Kamienie żółciowe – domowe sposoby
Kamienie żółciowe to złogi powstające w pęcherzyku żółciowym. Problem ten spotykany jest zdecydowanie częściej u osób starszych oraz statystycznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jak powstają kamienie żółciowe i w jaki sposób naturalnie je wyeliminować z naszego przewodu pokarmowego?
Kamienie żółciowe – jak powstają
Do strawienia tłuszczów przyjmowanych z pokarmami niezbędne jest wydzielenie przez wątrobę żółci, bez której niemożliwe jest strawienie cząstek tłuszczu. Pęcherzyk żółciowy ma za zadanie tę żółć przechowywać i magazynować, aby w każdej chwili była ona „pod ręką” w momencie gdy zjemy coś tłustego. Kiedy pokarm dostaje się do żołądka żółć zostaje do niego uwolniona i zaczyna trawić tłuszcze. Pęcherzyk zostaje wówczas opróżniony i powoli zaczyna się z powrotem napełniać żółcią napływającą z wątroby. Co się jednak dzieje, kiedy nasza dieta jest zbyt chuda? Pęcherzyk przez długi czas pozostaje nieopróżniany, a żółć, która się w nim znajduje ulega zagęszczeniu. Jej stężenie jest bardzo wysokie i w tym momencie wystarczy bakteria lub nawet niewielki stan zapalny, aby zaczęła się ona krystalizować, a dokładnie tworzyć kamienie żółciowe. Proces powstawania kamieni może trwać nawet do kilku lat. Jeśli spożywamy od długiego czasu posiłki praktycznie bez dodatku tłuszczu to jest duża szansa, że w naszym pęcherzyku żółciowym zalegają kamienie żółciowe.
Kamienie żółciowe – jak je wyeliminować
Co zrobić, kiedy wiemy, że nasz pęcherzyk żółciowy wypełniony jest kamieniami? Należy dokładnie odwrócić cały proces ich powstawania. Kiedy z bardzo stężonej żółci wykrystalizowały się kamienie, należy otoczyć je żółcią o niższym stężeniu tak, aby mogły się w niej rozpuścić. W tym celu należy w każdym posiłku uwzględniać jakiś produkt zawierający tłuszcz. Może to być sałatka polana olejem, ser biały czy żółty, masło, tłusta wędlina, żółtko lub całe jajo, orzechy oraz nasiona. Kiedy do żołądka trafia tłusty pokarm, pęcherzyk regularnie opróżnia się z zalegającej żółci. Następnie pół godziny po posiłku warto wypić herbatkę żółciopędną (mięta, dziurawiec). Zioła te zmuszą wątrobę do wyprodukowania żółci o niskim stężeniu, która trafi do pęcherzyka i powoli zacznie rozpuszczać zalegające tam kryształki. Schemat ten należy powtarzać przy każdym spożywanym posiłku, a proces rozpuszczania kamieni trwa w zależności od osobniczych cech od miesiąca do nawet pół roku.
Proces powstawania kamieni żółciowych jest długotrwały, trwa kilka czasem kilkanaście lat. Żeby nie dopuścić do powstania kryształków z soli żółciowych należy spożywać tłuszcze w każdym posiłku. Nie muszą to być duże ilości, ale ważne, żeby jadłospis nie był całkowicie pozbawiony tego składnika odżywczego.
Literatura:
Jerzy Zięba, Ukryte Terapie, Seminarium cz.9, https://www.youtube.com/watch?v=Lu78bUjCFik (dostęp w dniu 13.10.15).
Ja miałam piasek w woreczku.Tuż przed operacją woreczek pękł i piasek się wysypał do jamy brzusznej.Wytworzyła się ropa,którą przez 3 dni po operacji „wyciskano”ze mnie.Zabieg był bolesny.Rana po operacji nie jest zaszyta.Mialam wkładane tzw.sreberko co trzy dni a obecnie zalewana jest Avilinem.Balsam.14 lipcaa miną 2 m-ce od operacji i jest już mała szparka a zaraz po operacji miała ok.5 cm szerokości i 10 cm.długości.Kiedy będę mogła przejść do normalnego odżywiania.