Awokado a odchudzanie. Czy awokado tuczy? Przekąski z awokado
Aktualizacja: 29 kwietnia, 2024
Pochodzący z Meksyku owoc awokado należy do najbardziej kalorycznych owoców na świecie. Jednak czy to oznacza, że osoby odchudzające się powinny go unikać? Poznaj właściwości awokado i jego wpływ na odchudzanie.
Czy awokado tuczy?
Dotychczas zostało przeprowadzonych niewiele badań sprawdzających korelację między spożyciem awokado, a masą ciała. Wyniki są niejednoznaczne – jedne wskazują na brak związku między spożyciem awokado, a utratą masy ciała, inne ukazują pozytywne aspekty wynikające z włączania do diety tego owocu. Przykładem mogą być badania wykonane w pierwszej połowie XXI wieku w USA. Uzyskane wyniki pokazują, że osoby spożywające awokado charakteryzują się niższą masą ciała, niższym wskaźnikiem BMI oraz mniejszym obwodem pasa niż osoby, które awokado nie spożywają. Mimo, że wyniki powyższych badań wymagają potwierdzenia, to jedno można stwierdzić na pewno: owoc awokado, sam w sobie, nie powoduje tycia. Informacji o zaletach i wadach spożywania awokado szukaj w tym artykule.
Awokado a odchudzanie
W odróżnieniu od innych owoców, awokado zawiera małą ilość węglowodanów. Znajdziemy w nim za to więcej tłuszczów, zwłaszcza jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (60–84%). Wysoka zawartość tłuszczu i niska zawartość węglowodanów sprawia, że awokado jest dość kalorycznym owocem – jego wartość energetyczna waha się od 140 do nawet 228 kcal (średnia gęstość energetyczna wynosi 1,7 kcal/g owocu). Pod tym względem pobija nawet średniej wielkości banana, który dostarcza około 100 kcal. O właściwościach odżywczych i zdrowotnych awokado przeczytasz tutaj. Warto zaznaczyć, że około 80% węglowodanów zawartych w awokado stanowi błonnik – składnik odgrywający niezwykle ważną rolę nie tylko w odchudzaniu, ale również w utrzymaniu zdrowia całego organizmu. Należy pamiętać, że tylko odpowiednio zbilansowana dieta połączona ze spożyciem awokado wiąże się z utratą masy ciała. Tak jak spożycie awokado samo w sobie nie spowoduje tycia, tak samo nie sprawi, że pozbędziemy się zbędnych kilogramów.
Przekąski z awokado
Awokado jest owocem mającym uniwersalne zastosowanie w kuchni. Można dodawać go do sałatek, przyrządzać z niego pasty i koktajle. Poniżej kilka propozycji przekąsek z zastosowaniem awokado.
Składniki:
- ½ awokado
- łyżka miodu
- 5 łyżek zmielonych orzechów laskowych
- 2 szklanki mleka
- ½ laski wanilii
Przygotowanie: w pojemniku blendera umieścić mleko, awokado, 4 łyżki orzechów, miód, nasiona z wanilii. Całość zblendować do uzyskania kremowej konsystencji. Gotowy shake przelać do szklanek. Posypać pozostałymi zmielonymi orzechami.
Składniki:
- 4 sztuki awokado
- ½ cebuli
- 1 zielona papryka
- łyżka oleju rzepakowego
- sok wyciśnięty z jednej cytryny
- 2 ząbki czosnku
- pomidor
- łyżeczka posiekanej natki pietruszki
Przygotowanie: cebulę, paprykę, ząbki czosnku i pomidora drobno posiekać. Wymieszać wszystkie składniki do uzyskania gładkiej, kremowej konsystencji. Doprawić solą do smaku. Można również dodać papryczkę chilli. Tak przygotowane guacamole można podawać z chipsami, warzywami pokrojonymi w słupki bądź z pieczywem.
Składniki:
- 2 jabłka
- awokado
- sok wyciśnięty z jednej cytryny
- sok wyciśnięty z jednej pomarańczy
- łyżka pestek słonecznika
- łyżka miodu
Przygotowanie: awokado i jabłka pokroić na małe kawałki. Wymieszać z sokiem wyciśniętym z cytrusów. Dodać miód i ponownie wymieszać. Całość posypać nasionami słonecznika.
Osoby będące na diecie redukcyjnej mogą bez obaw sięgać po awokado. Owoc ten z pewnością nie spowoduje zwiększenia masy ciała. Wręcz przeciwnie – może pomóc w utracie masy ciała, jednocześnie dostarczając cennych dla organizmu składników odżywczych.
Literatura:
- Zelda Pieterse, Prof Johann Jerling Prof Welma Oosthuizen, Avocados (monounsaturated fatty acids), weight loss and serum lipids, Specialist Forum, April 2003, Vol. 3 no. 4.
- Duarte et al., Avocado: characteristics, health benefits and uses, Ciência Rural, v.46, n.4, abr, 2016.
- Fulgoni at al., Avocado consumption is associated with better diet quality and nutrient intake, and lower metabolic syndrome risk in US adults: results from the National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) 2001–2008, Nutrition Journal 2013, 12:1.
- Mark L. Dreher, Adrienne J. Davenport, Hass Avocado Composition and Potential Health Effects, Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 53:738–750 (2013).
Awokado kompletnie nie tuczy. Jest zawarte w mojej diecie i nie wpływa negatywnie na moją masę ciała. Ponadto staram się unikać cukru i produktów, które są przetworzone. Oczywiście nie zapominam o dużej ilości ruchu.