Jogurt grecki – skład, właściwości, przepisy
Aktualizacja: 15 kwietnia, 2024
Jogurt typu greckiego zdobywa coraz większą popularność, a na rynku jest coraz większy wybór jego odmian. Czym się różni on od zwykłego jogurtu naturalnego? Czy ma jakieś właściwości korzystne dla naszego organizmu?
Jogurt typu greckiego
Myśląc o jogurcie zazwyczaj przywołujemy w pamięci zwykły naturalny jogurt. Warto jednak wiedzieć, że w sklepach dostępne są różne rodzaje jogurtów. Naturalny jest najbardziej podstawowy i ma zazwyczaj najkrótszy skład. Producenci do jogurtów naturalnych dodają różne dodatki: owocowe, aromatyczne. Wówczas można mówić o jogurcie smakowym. Jogurt z probiotykami wzbogacany jest większą ilością bakterii probiotycznych bądź innymi szczepami, które normalnie w jogurcie nie występują. Jest także wygodny jogurt do picia, szczególnie lubiany przez dzieci. Kolejnym rodzajem jest jogurt typu greckiego, który różni się od zwykłego m.in. większą ilością białka.
Jogurt grecki
Klasyczny jogurt grecki ma lekko kwaskowaty posmak, biały kolor i kremową, gęstą konsystencję.
Podobnie jak klasyczny jogurt naturalny otrzymywany jest on w wyniku fermentacji mleka. Do produkcji używa się bakterii kwasu mlekowego, takich jak Lactobacilus bulgaricus i Streptococcus thermophilus. Jaka jest więc różnica w produkcji? Omawiany jogurt poddaje się dłuższemu procesowi odsączania serwatki z jogurtu. Produkt staje się gęstszy i ma większą zawartość białka. Dlatego też potrzeba większej ilość mleka [1], aby powstał jogurt grecki. Cena tego produktu m.in. z tego powodu jest wyższa.
Jogurt grecki – skład, kalorie
Poniżej porównano wartość odżywczą jogurtu naturalnego oraz typu greckiego tego samego producenta. Omawiany nabiał ma prawie dwukrotnie więcej energii. Związane jest to z większą zawartością tłuszczu, którą ma jogurt grecki. Skład tego produktu zawiera natomiast podobną ilość węglowodanów oraz trochę mniej białka. Jak widać dostępne jogurty na naszym rynku tylko sugerują nazwą, że jest to jogurt grecki. Jednak ilość białka wcale nie jest wyższa od jogurtu naturalnego.
Wartość odżywcza poszczególnych składników odżywczych na 100 g produktu [2, 3] | ||
jogurt typu greckiego | jogurt naturalny | |
Energia [kcal] | 125 | 67 |
Białko ogółem [g] | 3,6 | 4,8 |
Tłuszcze ogółem [g] | 10,0 | 3,1 |
Kwasy tłuszczowe nasycone [g] | 6,8 | 2,1 |
Węglowodany ogółem [g] | 4,3 | 4,0 |
Cukry [g] | 4,3 | 4,0 |
Można również spotkać na rynku jogurty typu „light”. Będą one zawierać o 30% mniej energii niż tego samego producenta klasyczny jogurt grecki. Kalorie w tym przypadku zostaną pomniejszone kosztem tłuszczu. Natomiast produkty typu „0% tłuszczu” nie posiadają tłuszczu, ale za to ponad dwa razy więcej białka. Ich wartość energetyczna jest nieco mniejsza od jego klasycznej wersji.
Jogurt grecki bez laktozy
W sklepach dostępny jest także jogurt grecki bez laktozy. W jego składzie nie występuje cukier mleczny – laktoza. Polecany jest dla osób uczulonych bądź z nietolerancją tego składnika.
Jogurt grecki – cena
Cena prawdziwego jogurtu greckiego w sklepach internetowych wynosi ok. 7 zł za 200 g. Wersja bio wiąże się z kosztem ok. 14 zł za 500 g.
Jogurt grecki – właściwości
Czy oprócz dostarczenia energii jogurt ma jakieś inne właściwości korzystne dla naszego organizmu? Użyte bakterie syntezują pewne ilości witaminy z grupy B – niacynę i kwas foliowy. Rozkładają cukier mleczny (laktozę), dzięki czemu produkty te mogą być lepiej akceptowane przez chorych z nietolerancją laktozy niż klasyczne mleko. Dodatkowo bakterie obniżają pH w układzie pokarmowym m.in. poprzez powstanie kwasu mlekowego z fermentacji. Sprzyja to lepszemu przyswajaniu mikroelementów, takich jak fosfor czy żelazo.
Powstały podczas fermentacji kwas mlekowy nadaje charakterystyczny, kwaskowaty posmak. Takie smaki pobudzają wydzielanie soków trawiennych, a tym samym zwiększają apetyt.
Jako produkt wytworzony z mleka jogurt grecki jest źródłem magnezu, potasu i wapnia. Jednak w wyniku dużej zawartości tłuszczu wapń jest gorzej przyswajalny [1].
Serek, sos z jogurtu greckiego
Jogurt grecki ma wiele zastosowań. Można wykorzystać go zarówno do słodkich, jak i wytrawnych dań. Z łatwością przygotujesz w domu labneh, czyli serek z jogurtu greckiego. Wystarczy przecisnąć przez gazę jogurt, aby oddzielić serwatkę. W ten sposób uzyskasz gęsty i kremowy serek, którym możesz zastąpić masło na kanapkę bądź przygotować na jego bazie pyszne desery.
Jogurt grecki jest także doskonałą bazą dla wielu sosów. W zależności od dodatków możesz uzyskać sos musztardowy, chrzanowy, czosnkowy czy pomidorowy. Sos z jogurtu greckiego możesz użyć do polania sałatek czy mięs. Świetnie sprawdzi się także w formie dipów.
Jogurt grecki – przepisy
Do jogurtu greckiego można dodać płatki i owoce, można też stosować go jako dodatek do koktajli i deserów. Jogurt można kupić gotowy w sklepie lub zrobić samemu w domu. Poniżej podano kilka przepisów na samodzielne przygotowanie greckiego jogurtu.
Składniki:
- 1 litr jogurtu naturalnego,
- sitko, gaza, miska.
Z 1 litra jogurtu powinno wyjść ok. 650 ml jogurtu typu greckiego.
Wykonanie:
- Wyłożyć sitko gazą złożoną kilka razy. Sitko umieścić w misce i wlać jogurt. Odczekać 1-2 godz. Jeżeli sitko zacznie dotykać serwatki (czyli to co ścieka do miseczki), należy zawartość miski wylać.
- Powstały jogurt wymieszać i przenieść do zamykanego naczynia.
- Przechowywać w lodówce.
Składniki:
- 1 litr mleka (3,2%),
- 2 łyżki jogurtu z aktywnymi kulturami bakterii,
- termometr, sitko, miska.
Z jednego litra mleka powstaną 2 szklanki jogurtu.
Wykonanie:
- Podgrzać mleko na średnim ogniu do temperatury 82°C.
- Mleko ściągnąć z ognia. Ochłodzić do temperatury 43–46 °C.
- Dodać dwie łyżki jogurtu. Wymieszać.
- Przelać do szklanego słoika i zakręcić. Umieścić w ciepłym miejscu (45°C) na 6–8 godz. (można np. nagrzać piekarnik do tej temperatury, wstawić słoik do środka i zamknąć na 6 godz).
- Umieścić na miseczce sitko, a na nim gazę. Przelać zawartość słoika i poczekać, aż serwatka się oddzieli (1–2 godz).
- Powstały jogurt wymieszać i umieścić w zamykanym pojemniku. Przechowywać w lodówce.
Składniki:
- 2 litry pełnego mleka,
- 1 mała śmietana 12% lub 18%,
- 1 kubeczek jogurtu naturalnego.
Wykonanie:
- Mleko i śmietanę podgrzać do temp. 43°C. Dodać jogurt. Wymieszać, przykryć i odstawić na noc w ciepłe miejsce.
- Następnego dnia umieścić na miseczce sitko, a na nim gazę. Przelać zawartość słoika i poczekać, aż serwatka się oddzieli (1–2 godz).
- Powstały jogurt wymieszać i umieścić w zamykanym pojemniku. Przechowywać w lodówce.
Sałatka z jogurtem greckim
Sałatka z jogurtem greckim może być doskonałym pomysłem na kolację. Wówczas jej skład warto wzbogacić o grillowanego kurczaka czy indyka bądź ser mozzarella lub feta. Może stać się też zdrową alternatywą dla słodyczy, jeśli wykorzystamy do jej przygotowania sezonowe owoce.
Jogurt typu greckiego to bardzo wartościowy produkt ze względu na jego przynależność do produktów mlecznych oraz użyte bakterie fermentacji mlekowej. Jest to jednak produkt wysokokaloryczny, który zawiera o wiele więcej tłuszczu niż klasyczny jogurt. Powinny o tym pamiętać szczególnie osoby, dla których udział poszczególnych makroskładników w diecie ma znaczenie. Ponadto nie należy zapominać, że jogurt o zawartości 0% tłuszczu będzie zawierać ponad 2 razy więcej białka.
Literatura:
- Joanna Górska, Jogurty typu greckiego: Greckie innowacje, Forum Mleczarskie Handel 1/2016, [dostęp on-line] www.forummleczarskie.pl/RAPORTY/528/2/jogurty-typu-greckiego/ [data dostępu: 27.04.2018r.]
- www.zott-primo.com/pl/produkty/detail/a/show/c/Product/l/jogurt-typ-grecki/p/jogurt-typ-grecki-220-g/ [data dostępu: 27.04.2018r.],
- www.zott-primo.com/pl/produkty/detail/a/show/c/Product/l/jogurt-naturalny/p/jogurt-naturalny-180-g/ [data dostępu: 27.04.2018r.],
- www.magazynkuchenny.com/jak-zrobic-jogurt-jogurt-grecki-i-labneh/ [data dostępu: 27.04.2018r.],
- www.tipy.interia.pl/artykul_14004,jak-zrobic-jogurt-grecki.html [data dostępu: 27.04.2018r.],
- www.smaker.pl/przepis-jogurt-grecki,52764,afrulu.html [data dostępu: 27.04.2018r.].
Źródło filmu:
- Słodki blog, Orzeźwiające lody truskawkowe z jogurtem greckim, [dostęp on-line] https://www.youtube.com/watch?v=pw1VEuaOO_U
Czy jogurt grecki dodany do placuszków smażonych traci wszystkie swoje właściwości?