Olej z wiesiołka – na trądzik, na płodność, skutki uboczne. Czy olej z wiesiołka reguluje hormony?
Aktualizacja: 7 maja, 2024
Olej z wiesiołka stosowany jest wielu przypadkach – poczynając od chorób skóry a kończąc na chronicznym zmęczeniu. Niewątpliwie skład oleju pozwala przypuszczać, że może mieć korzystne właściwości. Nie wszystkie jednak tradycyjne zastosowania wykazują skuteczność w badaniach.
Wiesiołek
Wiesiołek (Evening primrose ) to roślina pochodząca z Ameryki Północnej, którą możemy odnaleźć również na terenach Azji czy Europy. Znany jest przede wszystkim z oleju (EPO), wytłaczanego z nasion. Jednak nie tylko nasiona są jego zaletą. Cała roślina jest jadalna – kwiaty można dodawać do sałatek, liście zjadać jako zieleninę, a korzenie przygotowywać podobnie do ziemniaków. Warto podkreślić, że choć w większości krajów EPO będący zwykłym suplement diety np. w Zjednoczonym Królestwie, traktowany jest jako jeden z środków łagodzących bóle piersi (mastalgia), pomimo że badania w tym kontekście są sprzeczne. Olej z wiesiołka to przede wszystkim źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych – jak kwasy gamma-linolenowy i linolowy. Kwas gamma-linolenowy odgrywa ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego stanu błon komórkowych czy regulacji stężenia cholesterolu.
Olej z wiesiołka na trądzik
Olej z wiesiołka polecany jest w leczeniu problemów skórnych. Kwas gamma-linolenowy wspomaga barierę lipidową skóry i zapobiega np. jej odwodnieniu. Posiada także właściwości redukujące produkcję sebum (nadprodukcja sebum leży u podstaw patogenezy trądziku młodzieńczego) i jednocześnie nawilża skórę. Olej z wiesiołka można stosować zarówno zewnętrznie (w formie surowego oleju lub kremów czy balsamów, w których skład wchodzi), jak i wewnętrznie. Dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych nienasyconych może wspomóc łagodzenie stanów zapalnych. W leczeniu trudnych przypadków trądziku stosuje się pochodną witaminy A – izotretynoinę. Choć związek ten jest skuteczny, wywołuje szereg skutków ubocznych, w tym zapalenie czerwieni wargowej. W jednym z pilotażowych badań u grupy osób stosujących izotretynoinę jednocześnie z przyjmowaniem 3 razy dziennie 450 mg EPO udało się tego uniknąć. Również nawilżenie skóry zostało zachowane na wyższym poziomie dzięki olejowi z wiesiołka.
Olej z wiesiołka na płodność
Jak wspomniano wcześniej olej z wiesiołka zawiera przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe – gamma-linolenowy oraz linolowy. Nie udowodniono bezpośredniego wpływu samego oleju z wiesiołka na płodność u ludzi, jednak w badaniu na szczurach wykazano, że u samców suplementacja EPO podniosła stężenie testosteronu i miała korzystny wpływ na potencję. Z kolei w badaniach na komórkach macicy dowiedziono wpływ kwasu gamma-linolenowego na produkcję prostaglandyn, które także mogą odgrywać rolę w procesie zapłodnienia i utrzymania ciąży. Kwestia ta wymaga jednak dalszych badań.
Olej z wiesiołka a ciąża
Oleju z wiesiołka nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz karmiące. Nie wynika to z toksycznego działania na płód, ale wyłącznie z ostrożności. Nie zostało jednoznacznie udowodnione bezpieczeństwo jego stosowania w tej grupie kobiet. W 2008 roku odnotowano przypadek kobiety, która na tydzień przed porodem celem przygotowania szyjki macicy do tego procesu suplementowała napar z liści malin oraz olej z wiesiołka (w ilości 500 mg) doustnie jak i dopochwowo. U noworodka w 17 godzinie życia pojawiły się zmiany skórne, wybroczyny – w okolicy tułowia, kończyn i twarzy. Na szczęście po 5 dniach objawy minęły. Jest to jednak pewien dowód na to, że w tak kluczowych momentach życia, jak np. ciąża nie warto eksperymentować.
Czy olej z wiesiołka reguluje hormony?
Wczytując się w treści rozproszone po Internecie można nabrać przekonania, że olej z wiesiołka ma niebagatelny wpływ na żeńskie hormony. Pisze się o zastosowaniu w łagodzeniu PMS (premenstrual syndrome), jak również w okresie menopauzy. Niestety nie ma wystarczająco przekonujących badań potwierdzających skuteczność oleju w tym wypadku. Niepotwierdzona pozostaje więc teoria, że olej z wiesiołka wpływając na stężenie prostaglandyny E1 łagodzi np. PMS. Potwierdził się jedynie wpływ EPO na redukowanie napadów gorąca u kobiet w okresie menopauzy. Uczestniczki badania zażywały kapsułki zawierające 500 mg EPO dwa razy dziennie.
Olej z wiesiołka – skutki uboczne
Olej z wiesiołka póki co uważa się za bezpieczny, a przynajmniej nie udowodniono jego toksyczności. Skutki uboczne stosowania oleju z wiesiołka odnotowywano w niektórych przypadkach – należały do nich bóle głowy, nudności, biegunki. Nie ma też danych dotyczących interakcji EPO z lekami. Przypuszcza się, że mogą negatywnie oddziaływać z lekami przeciwzapalnymi, kortykosteroidami, beta-blokerami, lekami przeciwpsychotycznymi, lekami przeciwpadaczkowymi.
Nie najlepszą, lecz prawdziwą, konkluzją jest to, że olej z wiesiołka nie ma udowodnionej skuteczności we wspomaganiu leczenia żadnej jednostki chorobowej. Nie oznacza to, że nie warto próbować stosować go na własnej skórze. Brak dostatecznej liczby dowodów nie przekreśla drzemiącego potencjału rośliny, który być może zostanie kiedyś dostatecznie udokumentowany. Poza tym olej z wiesiołka bez wątpienia można traktować jako źródło niezbędnych kwasów tłuszczowych, które mają udowodniony korzystny wpływ na zdrowie.
Literatura:
Chemical Information Review Document for Evening Primrose Oil (Oenothera biennis L.) [CAS No. 90028-66-3]; National Toxicology Program National Institute of Environmental Health Sciences National Institutes of Health U.S Department of Health and Human Services Research Triangle Park, NC
Kui Young Park et al.; The Effect of Evening Primrose Oil for the Prevention of Xerotic Cheilitis in Acne Patients Being Treated with Isotretinoin: A Pilot Study; Ann Dermatol. 2014 Dec; 26(6): 706–712.
Marija Glavas Dodov1 and Svetlana Kulevanova; A review of phytotherapy of Acne vulgaris; Macedonian pharmaceutical bulletin, 55 (1, 2) 3 – 22 (2009)
D. Claire Wathes et al.; Polyunsaturated Fatty Acids in Male and Female Reproduction; BIOLOGY OF REPRODUCTION 77, 190–201 (2007)