Dieta osób z alergią na nikiel – produkty zakazane i zalecane
Aktualizacja: 18 marca, 2024
Alergia na nikiel jest jedną z częściej spotykanych alergii zarówno w grupie dzieci, jak i osób dorosłych. Do roku 2000 była ona diagnozowana w Polsce zdecydowanie rzadziej niż w USA, czy w krajach Europy zachodniej. Z biegiem czasu jednak wskaźnik ten zaczął dorównywać temu na zachodzie.
Alergia na nikiel
Szacuje się, że uczulenie na ten pierwiastek dotyka ok. 17% osób dorosłych oraz 8% dzieci przy czym występuje częściej w grupie kobiet. Nikiel, tuż po żelazie jest jednym z częściej występujących metali. Niemożliwe więc jest jego całkowite wykluczenie – zarówno z diety, jak i z otoczenia. Należy zatem przestrzegać zasad żywienia oraz życia, które pozwolą zminimalizować kontakt z uczulającym pierwiastkiem.
Nadwrażliwość oraz alergia na nikiel w znacznym stopniu utrudniają normalne funkcjonowanie osoby chorej. Musi ona przede wszystkim unikać bezpośredniego kontaktu z przedmiotami zawierającymi pierwiastek. Do najczęściej spotkanych przedmiotów codziennego użytku zawierających nikiel należą produkty wykonane ze stopów różnych metali czyli: guziki, klamry od pasków, zamki błyskawiczne, igły, monety, klucze, sztućce, oprawki okularów, protezy stomatologiczne, biżuteria (kolczyki, zegarki, bransoletki, pierścionki).
Alergię można zdiagnozować na podstawie wywiadu lekarskiego, jeżeli w miejscach długotrwałego kontaktu skóry z elementem zawierającym nikiel pojawia się wysypka lub silnie swędzące zaczerwienienie. Aby potwierdzić diagnozę występowania alergii należy wykonać dodatkowo testy płatkowe polegające na przyklejeniu specjalnego plastra na dwie doby bezpośrednio na skórę pacjenta. Zmiany skórne pojawiające się na miejscu przyklejenia plastra świadczą o występowaniu alergii na nikiel.
Głównymi objawami alergii są:
- zapalenie spojówek,
- zapalenie śluzówki nosa,
- astma,
- alergiczne kontaktowe zapalenie skóry.
Alergia na nikiel – dieta
U osób z alergią na nikiel stosuje się dietę z jego możliwie największym ograniczeniem, nazywaną również LND (z ang. Low Nickel Diet).
Powyższy sposób żywienia ma na celu ograniczenie produktów spożywczych o wysokiej zawartości pierwiastka, a także wykluczenie kontaktu z przedmiotami oraz detergentami zawierającymi nikiel. Stosując zasady diety LND można w dużym stopniu załagodzić uciążliwe objawy alergii takie jak: kontaktowe zapalenie skóry czy spojówek. Przestrzeganie zasad pomaga również poprawić stan ogólny organizmu i jakość życia alergików.
W normalnej diecie człowiek dostarcza do organizmu śladowe ilości niklu, jednakże nawet ta niewielka ilość u osób wrażliwych może spowodować reakcję alergiczną. Produkty roślinne zawierają na ogół więcej niklu niż produkty pochodzenia zwierzęcego. Można zatem zauważyć znaczące różnice w dobowym spożyciu niklu w zależności od proporcji spożywanych produktów roślinnych i zwierzęcych. W diecie zdrowego człowieka występuje średnio 300–600 mg pierwiastka, z których organizm wchłania maksymalnie 10%.
Dieta LND – produkty zakazane
Osoby cierpiące z powodu alergii na nikiel powinny ze swojej diety wyeliminować produkty takie jak:
- wiśnie,
- orzechy,
- migdały,
- orzeszki ziemne,
- kukurydza konserwowa,
- warzywa konserwowe,
- produkty zawierające owies, w tym płatki owsiane,
- sery topione,
- keczup i koncentrat pomidorowy,
- przetworzone margaryny,
- czekolada,
- kawa,
- mocna herbata,
- kakao,
- wino – zwłaszcza czerwone,
- piwo,
- cale ziarna i produkty pełnoziarniste,
- groch, fasola, soczewica, soja,
- makrela, tuńczyk, owoce morza, konserwy rybne,
- siemię lniane, nasiona słonecznika,
- suszone owoce,
- produkty puszkowane,
- napoje i suplementy zawierające nikiel.
Osobom cierpiącym na ostrą alergię nie zaleca się picia wody z wodociągu, bowiem charakteryzuje się ona wysoką zawartością niklu, który przenika do niej bezpośrednio z instalacji wodociągowej. Na rynku istnieją obecnie urządzenia filtrujące wodę, które potrafią maksymalnie obniżyć stężenie metali ciężkich w niej występujących. Gdy alergia nie powoduje ostrych objawów, zaleca się alergikom spuszczenie około dwóch litrów wody z kranu, zanim nabiorą wody do wykorzystania w celu spożywczym.
Dieta LND – produkty zalecane
W diecie osób cierpiących na alergię powinno znajdować się dużo produktów pochodzenia zwierzęcego oraz jego przetworów. Mile widziane są jaja oraz produkty nabiałowe. Liczne badania udowodniły, że im produkt spożywczy jest mniej przetworzony tym mniej niklu zawiera. Osoby z alergią na nikiel powinny korzystać z produktów pełnowartościowych o jak najmniejszym stopniu przetworzenia. Nie ma jednak możliwości całkowitego wyeliminowania niklu z diety.
Do produktów, które mogą być spożywane bez ograniczeń przez alergików należą:
- jaja,
- mięso, drób, świeże ryby,
- masło,
- mleko,
- ser, jogurty naturalne,
- ryż, makaron ryżowy oraz produkty na jego bazie,
- kukurydza, popcorn, mąka kukurydziana,
- banany, jagody, brzoskwinie,
- szparagi, buraki, kapusta biała, ogórek, bakłażan, dynia, czosnek, cebula, papryka, ziemniaki,
- drożdże,
- alkohole na bazie kukurydzy i pszenicy.
Przestrzeganie powyższych zaleceń pozwala załagodzić stany zapalne skóry, zmniejszyć częstotliwość ich występowania, a także poprawić komfort i jakość życia pacjentów. Istnieje również szereg preparatów farmakologicznych, które pozwalają walczyć ze skutkami alergii – ich działanie polega na obniżeniu stężenia niklu we krwi. Jednakże ich stosowanie musi odbywać się w szpitalach, bądź specjalistycznych placówkach pod nadzorem wykwalifikowanego personelu.
Ile artykułów, tyle wykluczających się wzajemnie porad. Mam alergię pokarmową i kontaktową. Absolutnie nie mogę zalecanych w artykule czosnku, cebuli, papryki. W bananach też jest spora ilość niklu. Z ryb wykluczyłam łososia i pstrąga.
Mam sztućce i garnki ze stali 18 /0. Jednak nikiel jest wszechobecny. Trudno się ustrzec. Wysypkę alergiczną miewam w różnych miejscach, czasem mam problem z oddychaniem.
Przy uczuleniu na nikiel, używam garnki i patelnie emaliowane.
Mnie bolało gardło,ale nie cały czas…po posiłkach. Po poobiedniej drzemce miałam bezdechy, które mnie budziły z paniką. Żołądek mnie bolał , puchły mi nogi i ręce, łamały się paznokcie i wypadały włosy. Po kilku latach chodzenia po specjalistach w końcu trafiłam do alergologa. Silne uczulenie na nikiel, pallad, barwniki tekstylne.
Teraz jestem na etapie wymiany ubrań na jasne, wymiana garnków, zmiana koloru włosów, no i oczywiście dieta. Ja nie mogę jeść również pomidorów w żadnej postaci, pizza z pizzeri jest dla mnie zabójcza- Pomidory,ser,ketchup i jeszcze na aluminiowej folii, Grill też odpada, wszystko co jest przygotowywane na metalowych powierzchniach. Mleko uht w środku ma aluminium- wypad.
To się też wiąże z tym że znieczulenia miejscowe są dla mnie nie na miejscu😉, leki z jakimkolwiek barwnikiem. Dodam tylko,że pracuję przy produkcji wiązek kablowych , kocham tą pracę i próbuję się zabezpieczać wszelkimi środkami, przed niklem, przed czarnym barwnikiem, środkami chemicznymi.
Witam!
Mam pytanie.Od około tygodnia stosuję kolagen morski 5000 mg typu 1 i 3.Jestem dość mocno uczulona pokarmowo na nikiel.Od tego momentu mam straszne duszności i problemy z oddychaniem.Czy kolagen morski może zawierać nikiel?Nie wiem co mam robić?Jak to sprawdzić czy to od tego kolagenu?
Od pięciu lat mam rozpoznana alergie na nikiel. Stosuję się do zaleceń: garnki emaliowane, warzywa z własnej działki, jedzenie domowe, kosmetyki jak przy AZS, tusz i antyperspiranty robię sama a nawet czasami kremy. Narazie jest ok. Pół roku nie piłam kawy teraz 1x dz
Mam uczulenie na nikiel. Kupiłem garnki z powłoką marmurkową.
Jakie garnki kupujecie aby nie posiadały niklu?
Mam garnki (i sztućce) ze stali 18/0 (stal bez niklu)
W październiku po długiej walce z lekarzami wyszło mi że mam silną alergie na nikiel, wskazówek nie dostałam żadnych i dopiero jak zaczęłam sama czytań w Internecie to się przeraziłam. Ogólnie to mimo tego że mam silna alergię to raczej nie mam alergii kontaktowej, tlyko kiedys pamiętam że mi uszy ropiały, ale zmieniłam kolczyki na srebrne. Za to od wielu lat walczę z przewlekłym zapaleniem zatok i wydaje mi się, że to od tego niklu może być, czy ktoś tak też ma? W ty tygodniu zamówiłam sztućce nowe, garnki, część kosmetyków zmieniłam, staram się trzymać dietę, ale co strona to jest coś innego napisane i strasznie to trudno wszytko ogarnąć :/ A z oddychaniem rpzez nos cały czas ciężko, z im bliżej wieczora tym gorzej :/
Bio warzywa i owoce można jeść tylko nie sałatę. Mi łuszczy się dolna warga ust i mrowieje 😥
Hej procz wysypki , bolu glowy i lewego oka głównie puchna oczy…Kukurydza w kazdej postaci.Nawet skrobii…o reszcie za dlugo pisac…Mozna sie tym calkiem niezle przytruć zupelnie przez przypadek
Hej. Czy są tu jeszcze dziewczyny, którym puchną oczy?
Pozdrawiam
Mi też puchną oczy i pojawiają się worki pod oczami. Oczy swędzą i pojawia się zapalenie spojówek.
Tak mi puchną oczy i się łuszczy skóra na powiekach
Hej.Ja tez jestem uczulona na nikiel, pallad i jeszcze na metyloizotiazolinon. Jest to substancja chemiczna, która konserwuje kremy ,balsamy ,żele pod prysznic, odżywki do włosów.,szampony. tusze do rzęs i może też jesteś uczulona i puchną ci oczy od tuszu .Powinnaś zrobić sobie naskórkowe testy płatkowe.Pozdrawiam
O tym ,że jestem uczulona na nikiel dowiedziałam się około 15 lat temu.Musiałam zmienić wszystkie garnki na te ,które nie zawierają niklu. Czy ktoś wie jak jest z niklem w farbach do włosów , klej do rzęs (jest czarny), to wszystko stosuję a z tego co pamiętam nikiel jest w utrwalaczach barwników. Czy u kogoś dają jakieś objawy. Tak ogólnie to” nadmiar” niklu u mnie objawia się puchnięciem oczu, cały czas muszę o tym pamiętać…..Czy innym też puchną oczy ?
KLUSI
Witam, mi od roku puchnie tylko jedno oko, po roku latania po lekarzach skierowano mnie do alergologa i zrobiono testy. Dowiedziałam się że mam alergię na nikiel i kobalt. Jesteś pierwszą osobą której też puchną oczy o jakiej przeczytałam, przeważnie większość ma wysypki, wypryski kontaktowe. Jestem dopiero na początku drogi w walce z przypadłością. Najprawdopodobniej wywołała u mnie alergię drukarka laserowa którą szef kupił do biura. Jestem teraz w trakcie wymiany garnków, patelni i sztućców. Dobrze że piszesz o farbie do włosów, też to muszę sprawdzić. W kosmetykach podobno też występuje nikiel, np. w tuszach do rzęs. Widzę że długa przeprawa przede mną. Pozdrawiam.
Fryzjer , dobry fryzjer powiedział mi że w targach nie ma niklu . A co do zpuchnietych oczu , jak przesadze z jedzeniem też kuchnia mi powieki i swedza
Tak jak piszecie,mam większość objawów. Testy na nikiel dodatni.
Reaguje wysypka,kosmetyki tylko bez konserwantów ,zero tuszu do rzęs,farb do włosów,był czas że mylam sie soda spożywczą CDA i octem jabłkowym. Teraz używam tylko olejki.
Astma,często swedza mnie usta.Tak puchną mi oczy zwłaszcza po nocy ,myślę czy to nie od płynu do prania ostatnio piore w białym jeleniu .
Nie zawsze trzymam dietę lekko odpuszczam, nie mogę :słonecznika,brokuła ,kapusty,puszek,
ryb morskich.
Objawem mogą być też wory pod oczami. Jakie bierzecie garnki, sztućce? Flirtujecie wodę?
Tak.Mam w domu filry na wejściu wody i zmiękczacz.
Kawa naturalna , owszem zawiera dużo niklu, ale zdecydowanie więcej kawa rozpuszczalna
Również mam alergię na nikiel, na szczęście w łagodnym stopniu. Jak przesadzę z ilością niklu w diecie to dostaję trądzik. Testy robiłam w 2013 r. również dostałam ulotkę o produktach dozwolonych i zakazanych lecz komuś ją pożyczyłam i do mnie nie wróciła. Pamiętam że nikiel miały: cebula, papryka, pomidory, kapusta, rośliny strączkowe, podroby, pasztety, sery miękkie i topione, piwo, wino, kawa, herbata czarna i zielona, kwaśne soki, wiśnie, gruszki, ketchup, majonez, czekolada, margaryna, ekstrakt drożdżowy. Więcej nie pamiętam a z chęcią bym sobie przypomniała. Kasiu jeżeli masz tą kartę od lekarza to proszę napisz nam co jeszcze na niej jest. Jeżeli masz wyróżnione w czym jest najwięcej to też napisz.
Jestem uczulona na nikiel i od lekarza otrzymałam kartkę czego nie mogę jeść.. Porównując listę, która otrzymałam a to co jest napisane tutaj to już nic nie rozumiem . Według listy od lekarza nie można jeść kukurydzy w żadnej postaci, bananów, szparagi, brzoskwiń, drożdży, żadnej kapusty oraz żadnego sera żółtego. Dlaczego te wytyczne tak się różnią?
myślę, ze chodzi o warzywa w puszkach. groszek, kukurydza, fasola. Ja dostałam niemieckie opracowanie i tam jest wyraźna róźnica
Wlasnie…to dziwne z ta kukurydza…tymbardziej ze posiada wlasciwosci fitoremediacyjne….czyli podobnie jak slonecznik i gorczyca sarepska oczyszczaja glebe z niklu….paradoks….
Podejrzewam, że oczyszczają na takiej zasadzie, że same wchłaniają. A potem ten wchłonięty nikiel zjadamy wraz z rośliną.
Dziś u córci wyszła alergia na nikiel i kobalt. Oprócz tego pokarmy były w testach platkowych. Jeśli na kakao nie wyszło uczulenie tzn ze kakao i czekoladę raz na jakiś czas mogę jej podać?
Czy ktis z was ma objaey po zjedzeniu czegis z niklem,jak luszczenie ust?
Tak. Ja. Do tego rany na dloniach i stopach z luszczaca sie skora.
Tak mi sie luszczy skora na ustach.
Mi też!
Mam pytanie jak to jest z tą kukurydzą ponieważ znajduje się w jednej i drugiej grupie produktów?
Dzień dobry,
W produktach zakazanych jest kukurydza konserwowa, to właśnie słowo konserwowa jest kluczowe, ponieważ oznacza żywność wysoko przetworzone, a co za tym idzie większa ilość niklu w produkcie.
Kukurydza świeża lub ewentualnie mrożona jest w porządku.
Pozdrawiam
Kukurydza śwież nie zawiera niklu, ale konserwowa już tak (nikiel przenika z puszki.
Również mam alergię na nikiel i kukurydza oraz wszelkie produkty zawierające w sobie kukurydzę (łącznie z skrobią kukurydzianą modyfikowaną), bardzo mnie uczulają. Jedynie popcorn nie wywołuje u mnie alergii.
Według mnie chodzi o to, że zakazana jest konserwowa, bo puszka jest metalowa i zawiera nikiel, który przechodzi do żywności. Na tej liście są podane też produkty puszkowane.
Dokładnie
No własnie, kukurydza podana jest w obu przypadkach czyli można i nie mozna jej jeść???
Nie można jeść konserwowej!
Nie można kukurydzy z puszki, świeżą można.
Niezalecane jest tylko kukurydza z puszki, tak jak wszystkie inne produkty w puszkach
Ja mam alergię na nikiel i mnie uczula kukurydza w każdej postaci.
Nie tylko kukurydza,również cebula,kapusta,alkohol,ryż,pszenica,szparagi ,banany.Też tego nie rozumiem i chętnie poznałabym opinię kogoś kto się na tym zna