Kasza jaglana – wartości odżywcze, wady, zastosowanie i przepisy
Aktualizacja: 22 maja, 2024
Popularna ostatnimi czasy „jaglanka” nie bez powodu zaczęła cieszyć się ogromnym powodzeniem wśród osób dbających o swoje zdrowie, chcących nie tylko jeść, ale i wartościowo się odżywiać.
Kasza jaglana
Kasza jaglana produkowana jest z łuskanych nasion prosa, które na nasz kontynent przybyły z Chin już w epoce neolitu. W Europie zyskała na popularności mniej więcej w latach 70-dziesiątych ubiegłego wieku, natomiast na polskim stole gości od niedawna. Mimo, że tak późno została doceniona przez Polaków, coraz częściej sięgamy po nią, gdyż pełna jest składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na nasz organizm.
Kasza jaglana – wartości odżywcze
Poczynając od faktu, że zawiera zdrowe węglowodany (ok 69 g/100 g) dodające energii to jeszcze jest świetnym źródłem łatwo przyswajalnego białka roślinnego (ok 10 g/100 g) oraz tłuszczów nienasyconych (ok. 3 g). Znajdziemy w niej również cenny dla prawidłowej perystaltyki jelit błonnik w ilości ok 3g/100g oraz liczne witaminy m. in. z grupy B (B1, B2 i B6 i kwas foliowy) korzystnie wpływające na układ nerwowy. Nie brakuje jej licznych makroelementów, których grupę szczególnie reprezentuje priorytetowe dla anemików żelazo oraz zapobiegające również prostacie i oczyszczające skórę. Spora zawartość krzemu z pewnością ucieszy kobiety o kruchych paznokciach i włosach oraz problemach skórnych. Studenci, jak i osoby ciężko pracujące umysłowo, również powinni sięgać po „jaglankę” ze względu na zawartość lecytyny i witaminy E poprawiających koncentrację oraz pamięć.
Kasza jaglana jest łatwostrawna, dlatego zalecana jest osobom z chorobami wrzodowymi czy problemami z wątrobą. Ze względu na fakt, iż nie zawiera glutenu (nie uczula), może być spożywana przez osoby chorujące na celiakię, jak i stosujące dietę bezglutenową. Ważną cechą tego rodzaju kaszy jest jej zasadotwórczość. Polska dieta pełna jest produktów o odczynie kwaśnym (np. mięsa, nabiał), dlatego obecność kaszy w diecie pomoże w wyrównaniu zachwianego bilansu kwasowo-zasadowego w organizmie, co poprawi nastrój i samopoczucie. Kasza jaglana według medycyny chińskiej należy do grupy produktów rozgrzewających, dlatego powinny ją spożywać szczupłe dziewczyny, które często marzną oraz małe dzieci.
Kasza jaglana – wady
Minusem zdecydowanie kaszy jaglanej jest dosyć wysoki (w porównaniu z innymi kaszami) indeks glikemiczny (IG), który określa procentowo wzrost glukozy we krwi po spożyciu produktu węglowodanowego w stosunku do spożycia tej samej ilość czystej glukozy. Dla kaszy jaglanej IG wynosi 70 natomiast wartość IG dla glukozy wynosi 100. Jak widać różnica nie jest duża. Z tego względu kaszę powinny wykreślić z codziennego jadłospisu, osoby chore na cukrzycę oraz diabetycy.
Kasza jaglana – zastosowanie
Kasza jaglana jest niezwykle uniwersalnym produktem. Świetnie sprawdzi się zarówno w daniu na słodko, jak i na słono. Gotując większą ilość kaszy śmiało możemy wykorzystać ją do przygotowania obiadu oraz deseru, co oszczędza czas i pracę. Fantastycznie komponuje się z warzywami oraz przyprawami w formie dania wegańskiego. Tworzy również zgrany zespół z mięsem np. drobiem zastępując popularny ryż czy ziemniaki. Fanów słodkich wypieków oraz smacznych przekąsek w postaci np. placuszków z pewnością ucieszy fakt, że po zmieleniu w młynku otrzymamy z kaszy pełnowartościową mąkę. Śmiało możemy użyć jej do wykonania smacznego ciasta z owocami czy racuszków. W diecie bezglutenowej czy wegańskiej często stanowi dobry zastępnik klasycznej białej mąki, ze względu na brak uczulającego glutenu.
Kasza jaglana – przepisy
Propozycją na śniadanie może być kasza jaglana na słodko z bakaliami oraz rozgrzewającym cynamonem i kardamonem. Więcej przepisów znajdziesz tutaj.
Składniki:
- 60 g kaszy jaglanej
- ok. 1/2 szk. mleka oraz 3/4 szk. wody
- łyżki rodzynek (20 g)
- po łyżce ziaren słonecznika i dyni (po 10 g)
- łyżka kakao
- połowa łyżeczki masła (2,5 g)
- cynamon, kardamon, gałka muszkatołowa, szczypta soli
- opcjonalnie miód
Przygotowanie:
Kaszę jaglaną płuczemy w wodzie (ewentualnie podprażamy na suchej patelni), aby pozbyć się goryczki, a następnie gotujemy w wodzie i mleku. Od razu dosypujemy przyprawy oraz dorzucamy odrobinę masła. Gotujemy całość pod przykryciem ok. 15 min. Dodajemy następnie rodzynki oraz inne bakalie (wg uznania). Na patelni podprażamy nasiona dyni oraz słonecznika, które umieszczamy również w garnku z resztą składników. Wszystko dokładnie mieszamy i przekładamy do miseczki. Opcjonalnie całość polewamy miodem. Ja dodatkowo dodaję owoce, które akurat mam w domu.
Zawartość odżywcza porcji (bez miodu i owoców): 478 kcal
Węglowodany: 66 g
Białko: 16 g
Tłuszcze: 17 g
Cenne składniki zawarte w kaszy jaglanej powinny zachęcić do wprowadzenia jej do swojego menu. Ta drobna, słoneczna kasza jest niezwykle bogatym źródłem witamin z grupy B wzmacniających nasz układ nerwowy. Zawiera również w dobrych proporcjach podstawowe składniki odżywcze w postaci węglowodanów i białka. Mnie (osoby o dosyć kruchych włosach) szczególnie cieszy i zachęca informacja o zawartości krzemu oraz cynku. Łatwość w przygotowaniu jest kolejną ogromną zaletą, którą dopełnia użyteczność w przygotowaniu rozmaitych potraw. Uniwersalność wpisująca się na wysoką pozycję na liście zalet sprawia, że każdy znajdzie swój indywidualny sposób na wykorzystanie tej kaszy podczas przygotowywania posiłków.