Praca w nocy przyczyną niepłodności
Aktualizacja: 20 lipca, 2020
Pracując w nocy zaburzamy nasz naturalny rytm dobowy. Brak snu, posiłki o nieregularnych porach, zmiana wzorca aktywności fizycznej- to wszystko może przyczynić się do groźnych konsekwencji zdrowotnych. Jednak mało kto wie, że praca na zmiany może wpływać także na naszą płodność i zdolność reprodukcyjną.
Obecnie w systemie zmianowym pracuje co piąty zatrudniony w Europie. Oznacza to, że osoby takie zmuszone są do pracy także w godzinach nocnych. Niestety, na dłuższą metę, takie zaburzenie naturalnego cyklu dobowego, może mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że zmęczenie to jedyna niedogodność jaką odczuwamy. Skutki mogą być jednak dużo bardziej złożone i niebezpieczne.
Wykazano, że praca na zmianę zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się problemów ze zdrowiem psychicznym, a wszystko za sprawą odczuwanego lęku i stresu związanego z wykonywanymi obowiązkami. Ponadto udowodnione zostało, że u pracowników zmianowych ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, takich jak nadciśnienie i niedokrwienie mięśnia sercowego wzrasta aż o 40%. Wielu pracowników narzeka również na zaburzenia trawienne (niestrawność, zgaga, bóle brzucha i wzdęcia), co może być efektem spożywania w porze nocnej posiłków niskiej jakości.
Praca w nocy przyczyną niepłodności? Co mówią badania ?
Powyższe konsekwencje są bez wątpienia szkodliwe, jednak istnieje jeszcze jeden problem, o którym warto wspomnieć. Naukowcy z Uniwersytetu w Southampton w Wielkiej Brytanii uważają bowiem, że nocne zmiany związane są ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zakłóceń cyklu miesiączkowego oraz zaburzeń płodności (zobacz co jeść, aby zwiększyć płodność).
W przeprowadzonych do tej pory badaniach, porównywano wpływ niestandardowego harmonogramu pracy z pracą w godzinach dziennych. Punktem końcowym było oddziaływanie czasu pracy na płodność u kobiet. Okazało się, że kobiety, które pracowały na zmianę miały o 33% większe prawdopodobieństwo zakłócenia cyklu miesiączkowego oraz o 80% zmniejszoną szansę na zajście w ciążę, w porównaniu z kobietami pracującymi normalnie. Odnotowano także o 29% większą liczbę poronień u kobiet „zmianowych”.
To ważne informacje dla młodych kobiet, które w najbliższym czasie planują zajść w ciążę. Jednak badania tego typu należy potraktować z dużą rezerwą i dystansem, jako że wymagają jeszcze potwierdzenia. Potrzeba więcej badań, które poruszą ten delikatny, ale niezwykle istotny temat. Jak poinformowała Dr Linden Stocker „ prawdą jest, że u podstaw zaburzeń menstruacyjnych, poronień i płodności leżą różne przyczyny”, które „są złożone i nie takie same we wszystkich procesach chorobowych”.
Pewne jest jedno. Praca na zmiany zmniejsza naszą wydajność i powoduje, że czujemy się senni i zmęczeni. Jest to istotny problem, ponieważ dochodzi do zachwiania równowagi dobowej. Jak wiadomo pracę ciężko jest zmienić, ale dzięki prostym wskazówkom możemy poprawić jakość swojej pracy. Ważne jest, żeby po nocnej zmianie przespać się kilka godzin. Pamiętajmy także o krótkich, nawet 10 minutowych przerwach i zdrowych, lekkich przekąskach zamiast ciężkich posiłków. My możemy zmienić swoje przyzwyczajenia, jednak nasz metabolizm rządzi się swoimi prawami i w godzinach nocnych śpi.
Przeczytaj także artykuł o tym jak sobie radzić z wypaleniem zawodowym!