Kawa – jak działa na jelito grube i potrzebę wypróżnienia?
Aktualizacja: 4 kwietnia, 2024
Na to pytanie próbowało odpowiedzieć kilku naukowców. W roku 1990 przeprowadzono badanie, które miało na celu zarejestrowanie ruchów w końcowym odcinku jelita grubego po spożyciu kawy. Nie może to być przypadek, że w badaniu kwestionariuszowym ponad połowa osób odnotowała zauważalny efekt wzmożonej potrzeby defekacji po spożyciu napoju.
Kawa wprawia w ruch jelito grube
We wspomnianym badaniu mierzono ciśnienie w jelicie grubym po spożyciu kawy – nieprzetworzonej oraz bezkofeinowej, a także ciepłej wody. Badani nie jedli nic 12 h przed interwencją, aby wykluczyć wpływ posiłku na układ trawienny.
U osób, które przed badaniem zdeklarowały występowanie u siebie takiej reakcji także podczas badania zaobserwowano zwiększenie aktywności motorycznej jelita grubego. Z badań wynika, że za wystąpienie potrzeby skorzystania z toalety po wypiciu kawy odpowiada inny składnik napoju niż kofeina, bowiem kawa bezkofeinowa także się do tego przyczyniała. Zaobserwowano również, że kobiety są bardziej wrażliwe na taką stymulację.
Jak to się dzieje?
Z racji tego, że efekt wzmożonej pracy jelita obserwuje się już w kilka minut po spożyciu kawy, nasuwa się wniosek, że to nie bezpośrednia stymulacja ściany prowokuje takie działanie. Przypuszcza się, że stoi za tym drażnienie receptorów żołądka i jelita cienkiego, które owocuje wzmożonym wydzieleniem niektórych hormonów, takich jak np. gastryna – wzmagająca motorykę jelita grubego.
Szacuje się, że u około 30% smakoszy kawy pojawia się efekt wzmożonego parcia na stolec. Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy – do tej pory nie wiadomo. Nawet jeżeli zauważasz u siebie podobną tendencję, możliwe, że przy regularnym spożyciu napoju zaniknie ona w najbliższym czasie. Organizm na wysokie dawki pewnych substancji się uodparnia – podobnie jest z kawą. Prawdopodobieństwo wystąpienia konieczności porannej wizyty w toalecie wzrasta drastycznie, jeśli napój zaserwujemy do śniadania. Obecność pokarmu także wprawia w ruch nasz układ trawienny. Warto przygotować się na taki scenariusz, aby nie dać się zaskoczyć. Poznaj także 6 zalet odstawienia kawy!
Literatura:
S.R. Brown, P.A. Cann, N. W. Read; Effect of coffee on distal colon function; Gut, 1990, 31, 450-453
Ja pije kawę A później pije miętę i jem jogort i pomoga
A ja mam w druga strone po kawie… stop przez dwa dni… nie moge pic kawy bo mnie brzuch boli potem. Latte jeszcze jakos ale to musze pic duzo wody zaraz po bo znowu bedzie stop. Ciekawe dlaczego tak mam…?
nie powinno się pic kawy z mlekiem.samego mleka tez nie. powinno się pic pierwsza kawe po sniadaniu
Na mnie działa szybciej taka z mlekiem, niż czarna. Oba warianty piję z miodem. Faktem jest, że bez kawy nie chodzę do toalety. Ludzie z zaparciami mówią, że to dobrze bo przynajmniej codziennie, regularnie się załatwiam, ale ja po paru latach stwierdzam, że to bardzo niezdrowe. Bo to prawie taka codzienna biegunka, na pewno szkodzi to na żołądek z którym i tak mam często problemy. Tylko jak się oduczyć picia kawy? Póki co ograniczyłam do 1 dziennie…
Czyli sprzeczne z naturą:
zamiast wypróżniać się wtedy kiedy układ pokarmowy będzie gotowy i mózg da ku temu sygnał..to pije się kawę jako środek przeczyszczający w tym aspekcie i po latach picia kawowego rozkosznego płynu mamy różnorakie choroby na własne życzenie..he, he..Amen.
Jeden czy dwa kubki kawy w ciagu dnia nie przyczynia sie do „wielu chorob”. Nie popadajmy z jednej skrajnosci w druga. Ja zawsze pije kawe rano, bez kawy nie wychodze z domu i nic mi sie zlego nie dzieje. Alkohol i cukry tez szkodza jesli ktos je spozywa na okraglo.
Ja czasami nie zdążę się napić bo sam zapach przy parzeniu goni mnie do toalety ?
Ja tez he he
Kofeina drażni kosmki jelit nie potrzeba na to badań naukowych
Kawa nie drażni jelit, po takim czasie nawet tam nie dociera. Głównie chodzi o to, że kawa pobudza wytwarzanie się hormonu zwanego gastryną i to on pobudza cały układ pokarmowy do wzmożonego działania, a szczególnie jego zakończenie 🙂 Pozdrawiam
Acha, no i piję tylko rozpuszczalną 🙂
Piję codziennie słodką i z mlekiem, a do kibelka biegnę max po 10 minutach, więc nie jest prawdą, że cukier i mleko zaburza działanie przeczyszczające.
To że po kawie z mlekiem też się biega do kibelka nie znaczy że mleko i cukier nie zaburza, bo zaburza ,czyli spowalnia efekt,czyli przykładowo po kawie czarnej bez cukru możesz biec nie po 10 minutach a po 3 min.Sprawdź i dla siebie zostaw wynik testu,nie odpisuj.Pozdrawiam 🙂
Pielęgniarka kiedyś mi powiedziała, że osoby, które cierpią na zaparcia mogą wykorzystać zdrowotne właściwości kawy. Warunek jest jednak jeden, aby wypić kawę na czczo i to też nie byle jaką. Nie powinniśmy dodawać ani cukru, ani mleka, bo to zaburza działanie przeczyszczające. Należy także pamiętać, że musi to być kawa parzona, a nie rozpuszczalna. Po wypiciu takiego naparu przez minimum godzinę nie powinniśmy przyjmować pokarmu stałego.
Działanie przeczyszczające mogą oczywiście potwierdzić osoby, które dzień rozpoczynają od małej czarnej. i chyba warto, aby podzieliły się spostrzeżeniami na ten temat 😀
Ja się podziele 🙂
Fuuuu… 🙂