Długotrwały stres podnosi poziom cholesterolu. Jednak to nie jedyny jego wpływ na zdrowie
Aktualizacja: 29 kwietnia, 2024
Stres można podzielić na dwa typy – mobilizujący do działania (eustres) oraz ten negatywny, który niekorzystnie wpływa na organizm (disstres). Jego negatywne skutki mogą odbijać się nie tylko na samopoczuciu, ale także ujemnie wpływać na narządy ciała, powodując ich dysfunkcje, oraz zaburzając prawidłowe procesy fizjologiczne.
Stres może przyczyniać się do podwyższenia ciśnienienia krwi, podniesienia poziomu cholesterolu oraz glukozy. Dlatego należy regularnie się badać i szybko reagować na wszelkie zmiany.
Długotrwały stres
W obecnych czasach trudno uniknąć stresu, każdy z nas reaguje też na niego inaczej. Mimo to, w miarę możliwości powinien być ograniczany do minimum, ponieważ nadmierny, trwający przez dłuższy czas, może wywierać długofalowe skutki na nasze zdrowie.
W pracy, szkole, w galerii – nigdzie się przed nim nie ukryjemy. Stres może zaatakować każdego, jednak to od indywidualnych uwarunkowań zależy jak sobie z nim radzimy i jak go przeżywamy.
Długotrwały stres powoduje nadmierne wydzielanie hormonów, których zadaniem jest łagodzenie napięcia – kortykosteroidów. Jednak ich wzmożona produkcja negatywnie wpływa na centralny układ nerwowy.
Wiadomo również (zostało to już udowodnione naukowo), jak bardzo stan psychiczny wpływa na regenerację i powrót do zdrowia organizmu. Jednym z przeciwników rekonwalescencji jest właśnie stres. Organizm narażony na jego długotrwałe działania zaczyna wysyłać sygnały, by zmienić styl życia, zanim rozwinie się poważna choroba.
Stres a zdrowie
Stres działa bardzo podstępnie. Często ukryty i długotrwały, powoli wyrządza szkody w naszym organizmie. Wywołuje złe samopoczucie, rozdrażnienie, a kiedy czujemy, że nie mamy wyjścia z sytuacji stresowej, nasza odporność maleje, co predysponuje do rozwoju infekcji i chorób. Pojawiają się lęki, kłopoty ze snem i koncentracją, nerwica, a nawet depresja. Nadmierny stres powoduje również problemy z układem pokarmowym, choroby układu krążenia, nadciśnienie oraz wzrost poziomu cholesterolu. W konsekwencji mogą pojawić się choroby serca, choroba wieńcowa czy miażdżyca.
Osoby żyjące w ciągłym stresie narażone są na powstawanie wrzodów i dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Często występuje niestrawność oraz zgaga. Stres wpływa także na silne bóle głowy oraz podbrzusza. Nierzadko pod wpływem silnego stresu możemy odczuwać bóle w klatce piersiowej, co często mylone jest z objawami zawału serca.
Cholesterol a zdrowie
Cholesterol jest lipidem z grupy steroidów, który odgrywa bardzo istotne funkcje w organizmie człowieka. Znajdując się w błonach komórkowych działa stabilizująco i wpływa na wiele właściwości komórek. Jest także prekursorem wielu ważnych związków organizmu, takich jak: hormony, witamina D3 czy kwasy żółciowe.
Cholesterol LDL zwany potocznie „złym cholesterolem” jest β-lipoproteiną, która przenosi tłuszcz z wątroby do komórek ciała. Gdy pojawia się jego nadmiar, zaczyna osadzać się w komórkach ścian tętniczych, zwiększając tym samym ryzyko choroby wieńcowej oraz miażdżycy. Natomiast „dobry cholesterol” to α-lipoproteina (HDL) – zbiera nadmiar złego cholesterolu ze ścian naczyń krwionośnych i z powrotem przenosi do wątroby.
Wszystko zależy od proporcji cholesterolu LDL do HDL. Styl życia, aktywność fizyczna i odpowiednia dieta będą obniżać poziom złego, a zwiększać stężenie dobrego cholesterolu.
Dowiedz się więcej również na temat cholesterolu Nie-HDL!
Każdy z nas, codziennie poddawany jest wpływowi stresu, czasem większego, a czasem mniejszego. Bardzo ważne jest jednak uświadomienie sobie jego przyczyn i próba unikania czynników wywołujących negatywne emocje. Istotne jest, by eustres nie przerodził się w długotrwały, uporczywy stres wyniszczający cały organizm.