Mąka jaglana – właściwości, przepisy. Jak zrobić mąkę jaglaną?
Aktualizacja: 9 kwietnia, 2024
Kasza jaglana, nazywana królową kasz, zyskuje coraz większą popularność. Jednym z zastosowań kaszy w kuchni jest mąka jaglana, stanowiąca doskonałą alternatywę i ciekawe urozmaicenie wypieków. Koniecznie sprawdź jej właściwości i skorzystaj z prostych przepisów z jej użyciem.
Mąka jaglana
Mąkę jaglana uzyskujemy w wyniku zmielenia kaszy jaglanej. Sama kasza charakteryzuje się szeregiem prozdrowotnych właściwości, a uzyskana z niej mąka stanowi doskonały zamiennik zwykłej mąki pszennej.
Mąka jaglana jest doskonałą alternatywą ze względu na jej wyjątkowo wysoką zawartość składników odżywczych, w tym imponujący poziom skrobi, witaminy B, wapnia, żelaza, potasu, cynku, magnezu i tłuszczów, które mogą znacząco poprawić stan zdrowia. Proso jest bezglutenowe, więc osoby cierpiące na celiakię mogą korzystać z mąki jaglanej jako zamiennika mąki zawierającej gluten.
Mąka jaglana – właściwości
Proso jest jednym z najlepszych zbóż, które powinno stanowić element diety, każdej osoby, która chce chronić swoje serce. Jest bogatym źródłem magnezu, który jest ważnym minerałem odpowiedzialnym za regulację ciśnienia krwi, a także zmniejsza ryzyko ataku serca lub udaru mózgu, szczególnie w przypadku miażdżycy. Mąka jaglana jest również doskonałym źródłem potasu, który dodatkowo utrzymuje niskie ciśnienie krwi. Zmniejszenie ciśnienia krwi i optymalizacja układu krążenia jest jednym z najlepszych sposobów ochrony układu sercowo-naczyniowego.
Poziom cholesterolu idzie w parze ze zdrowiem serca. Wysoka zawartość błonnika w mące jaglanej przyczynia się do obniżania poziomu cholesterolu. Błonnik eliminuje z systemu niebezpieczny, zły cholesterol (cholesterol LDL), jednocześnie promując działanie dobrego cholesterolu (cholesterol HDL).
Badania wykazały, że spożywanie pokarmów bogatych w nierozpuszczalne włókna ma zdolność zapobiegania powstawania kamieni żółciowych. The Nurses Health Study wykazało, że ludzie spożywający rozpuszczalne i nierozpuszczalne włókna błonnika wykazują o 13% mniejsze ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych. Dodatek mąki jaglanej do codziennej diety, zapobiega kamieniom żółciowym w przyszłości.
Jak zrobić mąkę jaglaną?
Do przygotowania mąki jaglanej potrzebujemy jedynie miksera. Ważnym elementem przygotowania kaszy do zmielenia jest jej dokładne przepłukanie jej pod gorącą wodą. Zabieg ten zmniejszy gorycz uzyskanej mąki. Po przepłukaniu wstaw kaszę do piekarnika na ok. 60 minut w 120 stopniach. Na koniec kaszę zmiel za pomocą miksera. Gotowy produkt przechowuj w suchym miejscu.
Mąka jaglana – przepisy
Składniki:
- Mąka jaglana – 100 g
- Jogurt naturalny 2 % – 100 g
- Jaja- 1 sztuka
- Olej rzepakowy – ½ łyżki
- Nasiona lnu – 5 g
- Banan – 1 sztuka
- Maliny (świeże lub mrożone) – garść
Przygotowanie:
Mąkę jaglaną, banana, siemię lniane oraz jako zmiksuj w blenderze na gładką masę. Placki smaż na patelni z użyciem małej ilości tłuszczu. Gotowe placki polej jogurtem, a wierzch udekoruj malinami.
Składniki:
- Mąka jaglana – 250 g
- Woda – 500 ml
- Sól morska – 1/3 łyżeczki
- Mąka kukurydziana – 100 g
- Jajka – 2 sztuki
- Olej roślinny – 2 łyżki
Przygotowanie:
Wszystkie sadniki zmiksuj na gładka masę. Całość odstaw na minimum pół godziny.
Dobrze rozgrzej patelnię z odrobiną tłuszczu. Wlej porcję ciasta i smażyć przez ok. 3 minuty aż naleśnik będzie łatwo odchodził od dna patelni. Łopatką przewrócić naleśnik na drugą stronę i smażyć przez kolejne 2–3 minuty.
Literatura:
- Adetoyeje Y. Oyeyemi, Fati Jajimaji, Adewale L. Oyeyemi, et al. Cardiovascular Responses to Millet Pounding Activity among Women in a Rural Community in Northeastern Nigeria. Ann Afr Med. 2017 Jan-Mar; 16(1): 24–29.
- Kam J. Puranik S. Yadav R, et al. Dietary Interventions for Type 2 Diabetes: How Millet Comes to Help. Front Plant Sci. 2016; 7: 1454.
- Kellen V. Lambeau, Fiber supplements and clinically proven health benefits: How to recognize and recommend an effective fiber therapy, Journal of the American Association of Nurse Practitioners 29 (2017) 216–223.
Kaszy nie trzeba płukać, jesli wasza kasza jest gorzka to trzeba zmienić producenta i tyle. Zreszta nawet jak jest lekko gorzki posmak to i tak jest dużo smaczniejsza mąka jaglana niż pszenna. Nie jest to wielki problem.