Hirsutyzm – objawy, przyczyny, leczenie nadmiernego owłosienia
Aktualizacja: 26 stycznia, 2021
Hirsutyzm to występowanie nadmiernego owłosienia u kobiet zlokalizowanego także w miejscach nietypowych dla danej płci. Towarzyszy mu także zwiększone stężenie androgenów (hormonów męskich). To jedna z najbardziej niekorzystnie oddziałujących na psychikę chorób. Poczucie wstydu i lęku przed odrzuceniem przeplata się z brakiem akceptacji własnej osoby. Czy istnieje rozwiązanie tego problemu?
Hirsutyzm – przyczyny
Przyczyn nadmiernego owłosienia u kobiet może być kilka. Najczęstszą jest zespół policystycznych janików. Istotą ZPJ są hiperandrogenizm, czyli nadmierne wydzielanie androgenów oraz brak bądź rzadkie owulacje. Na pewnym etapie rozwoju u dojrzewających dziewczynek taki stan rzeczy – wydzielanie androgenów w nadmiarze jest normalny. Dzięki temu przejściowemu okresowi ciało dziecka przekształca się w ciało kobiety – pojawia się owłosienie, kształtują się zewnętrzne narządy płciowe. W naturalnym przebiegu procesu dojrzewania nadchodzi moment, kiedy ten przejściowy hiperandrogenizm ustępuje. Jeżeli tak się nie stanie, pojawiają się pierwsze objawy hirsutyzmu i zaczynamy mieć do czynienia z zespołem policystycznych jajników. Czasem androgeny wydzielane są też przez komórki nowotworowe. Fizjologicznie ten rodzaj hormonów wydzielany jest także u kobiet, ale w znacznie mniejszych ilościach niż u mężczyzn, w korze nadnerczy. Rzadko zdarza się także wrodzony przerost nadnerczy, co również prowadzi do hiperandrogenizmu.
Do innych przyczyn leżących u podłoża hirsutyzmu należą: otyłość, niedoczynność tarczycy, anoreksja, a nawet stres. Nadmiernemu owłosieniu u kobiet, dodatkowo pogarszając stan psychiczny, towarzyszą najczęściej trądzik, łysienie, oporność na insulinę i zaburzenia miesiączkowania. Na szczęście leczenie może okazać się skuteczne.
Hirsutyzm – leczenie
Jak w przypadku każdego zaburzenia, tak i tutaj najważniejsze jest ujawnienie przyczyny choroby. W zależności od niej stosuje się zabiegi chirurgiczne – jeżeli za nadmierne wydzielanie androgenów odpowiedzialny jest guz lub terapię farmakologiczną w celu wyrównania gospodarki hormonalnej (skuteczne może być także stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych). Im wcześniej wykryta zostaje przyczyna nadmiernego porostu włosów, tym prościej i skuteczniej można wyleczyć defekt. Poza leczeniem przyczynowym kobiety starają się usunąć owłosienie metodami kosmetycznymi, co nie zawsze jest możliwe. Jednym z najskuteczniejszych zabiegów jest depilacja laserowa, dzięki której następuje fototermoliza włosów. W zależności od części ciała cena waha się w granicach od 100 do kilkuset złotych, przy czym najczęściej proces należy powtórzyć kilkakrotnie. Produktem, który nie zagościł jeszcze na polskim rynku jest krem do twarzy, hamujący rozwój włosa – Vaniqua.
W procesie leczenia powinna być uwzględniona także pomoc psychologiczna. Niestety u większości kobiet cierpiących na hirsutyzm mają miejsce zaburzenia nastroju, chwiejność emocjonalna i stany lękowe. Kobiety te bardzo często nie akceptują swojego wyglądu, a to pociąga za sobą brak pozytywnych odczuć względem swojej osoby. Często pojawia się również destrukcyjna samokrytyka. Wszystko to utrudnia czerpanie radości z życia w wielu jego wymiarach, także seksualnym. Przekonanie o swojej nieatrakcyjności ogranicza w znaczny sposób satysfakcję ze współżycia z partnerem, w skrajnych przypadkach zupełnie uniemożliwia podjęcie tego rodzaju aktywności.
Leczenie hirsutyzmu bywa tak samo uciążliwe jak borykanie się z jego objawami. Dla kobiety walka z nadmiernym owłosieniem to nie lada wyzwanie. Największym problemem pozostaje wbrew pozorom stan psychiczny. Problem natury fizycznej rzutuje na psychikę odciskając piętno. Odpowiednie podejście psychologa, a także grupy wsparcia osób z podobny problemem, nawet te internetowe, pomogą znów poczuć się dobrze we własnej skórze, a to jest najważniejsze.
Literatura:
- Anna Nowotnik; WIELOWYMIAROWOŚĆ DOŚWIADCZENIA ZESPOŁU POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW U KOBIET W WIEKU ROZRODCZYM: PRZEGLĄD BADAŃ; Nowiny Lekarskie 2012, 81, 3, 268–272
- Bumbuliene Żana, Alisauskas Jonas; Diagnostyka i leczenie hirsutyzmu u dziewcząt; Ginekol Pol. 2009, 80, 374-378;
Ani leki ani dieta ani zrzucenie 30 kg ani depilacja nie pomogły całe ciało mam prawie zajęte już i gołe się co dobę bo nie da się funkcjonować z tymi kudlami inaczej. Wszystkie badania USG z krwi i nawet rezonans przysadki miałam. Nie pieprzcie o psychologu i żeby myśleć pozytywnie że to najważniejsze najważniejsze to pozbyć się tych kudlow bo nie da się żyć i funkcjonować dalej tak. A nie zgolić to jeszcze gorzej