Domowe sposoby leczenia jaskry – poznaj zalety medycyny naturalnej
Aktualizacja: 15 maja, 2024
Leczenie jaskry (glaukoma) ma na celu ochronę przed uszkodzeniem nerwu wzrokowego i zupełną utratą wzroku. Trwa od momentu rozpoznania do końca życia. Preferowane są leki o długim okresie działania, aby móc ograniczyć częstotliwość ich dawkowania. Taki dobór preparatu pozwala zminimalizować skutki uboczne, do których należą w zależności od wybranej terapii m.in.: zaburzenia lipidowe, impotencja, reakcje alergiczne, zmęczenie. Podobnie może zadziałać wspomaganie farmakoterapii naturalnymi metodami, zwłaszcza wyciągami z roślin i właściwą dietą, czego skuteczności coraz częściej dowodzą badania naukowe.
Jaskra – medycyna naturalna
Domeną medycyny naturalnej jest poszukiwanie antidotum na dręczące nas dolegliwości w otaczającym świecie. Jej metody stosowane są od wielu lat, jednak stosunkowo niedawno rozpoczęto badania nad ich skutecznością. Coraz częściej okazują się być pomocne, a liczba badań na to wskazujących wzrasta. Oczywiście żadne z proponowanych w tym artykule działań nie może zastąpić konsultacji specjalistycznej i zostać wdrożone bez zgody lekarza. Warto jednak pewne z nich wprowadzić, jako środki wspomagające główny nurt leczenia tudzież w ramach prewencji.
Organizm ludzki stanowi integralną całość, dlatego tak też powinien być postrzegany w procesie leczenia. Choroba jednego układu oddziałuje na pozostałe, dyskomfort psychiczny wpływa na procesy fizjologiczne – stąd konieczne jest zachowanie prawidłowego balansu we wszystkich sferach życia. Takie podejście do natury ludzkiej reprezentuje medycyna holistyczna, która kładzie nacisk na uzdrawianie całego ciała, ale też pozostałych, niematerialnych aspektów życia. Zgodnie z takimi założeniami, zarówno w prewencji, jak i leczeniu jaskry konieczne jest skupienie się jednocześnie na żywieniu, aktywności fizycznej, wyrównaniu wszelkich zaburzeń poprzez odpowiednie leczenie i zapobieganie.
U osób ze zdiagnozowaną jaskrą częściej niż u innych stwierdza się niedobory niektórych składników odżywczych – kwasów omega 3, witamin B1, B12, C, Magnezu, Chormu, antyoksydantów.
Glutation to występujący naturalnie w organizmie antyoksydant biorący udział w usuwaniu wolnych rodników, wydalaniu toksycznych metabolitów. Niski poziom tego związku może nasilać patologiczne procesy w przebiegu jaskry, ale również przyczynić się do wystąpienia innych powikłań. Związkiem naturalnie występującym w m.in. szpinaku i drożdżach, a którego suplementacja jak wykazano w badaniach, podnosi poziom glutationu, jest kwas liponowy (LA). LA należy do związków antyoksydacyjnych, wspomaga pracę wątroby i jest szczególnie polecany dla diabetyków, ze względu na zapobieganie uszkodzeniom białek wywołanym przez wysokie stężenia glukozy we krwi.
Niemalże przy każdej okazji warto wspominać o dobroczynnym wpływie tłuszczów rybich bogatych w kwasy omega-3. Istnieją przypuszczenia, że mogą one zapobiegać wystąpieniu jaskry. Przemawiają za tym badania na zwierzętach, jak również fakt, że wśród Eskimosów żywiących się tradycyjnie (dieta bogata w ryby morskie) glaukoma praktycznie nie występuje. Poza suplementacją tranu, zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia, najlepiej spożywać tłuste ryby morskie (łosoś, śledź, makrela) co najmniej raz w tygodniu, a najlepiej co 2–3 dni. Do źródeł dobrych tłuszczów należą też: olej rzepakowy, olej lniany oraz orzechy i migdały.
Chrom zasługuje na uwagę z racji pozytywnego oddziaływania na gospodarkę węglowodanową i lipidową, których zaburzenia odbijają się echem na całym organizmie, także w kontekście mikrokrążenia i nerwów. Wpływa ochronnie na naczynia krwionośne, poprawia tolerancję glukozy, zwiększa aktywność insuliny. Nie istnieją oficjalne, polskie normy dotyczące zalecanej podaży tego pierwiastka. Według niemieckich towarzystw żywieniowych można przyjąć za odpowiednie dzienne spożycie 30–100 µg dla młodzieży i dorosłych. Do najlepszych źródeł chromu należą orzechy brazylijskie (100 µg/100g), daktyle suszone (29 µg /100g), mąka razowa (21 µg/100g), pomidory (20 µg/100g), brokuły (16 µg/100g).
W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia wszelkich dolegliwości do racjonalnej diety koniecznie dołączyć trzeba codzienną, umiarkowana aktywność fizyczną. Ponadto zatroszczyć należy się także o swój dobrostan psychiczny. Warto wykorzystać pewne techniki relaksacji czy ćwiczenia (jak medytacja czy joga) celem zminimalizowania stresu. Stres oskarżany jest o niezliczone powikłania, wśród których znajduje się także jaskra z otwartym kątem przesączania. Wdrożenie powyższych rad w codzienne życie może w pewnym stopniu zmniejszyć ryzyko glaukomy i innych powszechnych chorób, zwanych już cywilizacyjnymi, m.in. cukrzycy.
Jaskra – leczenie naturalne
Antocyjany zawarte w owocach borówki amerykańskiej (Vaccinium myrtillus) posiadają szereg niezwykłych właściwości, przede wszystkim ze względu na swoje działanie antyoksydacyjne. Mimo, że nad ich wpływem na poprawę stanu pacjentów z jaskrą nie zostało przeprowadzonych wiele badań, jedno z nich wykazało znaczną poprawę wyników elektroretinografii po podaniu wyekstrahowanych z owocu antoycjanów. Warto więc czerpać z sezonu pełnymi garściami. Spożywając codziennie 3 porcje po 50 g zwiększamy szansę na poprawę funkcji narządu wzroku. W okresie, kiedy owoce nie są dostępne możemy korzystać z mrożonek lub nabyć w sklepie zielarskim czy aptece gotowy ekstrakt z Vaccinium myrtillus. Już 200 mg ekstraktu może przynieść korzystne rezultaty.
Doniesienia co do skuteczności stosowania forskoliny nie są jednoznaczne, ale sugerują, że może okazać się skuteczna w obniżania ciśnienia wewnątrzgałkowego. Forskolina to substancja, w którą obfituje pokrzywa indyjska. W Polsce nie są dostępne krople do oczu zawierające ten związek, a jedynie kapsułki. Trudno powiedzieć czy przyniosą korzystne efekty, ponieważ w przeprowadzanych badaniach ekstrakt zastosowany był miejscowo.
Ginko Biloba – miłorząb japoński – roślinie tej przypisuje się wiele właściwości leczniczych, szczególnie tych poprawiających pamięć i koncentrację. Okazuje się, że prawdopodobnie może przynieść korzyści w leczeniu jaskry, poprzez poprawę mikrokrążenia. W aptekach dostępnych jest kilka preparatów z wyciągiem z Ginkgo biloba różnych producentów. Suplement ten może wchodzić w interakcje z lekami, w związku z tym należy uważnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Zażywając preparaty przeciwnowotworowe, jak cyklofosfamid, leki oddziałujące na OUN – diazepam, midazolam czy leki przeciwzakrzepowe należy zrezygnować z suplementacji ekstraktem z miłorzębu.
Leczenie farmakologiczne jaskry to podstawa, o czym nie można zapominać. Naturalne środki póki co są w stanie je wesprzeć, ale nie zastąpić. Najrozsądniej pomyśleć o swoim wzroku już dziś i komponować swoją dietę uwzględniając wszystkie składniki odżywcze. Warto znaleźć także czas na profilaktyczne wizyty u specjalisty, dzięki którym możliwa staje się wczesna diagnostyka warunkująca wysoką skuteczność leczenia.
Literatura:
- Ed. SW Souci, W Fachmann, H Kraut; Food Composition and Nutrition Tables, 7th revised and completed edition, .Wissenschaftliche Verlagsgesellschaft mbH, Stuttgart, 2008.
- Head, Kathleen; Natural Therapies for Ocular Disorders Part Two: Cataracts and Glaucoma.; Alternative Medicine Review Publisher: Thorne Research Inc; April, 2001 Source Volume: 6 Source Issue: 2
- Monika Krzysik, Halina Grajeta; Rola chromu w etiopatogenezie wybranych chorób; Bomat. Chem. Toksykol. – XLIII, 2010, 3, str. 428 – 435
Ja to bym nie ryzykował z żadnymi „cudownymi” domowymi sposobami, kroplami czy innymi wymysłami. Tylko wizyta u dobrego specjalisty i ew. operacja może nam pomóc. Mój dziadek myślał, że da radę sam z jaskrą i nie było poprawy,