Kasztany jadalne – właściwości, wartości odżywcze i przepisy
Aktualizacja: 4 kwietnia, 2024
Kasztany nie wszystkim kojarzą się jako opcja dania czy przekąski. Dla większości osób są to piękne drzewa spotykane w parkach czy przy ulicach, kwitnące na wiosnę oraz dające jesienią charakterystyczne, brązowe owoce, w kolczastej skorupce. Kasztany jadalne są owocami pochodzącymi od całkiem innego drzewa.
Kasztany jadalne – właściwości
Kasztany są jadalnymi nasionami charakterystycznej odmiany kasztanowca. Swym wyglądem nieco przypominają orzechy. Smakowo natomiast są słodkawe i lekkostrawne. Świeże nadają się do bezpośredniego spożycia, natomiast zasuszone wymagają kulinarnego przygotowania.
Spożywając kasztany wzmacniamy naszą odporność i zapobiegamy infekcjom. Kasztany silnie działają na układ krwionośny i rozszerzają naczynia transportujące krew. Dzięki temu, że zawierają escynę, mają działanie uszczelniające naczynia krwionośne, co przekłada się z kolei na zmniejszanie obrzęków czy dolegliwości związanych z żylakami. Ponadto spożywanie kasztanów pomaga regulować poziom cholesterolu we krwi. Z racji tego, że zawierają też nienasycone kwasy tłuszczowe przyczyniają się do redukcji poziomu frakcji LDL cholesterolu. Niosą w sobie dużo kwasu foliowego, dlatego są zalecane osobom, które mają jego deficyt. Zawierają duże ilości potasu, dlatego polecane są osobom uprawiającym czynnie sport.
Kasztany jadalne – wartości odżywcze
Warto wzbogacić bądź urozmaicić swoją dietę w jadalne kasztany, ponieważ są cennym źródłem wielu składników odżywczych. Kasztany to przede wszystkim:
- źródło energii – ponieważ zawierają dużo skrobi;
- źródło błonnika – hamuje on w pewnym stopniu apetyt i nasyca na dłużej. Również ma wspaniałe właściwości regulujące pracę przewodu pokarmowego oraz pozwala oczyścić organizm z toksyn;
- źródło witaminy – głównie to B, E oraz K. Natomiast zawartość witaminy C nie jest w cale mniejsza niż w cytrynie;
- źródło cennych składników odżywczych jak białka, tłuszcze, a także minerałów: potasu, magnezu i wapnia;
- źródło lecytyny, która wpływa na koncentrację, poprawę myślenia, ułatwia zapamiętywanie;
- nie zawierają glutenu – mogą więc występować w diecie osób z chorobami glutenozależynymi.
Kasztany jadalne – jak jeść?
Przede wszystkim należy kierować się kilkoma prostymi zasadami przy zakupie kasztanów, które później wykorzystamy do posiłku. Po pierwsze należy zwrócić uwagę na to, aby łupina kasztana była nieuszkodzona, ładna oraz błyszcząca bez małych, okrągłych otworów co może świadczyć o obecności robaka. Zapach powinien być pozbawiony wyczuwalnej pleśni. Nie powinno się kupować także zbyt lekkich kasztanów, gdy nasiono porusza się w swojej łupinie podczas delikatnego potrząsania. Będzie ono wtedy mało soczyste, a przez to mało apetyczne.
W sezonie jesiennym warto wypróbować tę jakże ciekawą opcję na posiłek. Najpopularniejsze sposoby na przygotowanie kasztanów w domowej kuchni to gotowanie w wodzie, prażenie oraz pieczenie w piekarniku. Gotowanie nie trwa dłużej niż 20 minut, do momentu pęknięcia łupiny. Prażenie odbywa się na patelni (lub ewentualnie innej silnie rozgrzanej powierzchni) pod przykryciem przez około 10 minut. Natomiast pieczenie odbywa się w piekarniku lub piecu piekarskim w temperaturze około 200 stopni Celsjusza, do momentu pęknięcia skorupki.
Kasztany jadalne – przepisy
Przepisy nie należą do najbardziej skomplikowanych, a ilość składników potrzebnych do przygotowania dania z kasztanów nie jest również przerażająca. Szybko i w łatwy sposób można wyczarować coś specjalnego dla siebie lub rodziny.
Składniki: kasztany jadalne
Sposób przygotowania:
- Kasztany najpierw należy umyć, osuszyć i naciąć wypukłą stronę na krzyż.
- Następnie przełożyć do garnka, zalać wodą i pozostawić na co najmniej 30 minut. Kasztany powinny pozostać na dnie garnka (pływające na powierzchni wody odrzucamy).
- Delikatnie osuszyć je, przełożyć na blachę wypukłą stroną do góry.
- Piekarnik rozgrzać do temperatury 200°C, na dno piekarnika wstawić naczynie żaroodporne z wodą. Kasztany piec ok. 25 minut, aż łupinka przy nacięciach się otworzy.
- Obierać lekko ostudzone. Należy ściągnąć łupinkę łącznie ze znajdującą się pod nią skórką.
UWAGA: do jedzenia nadają się tylko żółte kasztany. Ciemne są zepsute i należy je wyrzucić.
- Podawać od razu na ciepło.
Smacznego!
Kasztany jadalne choć mało popularne okazują się ciekawą alternatywą tradycyjnych przekąsek. Spożywanie ich dodatkowo przyczynia się do dostarczania cennych składników odżywczych organizmowi.
Kasztany są super. Polecam szczególnie osobom lubiącym orzechy …smacznego
Czy kto próbował kasztanów jadalnych? Są bardziej słodkie, słone, czy gorzkie?
ja jadłam , są bardzo słodkie i mączyste (mają dużo skrobi ), rozpływają się w ustach .Dla mnie nawet za słodkie ,ale uważam ,że kasztan jadalny to świetna alternatywa dla tych co lubią słodycze ,a nie chcą (lub nie moga )ich jeść .