Karob – właściwości, wartości odżywcze, kalorie i zastosowanie
Aktualizacja: 28 marca, 2024
Posiada wiele wartości i składników odżywczych. Chętnie korzystamy z jego słodkiego smaku, który staje się ciekawym urozmaiceniem zwykłych, czekoladowych deserów i nie tylko.
Najczęściej karob można znaleźć w postaci zmielonego proszku, który niesłychanie łudząco przypomina kakao. Bogaty jest w naturalny cukier, wapń i inne minerały oraz witaminy. Dodatkowo stanowi środek dietetyczny o właściwościach leczniczych.
Karob
Karob, szarańczyn strąkowy, ceratonia (Ceratonia siliqua L.) to inaczej chlebek świętojański, należy do rodziny roślin bobowatych. Występuje w rejonie basenu morza śródziemnego. Karob w najbardziej popularnej formie powstaje ze zmielenia nasion strączków, które rosną na drzewie karbowym. Uzyskiwany w ten sposób proszek smakiem i wyglądem bardzo przypomina kakao. Karob jest jednak nieco słodszy, dlatego stosując mączkę chleba świętojańskiego, używamy jej zwykle mniej. Idealnie zastępuje kakao w wielu deserach i napojach. Nie zawiera alergenów oraz posiada niską zawartość tłuszczu, co czyni ją zdrowym zamiennikiem kakao i często stosowanym dodatkiem do wypieków czy deserów.
Karob – właściwości
Właściwości mączki chleba świętojańskiego są szeroko wykorzystywane. Karob stanowi słodki substytut kakao, jednak zawiera od niego mniej tłuszczu, posiada bogaty skład odżywczy oraz nie zawiera alkaloidów, jak kofeina czy teobromina. Karob świetnie sprawdza się w problemach żołądkowych. Dzięki właściwościom zagęszczającym, pomaga w leczeniu biegunki oraz korzystnie wpływa na nadkwasotę żołądka. Zawartość fosforu i wapnia sprawia, że karob wspomaga leczenie osteoporozy. Zawartość kwasu galusowego wzbogaca go we właściwości przeciwbólowe i przeciwdrobnoustrojowe. Nierzadko też wykorzystywany jest w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, głównie kaszlu. Sprawdza się również w leczeniu niedokrwistości. Udowodniono także właściwości obniżające poziom złego cholesterolu we krwi.
Karob – wartości odżywcze i kalorie
Mączka chleba świętojańskiego zawiera nawet do 70% węglowodanów (cukrów, skrobi oraz hemiceluloz), do 6% białka, do 4% tłuszczu oraz 15% wody. Bogata jest w naturalnie występujące witaminy i sole mineralne. Stanowi bogate źródło witamin z grupy B: B1, B2 oraz B3, a także zawiera witaminę A, E oraz D. Ponadto znajdujemy w tej roślinie cenne pierwiastki, jak magnez, żelazo, wapń i fosfor. Karob posiada również kwasy organiczne: masłowy i izomasłowy, które dość rzadko występują w produktach pochodzenia roślinnego. Zawiera także duże ilości pektyn, śluzów oraz garbników, które mają właściwości zagęszczające i korzystnie wpływają na układ pokarmowy.
Karob – zastosowanie
Jak już wcześniej wspominaliśmy, karob najczęściej stosowany jest w kuchni. Stanowi alternatywę dla kakao, szczególnie dla osób dbające o linię. Dla mieszkańców regionu śródziemnomorskiego, karob stanowi główne źródło cukru. Z owoców drzewa karbowego uzyskuje się sok o nazwie kaftan, który stosowany jest jako konserwant do konserw owocowych, a także stanowi dodatek do wyrobów alkoholowych. Stosowany jest w przemyśle spożywczym jako naturalny zagęstnik.
Jego właściwości lecznicze powodują, że znajduje swoje zastosowanie również w przypadku stanów zapalnych, bólowych, kaszlu czy niedokrwistości. Dzięki zawartości składników upiększających ekstrakt z tej rośliny dodawany jest również do kosmetyków. Można odnaleźć go także w papierosach i niektórych sokach.
Drzewo karobowe, dzięki swym właściwościom, które zawdzięcza tak bogatemu składowi substancji odżywczych, jest szeroko wykorzystywane od medycyny przez przemysł kosmetyczny, po spożywczy. Popularny jasno brązowy proszek, przypominający kakao, jest coraz bardziej lubianym dodatkiem, a nawet zamiennikiem zwykłego kakao. Posiada stosunkowo niską zawartość tłuszczu i kalorii. To wszystko sprawia, że zwolennicy naturalnych środków, często sięgają po karob i korzystają z jego wielu cennych właściwości.
Proszę o zweryfikowanie informacji w artykule. Z nasion otrzymuje się tzw. mączkę karobową, która ma postać żółtawego lub białego proszku – i to jest ten zagęstnik (E410). Natomiast brązowy proszek – przypominający kakao powstaje w wyniku zmielenia STRĄKÓW (owocni). I rzeczywiście jest pyszny:)))
Witam. Czy karob nie traci swoich wartości odżywczych w wysokiej temperaturze???
wszystko traci
zjadłem tego karoba i od razu zrobiłem boba więc pomaga na trawienie i pierdzenie
Ha.ha. ha. Ale śmieszne.
wlasciwie to jeszcze nie mam co opiniowac wpadlam tu przed chwila ….interesuje mnie korab …!! ponoc mozna piec torty , milo by bylo widziec opisy i zdjecia…pozdrawiam…
Karob jako syrop spotkałam z 10 lat temu. Miał na etykiecie wypisane wszelkie wartości i przeznaczenia. Produkowany w Turcji. Sprzedawczyni polecała
jako lekarstwo na dwunastnicę i refluks: Na noc dodawała łyżkę tego do surowego jogurtu i się wyleczyła. Teraz kupiłam w małym słoiczku w pewnym supersamie osiedlowym w Oliwie na Żabiance. Kedyś w restauracji jadłam pieczoną kaczkę polaną melasą Karobu. Bardzo smaczny.
..maly chochlik…interesuje mnie Karob….Carruba…;)