Kuchnia angielska – charakterystyka, tradycje i przepisy
Aktualizacja: 6 maja, 2024
Kuchnia angielska nie cieszy się zbyt wielką popularnością oraz uznaniem. Kojarzy się z tłustymi potrawami, często bez wyraźnego smaku i zapachu. Najczęściej na myśl nasuwa się potrawa „fish and chips”, która po prostu oznacza ziemniaki z rybą. Jednak powierzchowne traktowanie kuchni angielskiej jest przejawem pewnej ignorancji. Obecnie jej smaki zmieniają się pod wpływem kuchni orientu i szerokiej gamy przypraw, jakie stosuje.
Kuchnia angielska
Pomimo że kuchnia angielska nie obfituje w wyraziste smaki i popularne na całym świecie potrawy, to jednak znajdzie się wielu jej amatorów. Odłam kuchni angielskiej zalicza się do większego zbioru – kuchni brytyjskiej (szkocka, walijska, Irlandii Północnej). Kuchnia angielska kojarzona jest z małą ilością przypraw i dość mdłym smakiem, jednak posiada swe cechy charakterystyczne. W Anglii popularne są wszelkiego rodzaju mięsa, które pojawiają się na stołach podczas tzw. „Sunday roast”, czyli niedzielna pieczeń. Ponadto popularne są puddingi, placki, angielskie śniadanie czy pora na herbatę.
Kuchnia angielska kojarzy się z dużą ilością smażonych potraw, pieczeni, mięs, chleba (szczególnie tostowego), jajek, ziemniaków, najczęściej w postaci frytek. Co za tym idzie uznawana jest za niezdrową i obfitującą w tłuszcze. Jak wcześniej wspomnieliśmy, obecnie trendy się zmieniają. Duży wpływ ma tu kuchnia orientalna – indyjska, która staje coraz bardziej popularna i wywiera silny nacisk na zmianę dotychczasowej kuchni angielskiej.
Kuchnia angielska – tradycje
W Anglii nie przywiązuje się tak dużej wagi do spożywania posiłków, ich celebrowania, jak na przykład we Włoszech czy Hiszpanii. Tam, spożywanie posiłku jest pretekstem do wspólnych rozmów, spotkań z rodziną, przyjaciółmi, a sam moment jedzenia nie jest chwilą zaspokojenia głodu, lecz ważnym punktem dnia, który kultywowany jest do dzisiaj. W Anglii panuje przekonanie, że posiłki mają służyć zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych człowieka, a samo jedzenie na prędce, gdzieś w barach czy restauracjach, wymusza styl życia i ciągły pośpiech.
„Full English Breakfast” to jeden z najbardziej znanych posiłków kuchni angielskiej. Śniadanie często składa się z plasterków smażonego boczku, jajek, tostów, fasolki i pomidorów, czasami pojawia się także kiełbaska – parówka. Niekiedy rano na stole można zobaczyć płatki zbożowe czy owsiane, a do picia zwykle sok czy herbatę, nierzadko z mlekiem. Podawane są dość często różnego rodzaju puddingi mięsne czy kiełbaski wieprzowe. Jak widać angielskie śniadanie jest obfite, kaloryczne i ciężkie. Po tak dużym śniadaniu około godziny 11.00 jest czas na herbatę oraz niewielkie, słodkie ciasteczko czy herbatnik. Czasami w godzinach 13.00–14.00 zjada się lunch, ale nie zawsze.
Godzina 16.00–17.00 jest szczególną porą dnia tzw. Five o’clock. Wówczas pije się tradycyjną popołudniową herbatę. Tradycję celebrowania parzenia i picia herbaty zapoczątkowano w dawnych czasach, jednak obecnie upada i nie jest już tak szeroko kultywowana.
Wieczorem przychodzi pora na lekką przekąskę – podwieczorek oraz większy posiłek, którym jest kolacja. Jest to dla wielu najbardziej obfity, główny posiłek w ciągu dnia, który często składa się z dwóch dań.
Znanym daniem jest ryba z frytkami (Fish&chips), która jest bardzo popularna wśród turystów. Ponadto Anglia słynie z przepysznego ciasta „apple pie” z jabłkami, a także deseru, na który serwowany jest zapiekany chleb z masłem i rodzynkami („Bread and butter pudding”).
Kuchnia angielska – przepisy
Składniki:
- ziemniaki
- ryba (wg uznania)
- bułka tarta
- oliwa z oliwek
- olej
- zioła
- jajko
- sól
- pieprz
Przygotowanie: ziemniaki umyć i pokroić na ćwiartki, posmarować oliwą z oliwek i opruszyć przyprawami oraz ziołami. Wstawić do nagrzanego do 220°C piekarnika na blaszce i piec około 25 minut, aż będą miękkie. Filety z ryby należy doprawić solą i pieprzem, obtoczyć w roztrzepanym jajku i bułce tartej. Smażyć na oleju z dwóch stron. Podawać razem.
Składniki:
- chałka
- masło
- 2 łyżki cukru
- 80 ml śmietanki kremówki
- mleko
- 1 jajko
- rodzynki
Przygotowanie: chałkę pokroić na kromki, a foremkę i kromeczki wysmarować masłem. Ułożyć je tak, by na siebie zachodziły. Następnie jajko rozbić mikserem z mlekiem, śmietanką i cukrem. Kromki następnie zalać masą i posypać rodzynkami oraz cukrem. Piec w temperaturze 160°C przez około 30 minut.
Kuchnia angielska choć niezbyt popularna, jednak znana jest na całym świecie. Obecnie trend ciężkich i tłustych dań, zmienia się na bardziej zdrowe i lekkie. Wciąż jednak tradycyjne potrawy, jak smażone jajka na boczku na śniadanie czy popularne Fish&chips, są atrakcją dla turystów, a angielska, popołudniowa herbata, nosi znamię dawnej tradycji.
Bardzo zdrowa kuchnia. Nieporównanie bardziej zdrowa od kanapek rano czy płatków zbozówych na mleku. Dużo wartościowych tłuszczów nasyconych oraz białek rano powoduje, że długo nie czuje się głodu i nie ma potrzeby ratowania się słodkimi batonikami czy drożdżówkami w pracy. Zapominacie napisać że do tego konkretnego zestawu rano Anglicy często piją jeszcze sok ze świeżo wyciśniętych pomarańczy. Frytki i ryba również bardzo zdrowa forma podania ziemniaka, gdyż dzięki dużej ilości tłuszczu, zjemy mniej frytek a ponadto nie będziemy mieć ochoty na słodycze później. Prawdopodobnie taka forma posiłków wynikała z tego, że dawniej górnik angielski musiał się dobrze najeść przed ciężką pracą, bo następny posiłek był dopiero po powrocie do domu. Ale i dzisiaj jest to praktyczne, eliminuje potrzebę lunchu w pracy, wystarczy jak napisano herbata z ciasteczkiem. A jeśli ostatni posiłek zjemy do godziny 18 to nic złego się nie stanie, nawet jeśli będzie on obfity.
Tak nmasz racje ,,swietna,, kuchnia angielska jest naprawde ekstra. Wystarczy zobaczyc jak wygladaja Anglicy.
To nie to samo co polskie obrzydlistwo. Wystarczy zobaczyc jak wygladaja Polacy a szczegolnie Polki.
No ale jak ktos z Polski nazywa sie rene to nic dodac nic ujac.
Smacznego rene.
malo szczegolow, kilka bledow…
np do sniadania nie podaje sie parowek, tylko kielbaski wieprzowe
no i raczej nie podaje sie plasterkow boczku tylko beckon, a to nie to samo
beckon to poprostu cienkie plastry miesa, najczesciej wykrawane z golonki (golonka w calosci=beckon joint), ale zdazaja sie plasterki wykrawane ze schabu, karkowki, czy boczku, chocia te ostatnie sa najrzadsze