Jak dożyć 100 lat? Odkryj sekret długiego życia w pełnym zdrowiu!

16 18 20

W 2004 roku, Dan Buettner podjął współpracę z National Geographic. Wraz ze sztabem naukowców antropologów, demografów i epidemiologów, badających zagadnienie długowieczności, zidentyfikował regiony, w których ludzie żyją najdłużej na świecie.

Co to są Niebieskie Strefy?

Niebieskie Strefy (ang. Blue Zones) to pojęcie używane do identyfikacji obszarów świata, w którym ludzie żyją dłużej. Jakie to miejsca?

 • Ikaria – grecka wyspa na Morzu Egejskim jest miejscem, gdzie odnotowuje się jedną z najniższych śmiertelności ludzi w średnim wieku i najmniejszy odsetki osób cierpiących na choroby serca i demencję.
 • Barbagia – ten górski region Sardynii zasłynął jako największe skupisko stulatków płci męskiej. Szczególnie licznie zamieszkują oni prowincje Nuoro i Ogliastra.
 • Nicoya – półwysep Kostaryki z najniższą na świecie śmiertelnością ludzi w średnim wieku i drugim po Barbagii skupiskiem stulatków płci męskiej.
 • Okinawa – japońska wyspa, którą zamieszkuje najwięcej kobiet po siedemdziesiątce.
 • Loma Linda – miasto w Kalifornii, którego obywatele żyją średnio o 10 lat dłużej niż przeciętni Amerykanie.

Niebieskie Strefy – dlaczego są wyjątkowe?

Długie i szczęśliwe życie to marzenie każdego z nas. To ile potrwa, zapisane jest w naszym genomie, ale w dużej mierze zależy też od naszego stylu życia. Potwierdziły to skandynawskie badania prowadzone na grupach bliźniąt (The Danish Twin Study, The Swedish twin registry i The Finnish Twin Cohort Study).

Okazało się, że styl życia mieszkańców Niebieskich Stref wykazuje wspólne, specyficzne przymioty i nie przypomina zupełnie zachowań współczesnych konsumpcyjnych społeczeństw. Pomimo różnic kulturowych w tych regionach, mieszkańcy Niebieskich Stref posiadają wspólne cechy m.in.:

 • powszechna wysoka aktywność fizyczna, związana z codziennymi obowiązkami,
 • wolniejsze tempo życia, w związku z tym także stosunkowo niski poziom stresu,
 • dieta, która zakłada umiarkowaną ilość kalorii, pochodzących głównie ze źródeł roślinnych,
 • szczególna dbałość o więzi rodzinne i kontakty społeczne.

Sposób na długowieczność

Poniżej znajdziesz 9 zasad prosto od mieszkańców Niebieskich Stref, które mogą pomóc wydłużyć  życie, co najmniej o 10 lat.

 • Rusz się! Najbardziej wiekowi mieszkańcy naszej planety nie chadzają na siłownię i do klubów fitness. Zamiast tego hodują ogrody i dużo spacerują. Środowisko, w którym przyszło im żyć bezustannie stymuluje ich do ruchu.
 • Znajdź swoje „Ikigai”! Czy masz już swój  ,,plan de vida”  (jak mawiają w Nicozji) ? Uświadomienie sobie celu własnego istnienia i  poczucie spełnienia przelicza się na dodatkowe lata życia. Co motywuje cię do działania?  Znajdź ,,to coś” czym prędzej.
 • Ogranicz stres! Jaki radzą sobie z nim najdłużej żyjący ludzie na świecie? Mieszkańcy Okinawy każdego dnia, poświęcają chwilę na wspominaniu przodków, Adwentyści oddają się modlitwie. W Ikarii preferowana jest drzemka, a na Sardynii co dzień koniecznie trzeba urządzić sobie ,,happy hour”.
 • Stosuj zasadęHara hachi bu”, czyli konfucjańską mantrę, która nakazuje ograniczanie kalorii. W wolnym tłumaczeniu oznacza to „Odejść od stołu, kiedy twój żołądek jest pełny w 80 procentach”.  
 • Włącz do diety rośliny strączkowe.  Zajadaj się soczewicą, soją i bobem. Oprócz nich zboża i warzywa ogrodowe są podstawą większości diety stulatków.
 •  Wino. Umiarkowane i regularne picie tego alkoholu, dzięki zawartym w nim zdrowym substancjom roślinnym i przeciwutleniaczom, zmniejsza ryzyko chorób serca, niektórych nowotworów i spowalnia progresję zaburzeń neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera i choroba Parkinsona.
 •  Przynależąc do wspólnoty dodajesz sobie od 4 do nawet 14 lat życia. Regularne uczestniczenie w spotkaniach pozwala poczuć się częścią większej grupy.
 •  Relacje rodzinne są kluczowe. Otaczając się rodziną i gronem przyjaciół, dodasz sobie sporo lat życia. Ikarian charakteryzuje zwarta społeczność, co wymusza na nich częste spotkania towarzyskie, a wśród mieszkańców Okinawy obserwuje się zwyczaj budowania grupy „moai” pięciu przyjaciół, którzy utrzymują ścisłe relacje przez całe życie.
 • Z kim przystajesz, takim się stajesz! Zadbaj o odpowiednie towarzystwo.  Badania prowadzone w ramach projektu Framingham Heart Study pokazują, że nawyki zdrowotne są zaraźliwe. Osoby, które wybrały przynależność lub urodziły się się w kręgach społecznych promujących zdrowy i aktywny tryb życia, z oczywistych powodów, cieszą się  lepszą kondycją fizyczną. Ponadto, osoby, które przebywają w otoczeniu szczęśliwych również odczuwają większą satysfakcję z życia.

Literatura:

Hjelmborg J,achine I,Skytthe A i wsp.: Genetic influence on human lifespan and longevity. Hum Genet 119, str. 312–321, 2006. [on-line:http://io9.com/why-supercentenarians-hold-the-key-to-extended-life-1493906536]

Fowler JH, Christakis NA.: Dynamic spread of happiness in a large social network: longitudinal analysis over 20 years in the Framingham Heart Study.2008

Butner D: Niebieskie strefy. 9 lekcji długowieczności od ludzi żyjących najdłużej. Galaktyka, 2014.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Jak dożyć 100 lat? Odkryj sekret długiego życia w pełnym zdrowiu! - 4.5/5. Oddano 20 głosy.
Autor artykułu: