Hemochromatoza – objawy, odpowiednia dieta
Zazwyczaj spotykamy problemy związane z niedoborem żelaza w organizmie, a więc z niedokrwistością. Jednak bywa i tak, że tego mikroskładnika odkłada się w organizmie zbyt dużo, co również nie wpływa dobrze na organizm i powoduje negatywne konsekwencje zdrowotne. Żelazo jako mikroskładnik jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Występuje w postaci hemoglobiny, mioglobiny i w mitochondrialnych enzymach [1].
Hemochromatoza
Hemochromatoza to zaburzenie związane z nadmierną ilością zmagazynowanego w organizmie żelaza. Patologiczne działanie mechanizmów regulujących gospodarkę tego mikroskładnika wpływa na fakt, iż w narządach miąższowych odkłada się zbyt duża jego ilość, co skutkuje uszkodzeniem i w konsekwencji – niewydolnością [1]. Występuje w dwóch postaciach: pierwotnej (wrodzonej) i wtórnej (nabytej). Ta pierwsza jest chorobą genetyczną związaną z występowaniem mutacji genu HFE. Druga zaś może być spowodowana wieloma czynnikami, jak choćby: duża zawartość żelaza w diecie, zwiększona erytropoeza, zaburzenia syntezy białek [1,2].
Hemochromatoza – objawy
Do objawów związanych z tą jednostką chorobową należą:
- niewydolność wątroby, serca, nerek;
- senność;
- męczliwość;
- marskość wątroby;
- cukrzyca;
- brązowe zabarwienie skóry (na skutek nagromadzenia melaniny);
- kardiomiopatia ;
- zapalenie wielostawowe;
- hipogonadyzm;
- niedobór hormonów: TSH, FSH, ACTH, LH oraz kory nadnerczy [1,2,3].
Hemochromatoza – dieta
Dieta w tej jednostce chorobowej polega na ograniczeniu spożycia produktów, które bogate są w żelazo [1,2]. Należą do nich:
- podroby,
- czerwone mięso,
- kasza gryczana, jęczmienna, komosa ryżowa,
- pieczywo pełnoziarniste,
- buraki,
- orzechy (laskowe, migdały, makadamia, nerkowca),
- strączki,
- sezam,
- pestki dyni,
- warzywa zielone (szpinak, jarmuż, boćwina, liście rzepy),
- natka pietruszki,
- brokuł,
- brukselka.
Dzięki temu zabiegowi, jak wskazują badania, nie spowodujemy cofnięcia się choroby, ale na pewno będziemy w stanie zminimalizować skutki i opóźnić działanie.
Literatura:
- Korzeniowska K., Cieślewicz A., Jabłecka A., Zaburzenia gospodarki żelaza- hemochromatoza. FA R M AC J A W S P Ó Ł C Z E S N A 2012; 5: 83-87.
- Derc K., Grzymisławski M., Skarupa- Szabłowska G. Hemochromatoza pierwotna. Gastroenterologia Polska 2001, 8 (2): 181-188