Melisa w ciąży, dla dzieci i niemowląt

16 18 20

Z powodu dużej zawartości związków bioaktywnych zawartych w ziołach są one polecane do spożywania w postaci naparów lub jako przyprawy do potraw. Tytułowa melisa w formie naparu ze świeżych lub suszonych listków jest najczęściej spożywana w celu relaksacji oraz w przypadku problemów z zasypianiem.

W badaniach Kazimierczak i wsp.[1] wzięto pod lupę zioła dwóch gospodarstw: certyfikowanego ekologicznego oraz konwencjonalnego i wykazano, że zioła pochodzące z hodowli ekologicznej zawierają więcej suchej masy oraz związków fenolowych (ogółem przeciwutleniających) niż zioła z produkcji konwencjonalnej, które charakteryzowały się wyższą zawartością flawonoidów oraz witaminy C. Materiałem wykorzystywanym we wspomnianym badaniu były melisa, lubczyk, mięta, tymianek oraz szałwia.

Działanie melisy

Uspokajające i ułatwiające zasypianie działanie naparu z melisy jest powszechnie znanym antidotum na stres, zdenerwowanie i bezsenność. Melisa działa uspokajająco, relaksacyjnie, pomaga zmniejszyć niepokój oraz drażliwość. Wspiera także prawidłowe trawienie i pracę układu pokarmowego. Melisa ponadto charakteryzuje się wysokim potencjałem antyoksydacyjnym, co zawdzięcza zawartości witaminy C oraz flawonoidów (kampferol). Kampferol wykazuje dodatkowo działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Dzięki wymienionym związkom świeże liście melisy spożywane jako dodatek smakowy do sałatek lub wody, niszczą reaktywne formy tlenu obecne w organizmie, które przyspieszają starzenie się komórek organizmu oraz sprzyjają zmianom nowotworowym.  

Melisa w ciąży i podczas laktacji

Kobiety w ciąży i podczas laktacji często zastanawiają się, jakie zioła mogą spożywać w tym szczególnym okresie ich życia, aby nie zaszkodzić swojemu dziecku. Niska zawartość kofeiny w herbacie z melisy sprawia, że picie naparu oraz spożywanie świeżych liści melisy jest bezpieczne dla niemowlęcia oraz zdrowia kobiety. Według opinii American Pregnency, picie herbaty z melisy jest prawdopodobnie bezpieczne i ma działanie uspokajające, pomaga złagodzić drażliwość, bezsenność oraz niepokój.

Melisa dla niemowląt i dzieci

Słaby napar z melisy można podawać niemowlętom, które mają problemy z zasypianiem już po ukończeniu 4. miesiąca życia. Starsze dzieci mogą spożywać napar z melisy nawet kilka razy w ciągu dnia. Warto zwrócić uwagę na skład recepturowy drogich herbatek  wyprodukowanych ze specjalnym przeznaczeniem dla najmłodszych. Gotowe herbatki niestety bywają nieprawidłowo określane mianem herbaty. W rzeczywistości  zawierają niewielką zawartość procentową samego zioła. Obecnie nietrudno znaleźć herbatkę typu „słodkich snów” dla niemowląt z dużym dodatkiem czystego, białego i bezwartościowego cukru. Przykładowy skład „herbatki” dla niemowląt dostępnej na polskim rynku wygląda następująco: dekstroza, maltodekstryny, ekstrakt z melisy (0,7%), ekstrakty (0,8%) z: palczatki cytrynowej, kopru włoskiego, słodu z jęczmienia, rumianku, mięty pieprzowej, anyżu i tymianku, proszek jabłkowy (0,13%), kwas cytrynowy regulator kwasowości, naturalny aromat. Porcja (45 g proszku) zalana wodą dostarcza ok. 3040 kcal! Podawanie tego typu produktów uczy organizm dziecka i przyzwyczaja do spożywania słodkich napojów oraz dostarcza niepotrzebnej energii w postaci jałowego cukru, którego nadmiar w codziennej diecie zostaje zmagazynowany w postaci tkanki tłuszczowej. Lepszym rozwiązaniem dla niemowląt oraz dzieci będzie przygotowanie dla nich naparu ze świeżych liści melisy lub suszonych listków, który dostarcza 0 kcal.

Melisa ma działanie uspokajające zszargane nerwy oraz ułatwia zasypianie. Można podawać ją niemowlętom po ukończeniu 4. miesiąca życia. Kobiety w ciąży i w okresie laktacji również mogą sięgać po napary z melisy, ponieważ herbata z tego zioła zawiera śladową ilość kofeiny, której nadmiar może być szkodliwy dla płodu lub karmionego piersią niemowlęcia.

 

Literatura:

[1] Kazimierczak R., Hellmann E., Sokołowska O., Rembiałkowska E.: Zawartość związków bioaktywnych w roślinach zielarskich z uprawy ekologicznej i konwencjonalnej. Jaurnal of Research and Applications in Agricultural Engineering 2011, 56, 3: 200-205.

[2] http://americanpregnancy.org/pregnancy-health/herbal-tea/

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Melisa w ciąży, dla dzieci i niemowląt - 5.0/5. Oddano 2 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk. Prywatnie pasjonatka zdrowego stylu życia z zamiłowaniem do poznawania składu i sposobu produkcji żywności, a także jej wpływu na organizm człowieka.