Jak dożyć 100 lat? Odkryj sekret długiego życia w pełnym zdrowiu!
W 2004 roku, Dan Buettner podjął współpracę z National Geographic. Wraz ze sztabem naukowców – antropologów, demografów i epidemiologów, badających zagadnienie długowieczności, zidentyfikował regiony, w których ludzie żyją najdłużej na świecie.
Co to są Niebieskie Strefy?
Niebieskie Strefy (ang. Blue Zones) to pojęcie używane do identyfikacji obszarów świata, w którym ludzie żyją dłużej. Jakie to miejsca?
- Ikaria – grecka wyspa na Morzu Egejskim jest miejscem, gdzie odnotowuje się jedną z najniższych śmiertelności ludzi w średnim wieku i najmniejszy odsetki osób cierpiących na choroby serca i demencję.
- Barbagia – ten górski region Sardynii zasłynął jako największe skupisko stulatków płci męskiej. Szczególnie licznie zamieszkują oni prowincje Nuoro i Ogliastra.
- Nicoya – półwysep Kostaryki z najniższą na świecie śmiertelnością ludzi w średnim wieku i drugim po Barbagii skupiskiem stulatków płci męskiej.
- Okinawa – japońska wyspa, którą zamieszkuje najwięcej kobiet po siedemdziesiątce.
- Loma Linda – miasto w Kalifornii, którego obywatele żyją średnio o 10 lat dłużej niż przeciętni Amerykanie.
Niebieskie Strefy – dlaczego są wyjątkowe?
Długie i szczęśliwe życie to marzenie każdego z nas. To ile potrwa, zapisane jest w naszym genomie, ale w dużej mierze zależy też od naszego stylu życia. Potwierdziły to skandynawskie badania prowadzone na grupach bliźniąt (The Danish Twin Study, The Swedish twin registry i The Finnish Twin Cohort Study).
Okazało się, że styl życia mieszkańców Niebieskich Stref wykazuje wspólne, specyficzne przymioty i nie przypomina zupełnie zachowań współczesnych konsumpcyjnych społeczeństw. Pomimo różnic kulturowych w tych regionach, mieszkańcy Niebieskich Stref posiadają wspólne cechy m.in.:
- powszechna wysoka aktywność fizyczna, związana z codziennymi obowiązkami,
- wolniejsze tempo życia, w związku z tym także stosunkowo niski poziom stresu,
- dieta, która zakłada umiarkowaną ilość kalorii, pochodzących głównie ze źródeł roślinnych,
- szczególna dbałość o więzi rodzinne i kontakty społeczne.
Sposób na długowieczność
Poniżej znajdziesz 9 zasad prosto od mieszkańców Niebieskich Stref, które mogą pomóc wydłużyć życie, co najmniej o 10 lat.
- Rusz się! Najbardziej wiekowi mieszkańcy naszej planety nie chadzają na siłownię i do klubów fitness. Zamiast tego hodują ogrody i dużo spacerują. Środowisko, w którym przyszło im żyć bezustannie stymuluje ich do ruchu.
- Znajdź swoje „Ikigai”! Czy masz już swój ,,plan de vida” (jak mawiają w Nicozji) ? Uświadomienie sobie celu własnego istnienia i poczucie spełnienia przelicza się na dodatkowe lata życia. Co motywuje cię do działania? Znajdź ,,to coś” czym prędzej.
- Ogranicz stres! Jaki radzą sobie z nim najdłużej żyjący ludzie na świecie? Mieszkańcy Okinawy każdego dnia, poświęcają chwilę na wspominaniu przodków, Adwentyści oddają się modlitwie. W Ikarii preferowana jest drzemka, a na Sardynii co dzień koniecznie trzeba urządzić sobie ,,happy hour”.
- Stosuj zasadę “Hara hachi bu”, czyli konfucjańską mantrę, która nakazuje ograniczanie kalorii. W wolnym tłumaczeniu oznacza to „Odejść od stołu, kiedy twój żołądek jest pełny w 80 procentach”.
- Włącz do diety rośliny strączkowe. Zajadaj się soczewicą, soją i bobem. Oprócz nich zboża i warzywa ogrodowe są podstawą większości diety stulatków.
- Wino. Umiarkowane i regularne picie tego alkoholu, dzięki zawartym w nim zdrowym substancjom roślinnym i przeciwutleniaczom, zmniejsza ryzyko chorób serca, niektórych nowotworów i spowalnia progresję zaburzeń neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera i choroba Parkinsona.
- Przynależąc do wspólnoty dodajesz sobie od 4 do nawet 14 lat życia. Regularne uczestniczenie w spotkaniach pozwala poczuć się częścią większej grupy.
- Relacje rodzinne są kluczowe. Otaczając się rodziną i gronem przyjaciół, dodasz sobie sporo lat życia. Ikarian charakteryzuje zwarta społeczność, co wymusza na nich częste spotkania towarzyskie, a wśród mieszkańców Okinawy obserwuje się zwyczaj budowania grupy „moai” – pięciu przyjaciół, którzy utrzymują ścisłe relacje przez całe życie.
- Z kim przystajesz, takim się stajesz! Zadbaj o odpowiednie towarzystwo. Badania prowadzone w ramach projektu Framingham Heart Study pokazują, że nawyki zdrowotne są zaraźliwe. Osoby, które wybrały przynależność lub urodziły się się w kręgach społecznych promujących zdrowy i aktywny tryb życia, z oczywistych powodów, cieszą się lepszą kondycją fizyczną. Ponadto, osoby, które przebywają w otoczeniu szczęśliwych również odczuwają większą satysfakcję z życia.
Literatura:
Hjelmborg J,achine I,Skytthe A i wsp.: Genetic influence on human lifespan and longevity. Hum Genet 119, str. 312–321, 2006. [on-line:http://io9.com/why-supercentenarians-hold-the-key-to-extended-life-1493906536]
Fowler JH, Christakis NA.: Dynamic spread of happiness in a large social network: longitudinal analysis over 20 years in the Framingham Heart Study.2008
Butner D: Niebieskie strefy. 9 lekcji długowieczności od ludzi żyjących najdłużej. Galaktyka, 2014.