wspomnianych jest ciężkostrawne oraz zawiera duże ilości kwasów tłuszczowych nasyconych, które nie są korzystne dla zdrowia.
Zalecaną obróbką kulinarną mięs dla dzieci jest przede wszystkim gotowanie w wodzie (od wrzątku), przygotowywanie na parze, duszenie w sosach własnych i pieczenie w rękawie (nie rumienienie). Do wymienionych warto stosować niewielkie ilości tłuszczów roślinnych w postaci olejów oraz zioła i przyprawy. Szczególnie polecane są olej rzepakowy oraz oliwa z oliwek, ponieważ charakteryzują się poprawnym stosunkiem między kwasami jednonienasyconych, z których dominuje kwas oleinowy do wielonienasyconych. Dzieci chętnie spożywają żywność doprawioną, zatem nie należy bać się rozmaitych ziół oraz przypraw, jednak w ograniczonych ilościach dodawać sól oraz cukier.
Zgodnie z zaleceniami Polskich Ekspertów chude, gotowane i rozdrobnione mięso należy wprowadzić do diety niemowlęcia w 7–8 miesiącu życia w ilości ok. 10 g dziennie dodając je do rozdrobnionych ugotowanych jarzyn. Ilość należy stopniowo zwiększać, aby przed ukończeniem 1. roku życia dziecko spożywało 20 g mięsa dobowo. W przypadku dzieci w wieku 1–3 lat zalecanymi są potrawy z dobrej jakości mięsa mielonego (najlepiej w domu), z którego można przygotować pulpety lub klopsiki w sosie własnym lub pomidorowym. Dla dzieci starszych zaleca się stopniowe wprowadzanie mięsa podawanego w kawałkach, dobrze ugotowanego oraz poddanego innym metodom obróbki kulinarnej. Nasuwa się pytanie z jaką częstotliwością należy podawać dzieciom mięso? Podobne zalecenia odnoszą się zarówno do mięs drobiowych (indyk, kurczak, gęś, kaczka), jak i mięsa czerwonego (wołowina, cielęcina, jagnięcina) nie częściej niż 2–3 razy w tygodniu.
Dziecku warto podawać różne rodzaje mięsa, ponieważ każdy rodzaj stanowi źródło innych składników odżywczych w odmiennych proporcjach. Drugim argumentem jest ewentualna możliwość zanieczyszczenia wybranego gatunku mięsa szkodliwymi dla zdrowia substancjami np. hormonami lub antybiotykami. Wybierając różne rodzaje ograniczamy ryzyko kumulacji toksyn w organizmie dziecka.
Gdy dziecko nie chce jeść mięsa
Mięso powinno znaleźć się w jadłospisie dziecka, jednak co zrobić, kiedy pociecha odmawia jego spożywania? Pierwszym rozwiązaniem jest zbadanie przyczyny niechęci do jedzenia mięsa. Być może podawane dziecku potrawy są przygotowane z mięs, które mu nie smakują lub ich forma sprawia trudność w konsumpcji (zbyt twarde, niedoprawione, nierozdrobnione, ciężkie do pogryzienia). W tym przypadku warto zadbać o odpowiednią różnorodność w podawanych mięsach oraz zadbać o ich estetyczne, ładne i zachęcające do spożycia podanie. Warto pamiętać, że dziecko naśladuje rodziców, zatem jeśli rodzice nie spożywają potraw mięsnych, dziecko również nie będzie chciało go zjadać.
Jeśli wielokrotne próby podawania różnych rodzajów mięsa, przygotowanego w odmienny sposób oraz z dodatkiem różnych warzyw, kasz lub kolorowych elementów dekoracyjnych na talerzu nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, należy zastąpić mięso w diecie dziecka rybami, nasionami roślin strączkowych oraz produktami mlecznymi i jajami. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że niezmuszane do zjedzenia mięsa dziecko, samo poprosi o przygotowanie na obiad pulpecików lub domowego spaghetti!
Mięso dla dzieci – przepisy
Składniki:
- Mięso z piersi indyka,
- Papryka czerwona,
- Pieczarki świeże,
- Cukinia,
- Oliwa z oliwek,
- Zioła do smaku.
Przygotowanie: pokrój mięso z indyka w małe kawałki, tak aby dało się je nadziać na patyk do szaszłyków. Następnie lekko dopraw ziołami. Podobnie postąp z pozostałymi składnikami. Nabijanie rozpocznij od pieczarki, a następnie w dowolnej kolejności umieść kawałek papryki, cukinii oraz mięsa z indyka. Umieść gotowe szaszłyki w naczyniu żaroodpornym wysmarowanym oliwą i piecz w piekarniku nagrzanym na 180st. C przez ok. 25 minut.
Składniki:
- 0,5kg mięsa mielonego mieszanego,
- Jajko,
- ½ czerstwej bułki namoczonej w wodzie i odciśniętej z nadmiaru,
- Łyżeczka suszonego rozmarynu,
- Sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie: mięso umieść w misce, a następnie dodaj jajo, bułkę oraz przyprawy. Całość wymieszaj. Z mięsa uformuj małe kotleciki o wielkości włoskiego orzecha i ugotuj we wrzącym wywarze jarzynowym.
Mięso jest źródłem pełnowartościowego białka, żelaza, cynku oraz witamin z grupy B. Wymienione składniki są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka, dlatego mięso należy wprowadzić do diety niemowlęcia w 7–8 miesiącu życia. Polecane są wszystkie gatunki mięs z wyjątkiem wieprzowiny, która jest ciężkostrawna oraz zawiera duże ilości niekorzystnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych nasyconych.
Literatura:
- Sybilski A., Michalczuk M.: Zasady żywienia dzieci w drugim i trzecim roku życia. Pediatria i Medycyna Rodzinna 2010, 6, 3: 182-188
- Hojda A.: Mięso w diecie niemowlaka. http://www.przepisy-dla-dzieci.pl/Cooking/Article/e1998a7a-c7af-4f6b-9944-32f8d8e8db0a
- Szajewska H., Socha P., Horvath A. ,Rybak A., Dobrzańska A., Borszewska-Kornacka M.K., Chybicka A., Czerwionka-Szaflarska M., Gajewska D., Helwich E., Książyk J., Mojska H., Stolarczyk A., Weker H.: Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy Medyczne/Pediatria 2014, 11, 321-338
- Szwajewska H., Horvath A., Rybak A., Socha P.: Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy Medyczne/Pediatria 2016, 13, 9-24