Dzika róża – właściwości, zastosowanie
Aktualizacja: 3 kwietnia, 2024
Dzika róża słynie z bardzo wysokiej zawartości witaminy C, a oprócz tego ma w sobie polifenole, które ułatwiają jej wchłanianie. Dzięki temu, że nie jest zbyt wymagającą rośliną jest często spotykana w Polsce również jako roślina ozdobna.
Dzika róża – właściwości
Dziką różę zna każdy, między innymi dlatego, że rośnie często w parkach, na łąkach czy w lesie. Nie każdy jednak zna jej właściwości zdrowotne. Dzika róża zawiera aż 1200 mg witaminy C na 100 g owoców. Posiada największą ilość tej witaminy wśród roślin europejskich i dlatego jest tak bardzo cenna. Oprócz witaminy C, zawiera również licznie polifenole, które ułatwiają jej wchłanianie. Jest także bogata w karotenoidy, garbniki, witaminy A, B1, B2, E, K, a ponadto w kwas foliowy. Owoce dzikiej róży wzmacniają serce, a dodatkowo działają przeciwzapalnie. Dodatkowo, wymiatają z naszego organizmu wolne rodniki, które sprawiają, że szybciej się starzejemy.
Dzika róża – zastosowanie
Oprócz owoców dzikiej róży, cenne są również jej płatki. Zawierają one spore ilości flawonoidów, karotenoidów oraz olejku eterycznego, który ma działanie uspokajające i relaksacyjne. Olejek uzyskany ze świeżych kwiatów jest wykorzystywany do perfum, mydeł oraz kremów. Woda różana jest świetnym tonikiem do twarzy, ponieważ wygładza cerę i nadaje jej świeżość.
Owoce z dzikiej róży są składnikiem mieszanek ziołowych nasercowych, preparatów o działaniu wykrztuśnym czy polecanych przy zaburzeniach krążeniowych.
Dziką różę można również spotkać w syntetycznych tabletkach z witaminą C, ponieważ dzięki zawartości flawonoidów zwiększa wchłanianie tej cennej witaminy.
Z owoców z dzikiej róży można przygotować wiele rozmaitych przetworów. Mogą to być dżemy, soki, nalewki. Owoce należy zbierać, kiedy są twarde i mają wyraziście czerwony lub rudoczerwony kolor, zależnie od odmiany. Podczas obróbki cieplnej dzikiej róży, bardzo łatwo następuje utrata witaminy C, dlatego należy ją gotować możliwie najkrócej, aby zachować jak najwięcej cennych składników, tak podatnych na wysoką temperaturę.
Bardzo cenne w witaminy i flawonoidy są nalewki z dzikiej róży, które idealnie nadają się dla osób z problemami układu krążenia, uszczelniają naczynia krwionośne oraz wzmacniają serce. Dzięki fermentacji powstaje dodatkowa liczba substancji utleniających, które chronią organizm przed nowotworami.
Dzika róża jest powszechnie dostępną w Polsce rośliną. Na półkach sklepowych znaleźć można bardzo wiele produktów zawierających dziką różę, mogą to być soki, dżemy czy nalewki. Owoce dzikiej róży są skarbnicą witaminy C, tak potrzebnej do wzmacniania układu odpornościowego i obrony przed infekcjami.