Pasty do chleba. Top 10 przepisów
Aktualizacja: 11 kwietnia, 2024
Kiedyś na kanapkach królowały szynki, balerony i żółte sery. Dziś coraz częściej sięgamy po smaczne i zdrowe pasty do pieczywa, które są świetnym sposobem urozmaicenia codziennego menu i wprowadzenia do jadłospisu składników bogatych w witaminy oraz mikro- i makroelementy. Jeszcze do niedawna humus był na naszych stołach rzadkością, teraz jest codziennością. Ale ta pasta na bazie ciecierzycy to nie jedyna propozycja dodatku do chleba.
Jedną z bardziej popularnych past na kanapki jest ta na bazie jajek. By ją przygotować, wystarczy ugotować na twardo 4 jajka, a następnie ostudzić je, obrać i pokroić w kostkę. Następnie dodajemy drobno posiekany szczypiorek lub natkę pietruszki, doprawiamy do smaku solą i pieprzem i dodajemy 2 łyżki majonezu. Całość mieszamy. Jeszcze prostsza do przygotowania jest pasta rybna. Wystarczy połączyć 1 wędzoną makrelę z 1 kostką sera twarogowego. Całość należy dobrze wymieszać aż do uzyskania jednolitej masy.
Te dwa typy past są nam dobrze znane, ale na tym repertuar się nie kończy. Oto kilka innych propozycji.
Pasta z awokado
Zdrowym dodatkiem do kanapek będzie pasta na bazie awokado – smacznego owocu, który, dzięki zawartości kwasu oleinowego, obniża poziom cholesterolu i reguluje ciśnienie krwi. W tym celu gotujemy na twardo 2 jajka, które kroimy w kostkę. Dodajemy 1 obrane i pokrojone awokado. Do smaku dodajemy odrobinę soku z cytryny, łyżeczkę oliwy z oliwek, ząbek czosnku, sól oraz pieprz. Całość miksujemy do uzyskania jednolitej masy.
Pasta z tuńczyka i awokado
Smak klasycznej pasty z awokado można złamać dodatkiem tuńczyka. Tak jak poprzednio gotujemy na twardo 2 jajka. Do miski wkładamy 1 awokado, żółtka i puszkę tuńczyka w sosie własnym – wszystko miksujemy. Białka kroimy w drobną kostkę i dodajemy do wcześniej zblendowanej masy. Dokładamy posiekany szczypiorek oraz trochę majonezu i musztardy. Doprawiamy solą i pieprzem.
Pasta brokułowa
Pożywna pasta na bazie brokułów jest równie prosta w przygotowaniu. Wystarczy ugotować 1 główkę brokuła. Ostudzone warzywo doprawiany solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Dodajemy oliwę z oliwek i opcjonalnie 1–2 łyżki ziaren słonecznika lub wiórków kokosowych. Całość miksujemy.
Pasta z soczewicy
Zwolennicy roślin strączkowych z pewnością polubią pastę z soczewicy. Do jej przygotowania potrzebujemy 130 g suchej soczewicy, którą gotujemy do miękkości. W międzyczasie miksujemy pół szklanki pestek dyni z kilkoma suszonymi pomidorami. Dodajemy do nich 4–5 łyżek oliwy z oliwek i wcześniej ugotowaną soczewicę. Całość przyprawiamy do smaku solą, pieprzem i ziołami. Wszystko blendujemy do uzyskania jednolitej masy.
Pasta ze słonecznika
Słonecznik bywa częstym dodatkiem past do smarowania. Świetnie komponuje się z tymi na bazie roślin strączkowych czy innych warzyw. Sam też może być podstawą pasty. By ją przygotować, wystarczy ½ szklanki słonecznika gotować przez kilka minut. W osobnym garnku gotujemy kilka łyżek ryżu. Oba produkty łączymy, dodajemy przecier pomidorowy z puszki i wszystko miksujemy. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Pasta z bobu
Bób to popularne u nas warzywo sezonowe, które chętnie przygotowujemy jako danie obiadowe. Jego pojawienie się na straganach to zapowiedź nadchodzącego lata. Bób – tak jak inne rośliny strączkowe – ma wiele właściwości odżywczych. Warto od czasu do czasu zrobić z niego pastę na kanapki. Wystarczy ugotować 1 kg bobu i obrać go ze skórek. Cebulkę i 3–4 ząbki czosnku drobno kroimy i podsmażamy na oliwie. Do przestygniętego bobu dodajemy 2 łyżki sosu sojowego i 150 g jogurtu naturalnego oraz podsmażoną cebulkę z czosnkiem. Wszystko blendujemy na gładką masę. Opcjonalnie posypujemy natką pietruszki.
Pasta z fasoli
Fasola również sprawdzi się jako składnik pasty do chleba. Namoczoną wcześniej szklankę fasoli gotujemy do miękkości. W międzyczasie podsmażamy na patelni ½ szklanki ziaren łuskanego słonecznika. Ugotowaną fasolę łączymy ze słonecznikiem i miksujemy na gładką masę. Dodajemy odrobinę posiekanej natki pietruszki. Opcjonalnie możemy wkroić do pasty kiszonego ogórka.
Pasta paprykowa z suszonymi pomidorami
Nieco bardziej kaloryczną propozycją pasty jest ta na bazie papryki, suszonych pomidorów i cebuli. W tym celu bierzemy 1 dużą, czerwoną paprykę, usuwamy z niej gniazda i kroimy w plastry. Do tego dodajemy 2 pokrojone w plastry średnie cebule oraz 2–3 ząbki posiekanego czosnku. Wszystko podsmażamy na patelni, aż papryka zmięknie. Następnie bierzemy warzywa z patelni, dodajemy kilka suszonych pomidorów oraz przyprawy do smaku (sól, pieprz, oregano, bazylię, słodką paprykę) i miksujemy. Na koniec dodajemy oliwę z oliwek i mieszamy.
Pasta twarogowa z truskawkami
Miłośnicy śniadań na słodko mogą pokusić się o przygotowanie pasty na bazie twarożku i truskawek. Wystarczy kostka białego sera, 2 łyżki jogurtu naturalnego i 100 g truskawek, które kroimy w plastry. Wszystkie składniki mieszamy. Tak przygotowany twarożek możemy dosłodzić łyżeczką miodu. Zamiast truskawek możemy dodać inne owoce – dobrze sprawdzą się mango, brzoskwinie z puszki czy jagody.
Pasta twarogowa z soczewicą
Klasyczne połączenie twarożku z owocami lub rybą można od czasu do czasu zamienić na inny zestaw. Soczewica również nadaje się do tego duetu. Szklankę ugotowanej soczewicy miksujemy z połową opakowania twarogu i uduszoną na oliwie cebulką. Całość doprawimy solą i pieprzem do smaku.
Pomysłów na urozmaicenie porannego śniadania jest mnóstwo. Klasyczne dodatki do kanapki, jak masło i ser, warto choć od czasu do czasu zamienić na pasty. Ich przygotowanie wcale nie jest takie czasochłonne…
Literatura:
- Goretti M., Przepisy Siostry Marii, Wydawnictwo Martel, Kalisz,
- Karmelowy.pl,
- Agamasmaka.pl,
- Dziecisawazne.pl.
To jest to! Dziękuję za przypomnienie tej zamiany w meni. Już dziś rano miałem państw z makreli, twarożku i itd. Wspaniały chleb razowy od Grzybków. Śniadanko mniam mniam. Dziękuję.