Uczulenie na czekoladę – objawy. Jak leczyć uczulenie na czekoladę?
Aktualizacja: 20 maja, 2024
Czekolada, która jest produktem przetwórstwa owoców kakaowca, jest jednym z najważniejszych składników wszelkich deserów i słodyczy. Czekolady o wysokiej zawartości kakao mogą stanowić źródło magnezu, potasu, miedzi i związków bioaktywnych, przynoszących organizmowi wiele korzyści. To właśnie składniki aktywne kakao mogą wpływać na stan zdrowia, między innymi na funkcjonowanie układu krwionośnego.
Uczulenie na czekoladę
Czekolada powszechnie uznawana jest za produkt, który często wywołuje uczulenie. Alergie pokarmowe coraz częściej pojawiają się u dzieci – zwłaszcza tych zamieszkujących zurbanizowane okolice. Szacuje się, że około 5% dzieci w wieku 7–10 lat wykazuje alergię na kakao i czekoladę.
Objawy uczulenia na czekoladę
Jednymi z najczęściej występujących objawów uczulenia na czekoladę są wysypki skórne oraz biegunki. Ponadto wystąpić mogą świąd skóry, kaszel i duszności, obrzęki, zgaga i biegunki, nudności, bóle głowy oraz ogólne złe samopoczucie. Niestety jedynym sposobem na uniknięcie tychże skutków ubocznych spożywania kakao i jego przetworów przez osoby z alergią jest ich unikanie. Wiąże się to z rezygnacją z wszelkiego rodzaju czekolad, czekoladek, bombonierek, lodów i dużej części innych rodzajów deserów.
Jak leczyć uczulenie na czekoladę?
Kakao, które jest podstawowym składnikiem czekolady, wykazuje właściwości łagodzące odpowiedź organizmu związaną z podniesieniem poziomu immunoglobulin E. Niestety nie wpływa to na samo uczulenie na czekoladę – może za to działać na alergie na inne pokarmy. Alergii tej nie sposób jest wyleczyć, zatem ogólnym zaleceniem jest dieta eliminacyjna. Poza tym, kiedy wystąpi uczulenie, aby obniżyć ryzyko wystąpienia alergii u dzieci, matki powinny jak najwcześniej włączać do ich jadłospisów pokarmy zawierające kakao.
Kakao i czekolada, mimo że są przepyszne i bogate w związki chemiczne o działaniu prozdrowotnym, nie zawsze mogą być spożywane. Alergie pokarmowe dotyczą coraz większej części społeczeństwa, a kakao jest jednym z głównym czynników uczulających. Objawy uczulenia mogą być wyjątkowo nieprzyjemne – od wysypki po świąd oraz od biegunek po wymioty. Osoby uczulone na kakao powinny zwracać szczególną uwagę na skład spożywanych produktów spożywczych, ponieważ czasami nawet małe dawki tych składników mogą wywołać skutki uboczne. Niestety do tej pory nie opracowano metody leczenia alergii na kakao i czekoladę, zatem każdy, kto boryka się z tym nieprzyjemnym schorzeniem, zmuszony jest do poszukiwań alternatyw smakowych.
Literatura:
- Latif R., Health benefits of cocoa, Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2013 Nov;16(6),
- Pawlińska-Chmara R., Teul I., [Food hypersensitivity in the population of school children in Opole]. Pomeranian J Life Sci. 2015;61(1):120-3,
- Wang Y., Allen K. J., Koplin J. J., Dietary intervention for preventing food allergy in children. Curr Opin Pediatr. 2017 Dec;29(6):704-710.