Dziurawiec. Stosowany regularnie wspomaga działanie układu nerwowego
Aktualizacja: 28 marca, 2024
Roślina nazywana zielem św. Jana może okazać się pomocna w sytuacjach zwiększonego stresu oraz zmęczenia. Pijąc napar z dziurawca poprawiamy również pracę układu pokarmowego. A to wszystko dzięki roślinie, która w Polsce występuje naturalnie.
Dziurawiec
Hypericum perforatum jest dochodzącą do 1 metra wysokości, posiadającą żółte kwiaty byliną, rosnącą w trawiastych zaroślach. Odnajdziemy ją również na łąkach, gdzie obniża jakość siana. Posiada szereg pozytywnych cech dla człowieka, mogących przynieść ukojenie skołatanym nerwom w stopniu porównywalnym do leków antydepresyjnych. Możemy sami ją zebrać w okolicach kwietnia, a po wysuszeniu przygotować kojącą herbatkę.
Nazwa pochodzi od małych dziurek na liściach rośliny, które możemy zauważyć, gdy przyjrzymy się im pod światło. Tak naprawdę są to małe zbiorniki na olejki eteryczne. Cechą charakterystyczną jest obecność czerwonych barwników – hyperycyny, pseudohypericyny oraz z grupy flawonoidów: rutyny, kwercetyny.
Dziurawiec – działanie
Działanie dziurawca możemy zaobserwować na kilku poziomach.
- Wpływa pozytywnie na samopoczucie, zmniejsza objawy niezbyt intensywnej depresji oraz spadków nastroju. Jego skuteczność pod tym względem nie ustępuje syntetycznym środkom antydepresyjnym. Pomaga podczas problemów emocjonalnych związanych np. z menopauzą.
- Oddziałuje również na układ pokarmowy przez właściwości moczopędne oraz łagodzące zaparcia.
- Ma działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe, przyśpiesza gojenie ran, więc można go stosować również zewnętrznie.
- Zioło dziurawca zwyczajnego posiada także właściwości wykrztuśne, przez co pomaga w oczyszczaniu klatki piersiowej z flegmy.
Jednakże w przypadku stosowania preparatów alkoholowych lub ekstraktów z dziurawca, może dochodzić do reakcji fototoksycznej, przez występowanie hiperycyny. Jest to związek absorbujący promienie nadfioletowe, który może spowodować zaczerwienia skóry. Dlatego należy pamiętać, że przy stosowaniu jakichkolwiek preparatów z dziurawca trzeba unikać jego ekspozycji na słońce.
Dziurawiec posiada również szereg interakcji w przypadku zastosowania z niektórymi lekami. Pamiętajmy by zawsze poinformować lekarza lub farmaceutę, jeśli stosujemy jednocześnie antykoncepcję hormonalną, leki przeciwpadaczowe, przeciwmigrenowe, przeciwarytmiczne i antykoagulacyjne. Leki z dziurawca mogą obniżać lub wzmacniać ich skuteczność albo doprowadzić do skutków ubocznych. Inne produkty również mogą negatywnie oddziaływać na zdrowie w połączeniu z lekami. Zobacz, jakich połączeń unikać, aby leczyć a nie szkodzić.
Ewentualne, rzadko występujące dolegliwości to: łagodne zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nudności, ból głowy i reakcje alergiczne.
Dziurawiec – zastosowanie
Dziurawiec przede wszystkim wzmacnia system nerwowy. Może być używany w okresie menopauzy, gdzie fizyczne zmiany są pogarszane przez psychiczne i emocjonalne osłabienie. Zioło to jest dobrodziejstwem dla wątroby oraz nerek. Dzięki swoim właściwościom przeciwwirusowym ziele dziurawca zwyczajnego jest szczególnie pomocne w czasie grypy i przeziębienia, ponieważ wzmacnia system odpornościowy. Stosowany zewnętrznie, olej z dziurawca zwyczajnego przyspiesza gojenie ran. Możemy stosować napary, płukanki, nalewki lub kremy, w zależności od wymaganych efektów.
Zaleca się dostarczanie 500 mg dziennie wyciągu z dziurawca zwyczajnego w postaci tabletek lub kapsułek. Herbatę przyrządzamy zalewając 2 łyżeczki suszonego dziurawca 1,5 szklanką gorącej, ale nie wrzącej wody i pozostawiając pod przykryciem na 30 min. Następnie przecedzamy i pijemy 2–3 razy dziennie po pół szklanki 20 minut przed posiłkiem. Pamiętajmy iż kupując w sklepie leki naturalne, sprawą najistotniejszą jest rzeczywista zawartość ekstraktu albo substancji leczniczej w preparacie.
Napar z dziurawca pomoże nam złagodzić nerwy wywołane gorszym dniem lub ogólnym osłabieniem. Pozytywnie wpłynie na naszą wątrobę oraz nerki. Możemy go również stosować zewnętrznie dla szybszego gojenia się ran. Korzystajmy więc z dobrodziejstw rośliny tak popularnej w naszym kraju.
Dowiedz się więcej na temat dziurawca zwyczajnego!