Matcha – japoński przysmak do picia
Aktualizacja: 15 lipca, 2020
Zielona herbata przybyła do nas z Dalekiego Wschodu. Matcha to rodzaj zielonej herbaty, która jest zmielona i sproszkowana. Ceniona przez Japończyków za smak, u nas odnajduje coraz większą liczbę zwolenników, którzy cenią jej niezwykłe właściwości.
W Azji matcha wykorzystywana jest w tradycyjnej ceremonii parzenia herbaty. Zielona herbata już dawno udowodniła swoje prozdrowotne właściwości.
Matcha – właściwości
Przede wszystkim zielona herbata zawiera mnóstwo antyoksydantów oraz katechin, które zwalczają wolne rodniki. Jedną z najważniejszych substancji w herbacie matcha jest EGCG (galusan epigallokatechiny), który będąc odpornym na wysokie temperatury (co ważne jest w parzeniu herbaty, gdyż zalewamy ją gorącą wodą) jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Dzięki zawartości tak silnych antyoksydantów, matcha jest idealnym rozwiązaniem na zmagania z upływającym czasem. Wprowadzając odpowiednią dietę możesz cofnąć czas, więcej dowiesz się w artykule: Dieta strukturalna wg dr Bardadyna – jak zmieniła moje życie.
Nie od dziś wiadomo, że zielona herbata ma właściwości obniżające poziom cholesterolu LDL we krwi. Picie herbaty matcha chroni przed nadciśnieniem, reguluje stężenie glukozy we krwi. Poza tym oczyszcza organizm, działa przeciwzapalnie oraz usprawnia pracę układu pokarmowego, regulując metabolizm i wspomagając trawienie. Dzięki takim właściwościom może zwalczać nadwagę, przyspieszać spalanie tkanki tłuszczowej w organizmie. Regularne picie naparu może zwiększać dzienne zużycie energii, zawdzięczając to właściwościom termogennym herbaty.
Ponadto wzmacnia odporność, poprawia samopoczucie i nastrój, dzięki zawartości L-teaniny oraz dodaje witalności i energii. Świetnie nadaje się jako dodatek do maseczek kosmetycznych, pielęgnując, wygładzając i likwidując przebarwienia cery.
Matcha – sposób podania
Matcha może być stosowana jako napar herbaciany, ale także, dzięki swej sproszkowanej formie, można dodawać ją do wielu potraw, wzbogacając ich smak i walory zdrowotne. Idealnie nadaje się do zupy lub jako dodatek śniadaniowy do musli, jogurtu czy owsianki.
Parząc herbatę, najlepiej zalewać matchę wodą o temperaturze 80°C, czyli lekko przestudzoną wodą po zagotowaniu. Matchę można również podawać w napojach chłodnych, jako dodatek do wody czy mrożonej herbaty.
Zdrowa nowość na rynku spożywczym, a tak bardzo ceniona przez Japończyków, dostępna jest wielu sklepach z żywnością świata czy niektórych herbaciarniach. Warto docenić walory herbaty matcha, która staje się idealnym uzupełnieniem codziennej diety i sposobem na upływające lata.