Kolagen – właściwości, rodzaje, źródła i zastosowanie
Aktualizacja: 3 kwietnia, 2024
Kolagen pełni funkcję naturalnego rusztowania dla naszych tkanek, utrzymując ich elastyczność. Organizm człowieka po 25. roku życia przestaje produkować włókna kolagenowe, dlatego na twarzy można już wtedy zauważyć delikatne zmarszczki. W jakich produktach znajdziemy naturalny kolagen, który pozwoli nam cieszyć się jędrną i gładką skórą, a także zdrowymi stawami przez długi czas?
Kolagen – właściwości
Kolageny należą do rodziny białek fibrylarnych, które stanowią główny składnik macierzy zewnątrzkomórkowej organizmów zwierzęcych. Stanowią składnik większości tkanek i narządów między innymi kości, chrząstek, skóry czy więzadeł. Podstawową funkcją kolagenów jest utrzymywanie sprężystej struktury tkanek i narządów oraz ich odporności na rozciąganie. Dodatkowo odgrywają rolę w gojeniu się ran oraz naprawie tkanek. Ich obecność zapewnia elastyczność i gładkość skóry.
Kolagen – rodzaje
Jak dotąd w organizmie człowieka wykryto obecność 29 odmiennych postaci kolagenu pełniących różne funkcje. Wśród nich wyróżnić można 8 głównych grup, które różnią się rolą oraz lokalizacją. Wyodrębnić należy między innymi:
- typ I stanowiący aż 90 % wszystkich białek kolagenowych naszego organizmu, znajduje się w skórze, kościach, ścięgnach, więzadłach oraz rogówce oka,
- typ II występujący w chrząstkach stawów,
- typ III budujący naczynia, ściany macicy oraz jelita,
- typ V, XI umiejscowiony w kościach, skórze oraz łożysku,
- typ XXIV i XXVII wyściełający rogówkę oka oraz chrząstki.
Kolagen – źródła
Z dietetycznego punktu widzenia kolagen jest niepełnowartościowym białkiem, ponieważ nie zawiera w swoim składzie wszystkich niezbędnych aminokwasów. Do syntezy kolagenu w naszym organizmie niezbędna jest witamina C, dlatego ważne jest, aby dbać o jej prawidłowy poziom. Najlepszy kolagen znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak: wywary z kurzych łapek (np. galaretki), nóżki wieprzowe, chrząstki drobiowe oraz skórki. Oprócz tego z kolagenu zwierzęcego wytwarzana jest żelatyna spożywcza. Ubytek kolagenu ma znaczący wpływ na wygląd skóry i paznokci, funkcjonowanie naczyń krwionośnych oraz limfatycznych, może być przyczyną poważnych zwyrodnień stawów oraz przedwczesnego starzenia się komórek organizmu.
Kolagen – zastosowanie
Kolagen wykorzystywany jest w medycynie estetycznej do wypełniania zmarszczek czy blizn. Oprócz tego znaleźć go można w składzie wielu preparatów kosmetycznych (żeli, kremów), jednak warto zaznaczyć, że kolagen zastosowany na skórę na przykład w formie kremu nie ma możliwości przedostania się do wnętrza skóry, z przyczyn prostych: jego cząsteczka jest zbyt duża, aby przemieścić się przez pory naszej skóry do jej wnętrza. Działa jednak nawilżająco, więc pośrednio wpływa na spłycanie zmarszczek na twarzy. Spożywanie białka kolagenowego w formie suplementów wydaje się mieć uzasadnione działanie, gdyż działając od środka można wpływać na odbudowę chrząstek, poprawę stanu stawów oraz uzupełniać niedobory tego składnika także w skórze.
Kolagen, zwany również białkiem młodości, odpowiedzialny jest za jędrną i elastyczną skórę oraz niwelowanie zmarszczek. Warto znać również domowe sposoby na zmarszczki, którymi możemy wspomóc działanie kolagenu. Białko to wpływa także na prawidłowe działanie naszych stawów. O jego dobry poziom powinniśmy dbać nie tylko po 25. roku życia, ale już od dziecka, ponieważ dzięki niemu możemy uchronić się od zwyrodnienia stawów oraz przedwczesnego starzenia się organizmu.
Literatura:
- K. Czubak, H. Żbikowska, Struktura, funkcje i znaczenie biomedyczne kolagenów, Katedra Biochemii Ogólnej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, ANN. ACAD. MED. SILES, 2014, 68, 4: 245-254.
- D. Żelaszczyk, A. Waszkiewicz, H. Marona, Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Pracownia Chemii Kosmetycznej Zakładu Chemii Bioorganicznej Katedry Chemii Organicznej, Wydział Farmaceutyczny, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kraków, Estetologia medyczna i kosmetologia, 2012, 2(1): 14-20.
Bardzo dobry artykuł, gratuluję ! Pani Aniu pisze Pani o kolagenie naturalnym, który możemy wydobyć podczas jedzenia, mi osobiście bardzo to się podoba bo kocham nóżki wieprzowe 🙂 chciałabym się dowiedzieć o skuteczności kolagenu w kremie. Ostatnio rynek zasypują różne kolageny naturalne firmy Inventia, Calway, Souvre Internationale, skąd wiedzieć, że to dobre kolageny? Piszą, że kolagen naturalny rybi jest najlepszy i najbardziej zbliżony do Naszego. Chciałabym (mimo wysokiej ceny) zakupić taki kolagen do mojej problematycznej skóry twarzy, czy to dobry krok?
Wiem, że spróbowanie nic nie kosztuje- oprócz kosztów zakupu, ale proszę o Pani zdanie w tym temacie