Dieta w refluksie żołądkowo-przełykowym – produkty zalecane i zakazane
Aktualizacja: 13 września, 2024
Osoby cierpiące na to schorzenie odczuwają zgagę, regurgitacje – cofanie się treści żołądkowej do przełyku i gardła, bóle brzucha, odbijania. W poważniejszym stadium choroby mogą wystąpić także bolesność podczas połykania, nudności i wymioty. Objawy te nasilają się po spożyciu posiłku, a także w pozycji leżącej.
Najczęstszą z przyczyn choroby jest nieprawidłowo funkcjonujący dolny zwieracz przełyku (LES). Zaburzona może być zarówno jego czynność motoryczna, jak i obniżone ciśnienie które występuje np. podczas ciąży. Ponadto na napięcie zwieracza przełyku wpływać mogą niektóre leki, otyłość oraz niektóre produkty spożywcze.
Poza leczeniem farmakologicznym tego schorzenia kluczowym rozwiązaniem problemu i walką z dolegliwościami jest zmiana nawyków żywieniowych.
Refluks – dieta
Zalecana jest dieta lekkostrawna, bogata w produkty łagodne w smaku i działaniu, aby nie pobudzała receptorów czuciowych przełyku i wydzielania soku żołądkowego.
Należy wyeliminować: mocne buliony, galarety, napoje gazowane, alkohol, kawę, mocną herbatę, potrawy wędzone, marynowane, smażone, a także zmniejszyć ilość soli i ostrych przypraw. Posiłki powinny być niewielkiej objętości, aby nie osłabiały funkcji dolnego zwieracza przełyku. Nie powinno się doprowadzać do uczucia przejedzenia. Zalecane jest spożywanie 4–5 posiłków dziennie o stałych porach. Istotna w tym przypadku jest umiarkowana temperatura potraw. Nie zaleca się potraw zimnych, gdyż osłabiają one pracę żołądka. Wskazane są metody obróbki termicznej takie jak: gotowanie na wodzie, na parze czy w kombiwarach, duszenie bez obsmażania.
Pokarm powinno się dokładnie żuć, aby treść trafiająca do żołądka była rozdrobniona i wstępnie strawiona przez enzymy ślinowe, zapobiega to wydzielaniu się nadmiaru kwasów żołądkowych. Nie zaleca się pozycji leżącej po spożyciu posiłku, gdyż sprzyja ona cofaniu się treści pokarmowej i nasila objawy.
Jednocześnie dieta nie powinna opóźniać opróżniania żołądkowego, aby nie doprowadzać do zalegania treści żołądkowej. Wskazane są produkty neutralizujące kwaśną zawartość żołądka oraz błonnik, który pochłania nadmiar kwasów.
Osoby z tym schorzeniem powinny wykluczyć z diety produkty powodujące obniżenie napięcia dolnego zwieracza przełyku, który chroni błonę śluzową przed działaniem kwaśnej treści żołądka.
Istotne jest także unikanie produktów powodujących tzw. TLESRs – spontaniczne relaksacje dolnego zwieracza przełyku.
Refluks – produkty zalecane i zakazane
Należy wyeliminować z diety produkty obniżające napięcie dolnym zwieraczu przełyku:
- czekolada,
- kawa,
- mocna herbata,
- napar z mięty pieprzowej,
- alkohol,
nasilające relaksacje dolnego zwieracza przełyku:
- tłuszcz,
- cebula,
- szalotki,
- por,
- czosnek,
pobudzające receptory czuciowe w przełyku:
- owoce cytrusowe oraz soki,
- pomidory oraz sok pomidorowy,
- ostre przyprawy (z wyjątkiem imbiru),
nasilające wydzielania soku żołądkowego:
- kawa,
- alkohol.
Zalecane jest spożycie produktów łagodzących podrażnioną błonę śluzową żołądka czy neutralizujących nadmiar kwasów. Do produktów tych należą:
- jasne lub razowe pieczywo, drobne kasze, ryż,
- chude mleko i napoje mleczne (naturalny jogurt, kefir), chude sery,
- chude mięsa i ryby bez skóry,
- jajka (najlepiej na miękko),
- tłuszcze nierafinowane, np. olej kokosowy, lniany, rzepakowy,
- warzywa (z wyjątkiem wzdymających i smażonych oraz cebuli, szalotki,czosnku),
- owoce (z wyjątkiem cytrusów),
- woda niegazowana, herbaty owocowe i ziołowe,
- błonnik.
Dodatkowo dobrze sprawdzają się produkty takie jak:
- aloes, którego sok łagodzi uczucie zgagi,
- imbir – działa przeciwzapalnie, leczy mdłości,
- siemię lniane – pochłania nadmiar kwaśnej treści, najlepiej w formie kleistej po zalaniu gorącą wodą,
- napary ziołowe – z rumianku, lukrecji, kopru włoskiego.
Więcej szczegółów znajdziesz: Jak złagodzić objawy refluksu? Dieta refluksowa – jadłospis i przepisy na każdy dzień
Zalecenia dietetyczne mogą złagodzić objawy i zapobiec dalszemu rozwojowi choroby. Jednak w ostrych przypadkach nie należy zapomnieć o leczeniu farmakologicznym lub alternatywnych metodach np. preparatach ziołowych. Istotne może okazać się także znalezienie przyczyny chociażby mikrobiologicznej czy wpływu stresu.
Literatura:
- Jarosz M. Praktyczny podręcznik dietetyki. Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia, 2010
- Ciborowska, Helena; Rudnicka, Anna. Dietetyka Żywienie zdrowego i chorego człowieka. Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2014
Bdb