Maltitol – właściwości słodziku i szkodliwość
Aktualizacja: 27 maja, 2024
Obecnie w sklepach wybór produktów, którymi można zastąpić cukier, jest bardzo szeroki. Związki chemiczne, które mają nadawać potrawom słodki smak, charakteryzują się dużą różnorodnością – zarówno pod względem właściwości chemicznych, jak i fizycznych czy organoleptycznych. Maltitol jest niskokalorycznym zamiennikiem cukru.
Maltitol
Maltitol należy do grupy związków chemicznych zwanej alkoholami cukrowymi – poliolami. Występuje w tej grupie obok innych tego typu związków, takich jak ksylitol, erytrytol czy sorbitol. Pozyskiwany jest z maltozy – dwucukru składającego się z dwóch reszt D-glukozy. Jako że maltitol stosowany jest jako dodatek do żywności, znajduje się on na oficjalnej liście dodatków „E”, a jego symbol to E965.
Maltitol – właściwości
Poliole należą do niskokalorycznych zamienników cukru – ich słodkość jest określana jako zbliżona do cukru, natomiast wartość energetyczna jest około 50% niższa. W przypadku maltitolu szacuje się, że wykazuje słodycz na poziomie 0,6–0,9 słodyczy cukru, dostarczając około 2 kcal / 1 g produktu.
Ponadto maltitol jest termostabilny – nie ulega rozkładowi i utracie właściwości w niskich i wysokich temperaturach, łatwo rozpuszcza się w wodzie, jest silnie higroskopijny i wykazuje wysoką lepkość. Właściwości te mogą mieć duże znaczenie w technologii i produkcji żywności.
Maltitol – szkodliwość
Wiele związków chemicznych dodawanych do żywności może mieć pewne negatywne działanie na organizm. Oczywiście dotyczy to sytuacji, w których są one spożywane w nadmiarze – wbrew zaleceniom producenta. Inaczej nie byłyby raczej dostępne w Unii Europejskiej. Na opakowaniach produktów zawierających poliole najczęściej spotkać się można z informacją o możliwym działaniu przeczyszczającym. Składniki te mogą tak wpływać na organizm, ponieważ są nieco inaczej odbierane przez nasz układ pokarmowy niż sam cukier. Mianowicie alkohole wielowodorotlenowe nie są hydrolizowane do glukozy tak jak węglowodany, przez co mogą ulegać fermentacji w przewodzie pokarmowym i przy nadmiernym spożyciu wywoływać wzdęcia i/lub biegunki. Maltitol należy do grupy produktów FODMAP, zatem takich, które wzmagać mogą objawy syndromu drażliwego jelita czy innych zaburzeń ze strony układu pokarmowego.
Zamienniki cukru z pewnością mogą w pewnych ilościach zastępować ten wysokokaloryczny dodatek do potraw. Należy jednak pamiętać, że powinny one być stosowane z umiarem. Poza niską kalorycznością mogą przynieść nieco innych korzyści – sprzyjają zdrowiu uzębienia, a także nie wpływają w tak dużym stopniu na skoki poziomu cukru we krwi po spożyciu. Ponadto mogą wspomagać wchłanianie z pożywienia wapnia.
Literatura:
Van Loveren C., Sugar alcohols: what is the evidence for caries-preventive and caries-therapeutic effects?, Caries Res. 2004 May-Jun;38(3):286-93,
Mansueto P., Seidita A., i in., Role of FODMAPs in Patients With Irritable Bowel Syndrome, Nutr Clin Pract. 2015 Oct;30(5):665-82.
Jestem bardzo zadowolona z obsługi.