Aloes – właściwości lecznicze. Aloes na włosy, trądzik, rany
Aloes znany był już w starożytnym Egipcie ponad 6 tysięcy lat temu. Jego właściwości lecznicze skutecznie wykorzystywali nasi przodkowie. W ostatnim czasie aloes znowu wraca do łask i znajduje zastosowanie w prawie każdej dziedzinie naszego życia. Od soku z aloesu po pasty do zębów – miąższ z aloesu możemy dodać dosłownie wszędzie. Co takiego zawiera w sobie aloes i dlaczego warto poznać właściwości tej rośliny?
Aloes
Aloes (Aloe vera) należy do rodziny aloesowatych, w której możemy wyróżnić wiele gatunków odmiennych pod względem morfologii. Największą popularnością cieszy się Aloë perfoliata. Roślina charakteryzuje się krótkimi, mięsistymi liśćmi, których głównych funkcją jest magazynowanie wody. Tkanka zawarta w liściach tworzy żel i to on znalazł największe zastosowanie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym jak i farmaceutycznym. Miąższ liści zawiera w swoim składzie szereg związków bioaktywnych, w grupie których wymienić możemy witaminy, minerały, aminokwasy i antyoksydanty.
Właściwości lecznicze aloesu
Mięsiste liście aloesu stanowią źródło polifenoli należących do grupy antyoksydantów. Związki te wykazują silne działanie przeciwbakteryjne, dzięki czemu stosowanie aloesu może zapobiegać niektórym infekcjom. Ponadto polifenole określane są mianem zmiataczy wolnych rodników, co oznacza, że chronią nasz organizm przed stresem oksydacyjnym, odpowiedzialnym za starzenie się organizmu i rozwój niektórych jednostek chorobowych.
Próchnica stanowi poważny problem, zwłaszcza w grupie dzieci i może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia całego organizmu, dlatego wszelkie zmiany w jamie ustnej powinny być jak najszybciej leczone. Jednak lepiej zapobiegać niż leczyć. Okazuje się, że sok z aloesu skutecznie zapobiega rozwojowi płytki nazębnej, która prowadzi do próchnicy. Główną rolę odgrywają tutaj właściwości bakteriobójcze związków zawartych w soku z aloesu, które eliminują z jamy ustnej bakterie, takie jak Streptococcus mutant, odpowiedzialne za powstawanie płytki nazębnej.
Pozostając w tematyce jamy ustnej, aloes okazuje się też pomocny w walce z uciążliwymi aftami. W tym celu możemy wykorzystać okład bezpośrednio z liści aloesu lub też posłużyć się żelem uzyskiwanym z miąższu. Taka terapia przyspieszy gojenie, tym samym zmniejszając czas trwania bólu i niedogodności związanych z aftą w jamie ustnej.
Aloes znalazł też zastosowanie u osób z problemem zaparć. Aloina i emodyna, które możemy znaleźć w skórce liści, wykazują właściwości przeczyszczające. Charakterystyczny gorzki smak i działanie toksyczne, wspomnianych związków, chronią roślinę przed atakiem. Nadmiar tych związków może być szkodliwy dla naszego zdrowia. W 2002 roku został wydany zakaz stosowania aloesu jako jednego ze składników leków przeczyszczających bez recepty.
Aloes na włosy
Bogaty skład soku z aloesu znalazł też zastosowanie w kosmetykach do włosów. W sklepach możemy znaleźć szampony, odżywki czy maski z dodatkiem aloesu. Zawarte w soku mikroelementy wykazują korzystny wpływ zarówno na łuskę włosa, jak i skórę głowy. Należy jednak pamiętać, że aloes może uczulić, dlatego zaleca się wcześniejsze przeprowadzenie próby na niewielkim obszarze skóry, podobnie jak w przypadku farb do włosów. Nie ma też konieczności zakupu kosmetyku z dodatkiem aloesu. Taki preparat możemy stworzyć sami, dodając do zwykłej odżywki odrobinę soku z aloesu.
Aloes na trądzik
Szerokie działanie i właściwości aloesu znajdują zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej. Sok z aloesu przyspiesza gojenie ran i działa bakteriobójczo, dlatego może stanowić skuteczne wsparcie terapii osób z trądzikiem. Oprócz stosowania zewnętrznego, regularne spożywanie soku z aloesu może wspierać naszą cerę od środka. Szereg związków odżywczych reguluje pracę całego organizmu i stanowi doskonałe uzupełnienie diety.
Aloes na rany
Niektóre badania wykazują, że aloes znacząco przyspiesza gojenie ran. Najbardziej pożądane działanie uzyskamy aplikując preparaty z aloesem na poparzenia pierwszego jak i drugiego stopnia. Czas gojenia oparzeń jest znacznie krótszy w porównaniu z popularnymi środkami na oparzenia, dlatego w przypadku wystąpienia tego typu urazu, warto zastosować środek, zawierający w swoim składzie aloes.
Okazuje się, że aloes wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych. Roślina, a dokładniej jej sok, może stanowić doskonałe uzupełnienie zbilansowanej diety. Dodatkowo na rynku możemy znaleźć wiele preparatów z aloesem do stosowania zewnętrznego. Jednak należy pamiętać, aby nie przekraczać zalecanych dawek. Sama maść czy okłady mogą wywołać reakcję alergiczne, zaś nadmiar aloesu w diecie, może działać przeczyszczająco.
Literatura:
- Maenthaisong R, Chaiyakunapruk N, Niruntraporn S. The efficacy of aloe vera used for burn wound healing: a systematic review. Burns. 2007 Sep;33(6):713-8. Epub 2007 May 17.
- Sullivan R, Santarpia P, Lavender S. Clinical Efficacy of a Specifically Targeted Antimicrobial Peptide Mouth Rinse: Targeted Elimination of Streptococcus mutans and Prevention of Demineralization. Caries Res. 45 (5), s. 415-28, 2011.
- Nejatzadeh-Barandozi F. Antibacterial activities and antioxidant capa city of Aloe vera. Organic and Medicinal Chemistry Letters 2013,3:5.
- G.Sujatha1, G.Senthil Kumar2, J.Muruganandan. Aloe Vera in Dentistry. Journal of Clinical and Diagnostic Research. 2014 Oct, Vol-8(10): ZI01-ZI02.
Sama pije miąższ aloesowy od 5 lat ? jestem zakochana w tej roślinie ? rada dla tych,którzy chcą spróbować produktów aloesowych- sprawdzajcie pochodzenie surowca oraz zawartość samego aloesu. Osobiście stosuje produkty,które średnio zawierają 70% miąższu Aloe Vera najczystszej postaci ? i sam aloes znajduje się na pierwszym miejscu w składzie ?